Każda z nas marzy o bujnej fryzurze i długich lokach. Co zrobić, żeby włosy rosły szybciej? Jak długo rosną włosy? Jak o nie dbać, aby zachować ich piękny wygląd?
Z pewnością wielokrotnie po wyjściu od fryzjera, który odrobinę przesadził z krótką fryzurą, zastanawiałyśmy się, jak długo musimy czekać, aby odzyskać dawny wygląd. Przeczytaj o faktach i mitach, które są związane z zapuszczaniem włosów.
Jak szybko rosną włosy?
Tempo wzrostu włosa zależy od tego, jak dobrze się odżywiamy, czy używamy urządzeń niszczących strukturę włosa, czy się stresujemy, palimy papierosy, zażywamy duże ilości leków, m.in. hormonalnych. Jednak przyjmuje się, że średnie tempo wzrostu włosa to ok. 1 cm na miesiąc. Można to tempo odrobinę zwiększyć, jednak osiągnięcie wyniku 2-3 centymetrów na miesiąc należy odłożyć między bajki.
Jak dbać o włosy, aby szybciej rosły?
Przede wszystkim należy zadbać o swoją dietę i wprowadzić do niej produkty, które nasze włosy szczególnie lubią. Taka dieta powinna obfitować w witaminy z grup A, E, B, a także minerały: miedź, żelazo, krzem, siarkę i cynk. Do produktów, które często powinny pojawiać się na naszych talerzach należą:
• orzechy
• pestki słonecznika
• oleje – lniany, rzepakowy – koniecznie tłoczony na zimno!
• brokuły
• ryby – szczególnie tłuste, jak makrela, śledź i łosoś
• fasola
• jabłka
• kasze – gryczana i jaglana
• cebula
• żółtka jaj
Ograniczmy spożywanie cukru oraz kawy, która wypłukuje z naszego organizmu składniki mineralne. Możemy skorzystać z suplementacji naszej diety, ale traktując to jako dodatek żywieniowy, a nie główne źródło czerpania witamin. W aptekach odnajdziemy wiele produktów zawierających zbilansowany pod kątem wzrostu włosów zestaw składników odżywczych.
W trakcie zapuszczania włosów warto sięgać także po domowe sposoby na porost włosów – czyli zioła. Napar ze skrzypu i pokrzywy spożywany codziennie sprawi, że włosy będą mocniejsze, a problemy z wypadaniem (jeśli nie są powodowane przez poważniejsze schorzenia) – znikną.
Nie zapominajmy o płukankach – z rumianku, wymienionej wcześniej pokrzywy i skrzypu, żółtek wymieszanych z oliwą z oliwek, a także z octu jabłkowego. W trakcie płukania oraz mycia włosów należy wykonywać dokładny masaż skóry głowy, który sprawia, że krew szybciej krąży, a mieszki włosowe pobudzane są do pracy.
Mity na temat zapuszczania włosów
Pamiętajmy, że nie istnieją kosmetyki, które spektakularnie przyspieszą naturalne tempo wzrostu włosa. Oczywiście należy je stosować, ponieważ są prawdziwym koktajlem witaminowym, zawierają aminokwasy, sole mineralne, magnez, flawanoidy, witaminę C i B5, a one wszystkie polepszają strukturę i kondycję wlosa. Jednak nie sprawią, że w parę miesięcy będziemy mogły pleść długie warkocze.
Wbrew pozorom włos, który rośnie, musi być podcinany częściej. Dzięki temu utrzymuje dobry stan i wygląd, bez rozdwojonych końcówek, które są największym wrogiem długich włosów. Dlatego zapuszczając włosy odwiedzajmy fryzjera – jakkolwiek paradoksalne nam się to nie wydawało. Nie jest jednak prawdą, że podcinany włos szybciej rośnie – rośnie w tym samym tempie, ale jest po prostu zdrowszy. Dzięki temu, kiedy w końcu osiągniemy upragnioną dlugość, nasza fryzura będzie naprawdę piękna.
Jak mi włosy przestały rosnąć i zauważyłam nadmierne wypadanie, to sobie zrobiłam kilku miesięczną kurację tabletkami biotebal, które mają dużą dawkę biotyny w składzie i dzięki temu wypadanie szybko ustało, a włosy zaczęły odrastać