Strona główna DZIEJE SIĘ PORADY DOMOWE 1 LITR – ILE TO MILILITRÓW?

1 LITR – ILE TO MILILITRÓW?

0
h2o-1610746_960_720

Litry, mililitry – łatwo się pogubić! Chociaż stworzone w celu prostego przeliczania pomiędzy miarami objętości, nie dla każdego to rozróżnienie jest oczywiste. Ten artykuł wyjaśni, jakie są różnice pomiędzy litrem a mililitrem.

Czym jest litr?

Litr to jednostka objętości, która nie należy do ogólnie przyjętego układu SI. Dlatego jest ona często zamieniana na metry sześcienne, które są jej odpowiednikiem. Przypominamy – 1 m3 to 1000 litrów, a tę konwersję warto zapamiętać, ponieważ bywa przydatna w życiu codziennym.

Nazwa litr pochodzi od starofrancuskiej miary objętości litron, w Polsce znanej ówcześnie jako kwarta.

Podobnie jak w przypadku metrów, które są stopniowane poprzez dodawane przedrostki: mili-, centy-, decy-, taka sama zasada jest używana dla litrów. Tak więc 1 litr to miara podstawowa, równa 1 decymetrowi sześciennemu.

1 litr ile to mililitrów?

Przedrostek mili- w przypadku metrów oznacza 0,001 metra. A więc jeden metr to 1000 milimetrów. Zasada działa identycznie, jeśli chodzi o konwersję litrów na mililitry, zatem 1 litr to 1000 mililitrów. Zapamiętując tę zależność, można również łatwo przeliczyć litr na centylitry –  1 l = 100 cl, oraz na decylitry – 1 l = 10 dl.

Tego typu jednostki są istotne na przykład podczas gotowania, czy pieczenia, gdyż to właśnie nimi zazwyczaj posługują się kucharze i autorzy przepisów. A więc zapamiętanie, chociażby tylko, że 1 litr odpowiada 1000 mililitrów, może znacznie ułatwić życie i zaoszczędzić czas spędzony na szukaniu kalkulatorów jednostek w Internecie.