Sprawdź, jak prawidłowo dbać o delikatną skórę pod pachami i jakie są najlepsze sposoby na usunięcie z tego obszaru owłosienia!
Depilacja i golenie
Usunięcie włosków z okolic pach nie tylko ułatwia dbanie o higienę, ale sprawia, że nasz wygląd jest bardziej estetyczny.
- Do golenia używaj maszynki o czystym i ostrym ostrzu. Przed zabiegiem umyj pachy i nałóż na nie piankę lub żel do golenia – zmiękczysz w ten sposób włoski, a golenie będzie bardziej dokładne i przyjemniejsze. Ostrze prowadź z kierunkiem wzrostu włosa – unikniesz zacięć.
- Szybkim sposobem na usunięcie niechcianego owłosienia jest depilacja woskiem. Oczywiście może być to lekko bolesne, ale włoski usuwane są na około 3-4 tygodnie, a pachy są niezwykle gładkie. Możesz ją wykonać samodzielnie w domu (wosk do domowego użytku znajdziesz np. na półkach drogerii) lub udać się do salonu kosmetycznego.
W Time For Wax (w Warszawie) skorzystasz z bezpaskowej depilacji woskiem Magic Wax. Zamiast bólu odczujesz przyjemny, ciepły masaż. Na ciało zostanie położony pięknie pachnący, delikatny wosk. Zamiast podrażnień – twoja skóra zazna ukojenia i stanie się gładka. Cena depilacji pach woskiem Magic Wax to 59 zł. Zabieg trwa ok. 15 minut. Warto podkreślić, że w Time For Wax nie musisz się zapisywać na zabieg – wchodzisz do salonu z marszu!
- Możesz użyć także depilatorów. Te najnowsze można używać na przykład pod wodą. Niektóre mają też nakładkę chłodzącą, która zmniejsza ból – pamiętaj, każda kolejna depilacja boli mniej, bo włoski są coraz słabsze.
- Innym, mniej inwazyjnym sposobem są kremy do depilacji. Przed zabiegiem depilacji nałóż odrobinę kosmetyku na skórę w mało widocznym miejscu i sprawdź, czy nie wystąpi reakcja alergiczna. Przed zabiegiem warto zmiękczyć włoski leżąc w ciepłej kąpieli.
- A co powiesz na depilację laserową? Włoski usuwane są za pomocą wiązki lasera, która niszczy nieodwracalnie cebulkę włosa. To jedna z bezpieczniejszych i skuteczniejszych metod. Szczególnie polecamy ten sposób osobom z problemem wrastających włosków.
- Hitem jest także eiplacja IPL. Jak działa? Światło o niskiej energii, wydobywajace się z głowicy urządzenia, jest pochłaniane przez melaninę (znajdującą się w łodydze włosa) i zamieniane w energię cieplną, co z kolei blokuje proces wzrostu włosów. Do uzyskania pełnej gładkości potrzeba zwykle kilka zabiegów. Uwaga! Epilacja nie może być wykonywana na ciemnej i mocno opalonej skórze.
1) Lumea z technologią IPL do użytku domowego (Philips, 1699 zł)
2) Delikatny, aloesowy krem do depilacji wąsików i miejsc wrażliwych z kompleksem opóźniającym odrastanie włosków CapiSlow (Delia Cosmetics, 7,90 zł/8 ml)
3) maszynka Pace 6 Lady (Isana, ok. 29,99 zł)
4) 3-minutowy krem do depilacji z wyciągiem z oliwki (Verona Laboratories, ok. 7,60 zł/100 ml)
5) Żel do golenia z rumiankiem do skóry wrażliwej (Venus, 10,99 zł/200 ml)
6) depilator Smooth and Silky 2 w 1 łączący funkcję depilatora i golarki (Remington, 399 zł)
Bez nieprzyjemnego zapachu
Pot nie jest bezpośrednią przyczyną brzydkiego zapachu. Powstaje on przez obecne na powierzchni skóry bakterie, które rozkładają pot.
- Dezodorant nie rozwiąże naszego problemu z poceniem się. Co najwyżej zamaskuje brzydki zapach – ale dalej będziemy się pocić.
- Najlepiej używać antyperspirantów. Ich najczęstszym składnikiem są sole glinu, które wnikają w kanaliki gruczołów łojowych i zamieniają w substancję żelową ich wydzielinę, co powoduje blokadę wydzielania potu.
- Pamiętaj, by unikać antyperspirantów na bazie alkoholu, gdyż podrażniają i przesuszają skórę.
- Antyperspirant nakładaj cienką warstwą na oczyszczoną i (najlepiej) wydepilowaną skórę. Jeśli chcesz powtórzyć w ciągu dnia aplikację, umyj pachy i dopiero użyj kosmetyk.
antyperspiranty, od lewej: Linen Dry w spreju (Rexona, 10 zł/150 ml), Stress Protect w kulce (Nivea, 11,49 zł/50 ml), Dove Original w sztyfcie (Dove, ok. 13 zł)
- Jeśli czujesz taką potrzebę, to możesz używać antyperspirantu na noc – to mit, że zatyka on gruczoły potowe i ma wpływ na termoregulację.
- Jeśli pod pachami masz delikatną skórę, używaj antyperspirantów w sztyfcie lub w kulce. Nie pożyczaj ich nikomu (choćby ze względów higienicznych) – powinny mieć kontakt tylko z twoją skórą.
Codzienna pielęgnacja
- Podczas kąpieli dokładnie oczyszczaj skórę pach. Rób to delikatnie (to wrażliwy obszar), używając żeli lub kostek myjących o działaniu nawilżającym i natłuszczającym.
- Jeśli w trakcie golenia uszkodzisz skórę, rankę przetrzyj środkiem dezynfekującym (np. wodą utlenioną) i posmaruj kremem łagodzącym (np. zawierającym panthenol lub alantoinę).
- Noś przewiewne ubrania z naturalnych tkanin – zapobiegniesz nadmiernemu poceniu się.
od lewej: Serum opóźniejące porost włosów (Much More, 39 zł), Mleczko nawilżające opóźniające odrastanie włosków (Yves Rocher, 49 zł/200 ml)
- Jeśi zauważyłaś, że pod pachami pojawiły się ciemniejsze krostki, może to być objaw rogowacenia przymieszkowego. W tym wypadku pomoże ci krem z mocznikiem i antyperspirant o działaniu regeneracyjnym.
- Po depilacji włosy pod pachami mogą wrastać pod skórę. By tego uniknąć, możesz dwa razy w tygodniu wykonać delikatny peeling skóry w tym miejscu i używać kosmetyków opóżniających odrastanie włosków bądź zapobiegających wrastaniu.
Nadpotliwość
od lewej: Anti-Perspirant Przeciw Silnemu Poceniu w roll-onie (Eucerin, 22 zł/50 ml), Antyperspirant Zaawansowany regulator pocenia roll-on pod pachy dla skóry wrażliwej (Etiaxil, ok. 50 zł/12,5 ml)