Odpowiednia i systematyczna pielęgnacja sprawi, że skóra stanie się gładsza, a zaskórniki mniej widoczne.
Radzi Monika Grudnik-Wroniszewska, biolog, kosmetolog, wykładowca Wyższej Szkoły Kosmetyki i Nauki o Zdrowiu w Łodzi, dyrektor ds. edukacji w firmie Supernova
Zaczynamy od zmycia twarzy. W tym celu możemy użyć takich preparatów, jak żele i toniki najlepiej z niewielką ilością kwasów owocowych (mlekowy, cytrynowy, glikolowy). Ich zadaniem będzie stymulacja odnowy komórkowej i złuszczenie martwego naskórka. Dobrze jest, gdy preparaty te zawierają składniki antybakteryjne, jak np. triclosan, olejek z drzewa herbacianego czy ekstrakt z korzenia pieprzu metystynowego. Należy pamiętać, że w pielęgnacji skóry z zaskórnikami nie zalecana jest gorącą wodą.
Teraz czas na eskfoliację. Przy niedużym problemie należy raz w tygodniu wykonać peeling, np. enzymatyczny lub mechaniczny z delikatnymi drobinkami ściernym z łupiny orzecha włoskiego czy granulkami wosku jojoba. Przy cerze z mocno widocznymi zaskórnikami eksfoliację powtarzamy częściej – dwa a nawet trzy razy w tygodniu. Należy uważać jednak, aby nie podrażnić skóry zbyt mocnym pocieraniem.
Kolejny krok to nawilżanie. Jest on niezwykle ważny w pielęgnacji skóry zaskórnikowej, bo ma wpływ na gospodarkę tłuszczową. Pozbawiona wody skóra chce sama zabezpieczyć się przed wysychaniem, więc produkuje więcej sebum, co powoduje dalsze rozszerzanie się porów i zanieczyszczanie skóry. Najlepiej, żeby kremy zawierały składniki np. ekstrakt z ogórka, aloesu, cytryny, olejek grejpfrutowy czy geraniowy, które zmniejszą tempo powstawania zaskórników
Obowiązkowe jest też oczyszczanie i ściąganie porów. W tym celu możemy użyć masek z bentonitem, kaolinem, siarką koloidalną, tlenkiem cynku. Mają one działanie obkurczające ujścia gruczołów, matują i wyrównują powierzchnię skóry.
Czego unikać?
Wyciskania (ponieważ powodują szybszą produkcję sebum i rozpychanie porów), przesuszenia skóry (co również powoduję nadprodukcję serum), sauny i gorących kąpieli, opalania, które wcale nie „leczy” skóry z zaskórnikami.
W gabinecie kosmetycznym wypróbuj mikrodermabrazję, peeling z kwasem mlekowym lub na bazie kwiatu z hibiskusa oraz zabieg z morskim DNA.
1. Maska oczyszczająca do skóry tłustej pochłaniająca nadmiar sebum (Pevonia Botanica)
2. Peeling enzymo-sferydowy z enzymami z ananasa i papai (Pevonia Botanica)