Strona główna DZIEJE SIĘ PORADY DOMOWE ILE CYFR MA NIP?

ILE CYFR MA NIP?

tax-468440_960_720

Wszyscy z niego korzystamy, a jednak łatwo zapomnieć takie szczegóły! Zaraz temu zaradzimy i odpowiemy sobie na pytania związane z NIP-em!

Numer NIP – co to jest?

Numer NIP, czyli Numer Identyfikacji Podatkowej jest stały i przypisany do każdego podatnika. Służy przede wszystkim Urzędowi Skarbowemu do identyfikacji podmiotów gospodarczych, a więc jest odpowiednikiem PESELU, tylko że dla firm i osób prowadzących własną działalność gospodarczą. NIP nadaje Naczelnik Urzędu Skarbowego w momencie rejestracji działalności. Obecnie, numer ten posiadają jedynie osoby prowadzące własną działalność, zarejestrowaną w US, natomiast osoby prywatne nie mają przypisanego NIP-u.

Ile cyfr ma NIP?

NIP składa się z 10 cyfr.

Przykładowy NIP: to 123-456-32-18. Pierwsze trzy cyfry oznaczają kod Urzędu Skarbowego. Ostatnia cyfra to tzw. liczba kontrolna. Każdy numer NIP jest unikatowy i przypisany do jednego podatnika lub płatnika. W przypadku firmy każda ma swój NIP, odpowiadający całemu przedsiębiorstwu.

Europejski NIP

Numer NIP w formacie europejskim, pozwalający na handel wewnątrzwspólnotowy, to po odpowiednim zarejestrowaniu w urzędzie nasz „normalny” NIP z przedrostkiem naszego kraju. Dlatego przykładowy europejski NIP z Polski wyglądałby tak: PL123-456-32-18. PL to kod oznaczający Polskę i inny dla każdego kraju zależnie od pochodzenia.

Ile cyfr ma niemiecki NIP?

Ciekawostką jest, że w Niemczech nie są to dane przekazywane do dokumentów publicznych – są do zdobycia jedynie na urzędowej drodze. Niemiecki NIP ma 11 cyfr.

Poprzedni artykułILE „IDZIE” PRZEKAZ POCZTOWY?
Następny artykuł1 LITR – ILE TO MILILITRÓW?