Dieta strukturalna może być dobrą inspiracją dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę ze zdrowym odżywianiem oraz dla tych, którzy chcą schudnąć bez głodzenia się i uszczerbków na zdrowiu. Dzięki niej nauczymy się wybierać takie produkty, które faktycznie służą urodzie, zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Według dr Bardadyna, twórcy odżywiania strukturalnego, jednym z efektów jest także obniżenie wieku biologicznego, odmłodzenie i podwyższenie sił witalnych ciała.
Na czym polega dieta strukturalna?
Ideą diety strukturalnej jest taki dobór dań i produktów, by zawierały one jak najwięcej pożytecznych dla organizmu składników odżywczych (witamin, minerałów, przeciwutleniaczy) przy jak najniższej kaloryczności. Taki efekt uzyskamy wybierając produkty jak najbliższe naturze. Powinniśmy zjadać 5 posiłków w ciągu dnia. Bardadyn przekonuje, że pro-zdrowotny efekt diety odczujemy już wtedy, gdy 2/3 spożywanego jedzenia będzie zgodne z zasadami diety strukturalnej. Sposobem na otrzymanie posiłku o jak najwyższej gęstości odżywczej, stosowanym w tej diecie, są koktajle, w skład których wchodzą pro-zdrowotne, naturalne składniki. Takim smoothie możemy zastępować np. śniadanie lub kolację.
Produkty zalecane i zakazane
Jedzenie o wysokiej gęstości odżywczej i pozytywnym wpływie na organizm, to między innymi: pełnoziarniste produkty zbożowe, gruboziarniste kasze, kiełki, zarodki, otręby, warzywa i owoce, orzechy i pestki. Białko czerpiemy głównie z warzyw strączkowych: soi, soczewicy, fasoli, chudych przetworów mlecznych, chudego mięsa i tłustych morskich ryb: łososia, mintaja, dorsza oraz rzecznego pstrąga. Preferowane tłuszcze to te roślinne, o wysokiej zawartości omega-3: oleje lniany, z oliwek, rzepakowy bezerukowy, oraz naturalne masło. Pijemy zaś przede wszystkim wodę niegazowaną, zieloną i czerwoną herbatę, niesłodzone soki z warzyw i owoców, wodę brzozową i napary ziołowe. Dozwolone jest także naturalne kakao oraz okazyjnie – czerwone wytrawne wino do posiłku. Z jadłospisu wyrzucamy zaś: słodycze, fast-foody, gotowe dania, słodkie napoje, tłuste mięsa, kostki rosołowe i kucharki. Unikamy smażenia na tłuszczu. Wszystkie produkty spożywamy w postaci jak najmniej przetworzonej, z ograniczoną ilością soli, warzywa i owoce- najlepiej surowe lub blanszowane.
Odchudzanie dietą strukturalną
Na oficjalnej stronie internetowej metody można wykupić dietę do stosowania na co dzień, o obniżonej kaloryczności, np. 800 czy 1200kcal, nastawioną na redukcję masy ciała. Innym sposobem stosowania diety strukturalnej jest odchudzanie weekendowe. To propozycja dla tych osób, które mają problem z właściwym odżywianiem podczas tygodnia pełnego zajęć i dopiero w sobotę i niedzielę znajdują czas na to, by zadbać o swoje zdrowie poprzez dietę. Podczas weekendu z dietą strukturalną 4 razy dziennie spożywa się tylko zdrowe koktajle według przepisów z książek dr Bardadyna.
Przykładowe przepisy na koktajle:
- jogurt lub kefir, mały banan, 1 łyżka stołowa siemienia lnianego lub zarodków pszennych
- 1 szklanka soku pomarańczowego, 1 łyżka stołowa zarodków pszennych lub 2 łyżki stołowe otrąb, 4 morele suszone
- 1 szklanka soku pomidorowego, ½ puszki tuńczyka z wody, 1 mała łyżeczka siemienia lnianego i morszczynu
Nasza opinia
Podoba nam się idea dostarczania organizmowi możliwie jak największej ilości pożytecznych składników odżywczych w każdym posiłku. Często zdarza się, że nawet osoby otyłe mają niedożywione tkanki, a ich organizmy domagają się niezbędnych witamin i minerałów – stąd nieopanowane łaknienie i obżarstwo. Na diecie strukturalnej minimalizujemy ryzyko takiego zjawiska. Za spożywanie tak bogatych odżywczo produktów i koktajli będą nam wdzięczne także cera, paznokcie i włosy.
Złym pomysłem jest natomiast odchudzanie poprzez tak drastyczne ograniczenie kalorii, jak np. 800 czy 1200kcal/dziennie. Spowoduje to obniżenie tempa metabolizmu i grozi efektem jo-jo. Lepiej chudnąć wolniej, jedząc 2000 kalorii dziennie, a na stałe. Dlatego w temacie diety strukturalnej jesteśmy na tak, ale – gdy dzienna podaż energii jest optymalna.