Kasza jaglana cieszy się rosnącą popularnością. I słusznie – to niezwykle cenna alternatywa dla ziemniaków i ryżu. Ma zasadowy odczyn, jest bezglutenowa, lekkostrawna i bogata w różnorodne mikroskładniki, których często nam brakuje. Dlatego ta drobnoziarnista, żółta kasza staje się bohaterką metod oczyszczania i odkwaszania organizmu oraz sposobem na walkę z nadwagą. Ty również chcesz przeprowadzić dietę jaglaną? Zanim zaczniesz, przeczytaj nasz tekst!
Dla kogo dieta jaglana?
Ze względu na jej odkwaszające właściwości, kaszę jaglaną warto jeść podczas kuracji mających przywrócić równowagę zasadowo-kwasową w organizmie. 2-3 razy w roku takie kilkudniowe odkwaszanie powinni przeprowadzać ci, w których jadłospisie jest na co dzień dużo mięsa, białej mąki i pieczywa oraz słodyczy i przetworzonych produktów. Ponadto warto na stałe wprowadzić dania na bazie kaszy jaglanej do menu. Można ją dodawać do zup zamiast makaronów, bądź polewać sosem czy gulaszem w zastępstwie ziemniaków. Będzie to korzystne uzupełnienie diety w żelazo, witaminy z grupy B, magnez, fosfor i potas.
Niektórzy jednak liczą na to, że z pomocą jaglanki uda im się trwale zrzucić zbędne kilogramy…
Odchudzająca dieta jaglana
W internecie znajdziesz przepisy na odchudzanie za pomocą monodiety z kaszą jaglaną w roli głównej. Podczas takiego odchudzania 5 razy dziennie je się wyłącznie niewielkie ilości kaszy jaglanej gotowanej na wodzie. Zależnie od wersji diety – kasza powinna być bez dodatków lub z podana z porcją warzyw albo polana łyżką oliwy. Jedyne dozwolone napoje to woda, niesłodzona kawa, herbata zielona i czerwona oraz zioła. Dieta ma trwać od 3-14 dni i dać efekt utraty od 1,5 do 6 kilogramów.
Monodieta jaglana – efekty
Dieta jaglana trwająca 3-5 dni oczyści organizm, usunie złogi jelitowe, pozwoli usunąć nadmiar wody z organizmu i może sprawić, że poczujesz się lżej. Nie warto jednak odżywiać się jaglanką przez całe 2 tygodnie. Dlaczego? Nawet najzdrowsze produkty, jedzone nagminnie, i bez dodatków, mogą nam przysporzyć szkód. Przez 14 dni monodiety jaglanej możesz nabawić się niedoborów żywieniowych. Niemal na pewno pojawią się też: bóle głowy, osłabienie, trudności z koncentracją, a nawet zawroty głowy. Na pewno też schudniesz – Twoja dieta będzie przecież bardzo uboga w kalorie. Utrata wagi będzie jednak krótkotrwała, bo organizm szybko upomni się o wszelkie składniki odżywcze. Odczujesz to jako wzmożony apetyt „na wszystko”.
Nasza opinia
Jeśli chcesz schudnąć, postaw na zbilansowaną dietę, w której nie zabraknie zdrowych tłuszczów, pełnowartościowego białka, warzyw, owoców i różnorodnych źródeł węglowodanów. Jedząc przez wiele dni wyłącznie kaszę jaglaną narażasz się na anemię, złe samopoczucie i spowolnienie metabolizmu, który spowoduje efekt jo-jo. Możesz natomiast użyć kaszy jaglanej jako sposobu na 2-3 dniowe oczyszczenie organizmu i przygotowanie do odchudzania właściwego opartego na zdrowej diecie. Pamiętaj – ciało nie lubi ekstremalnych rozwiązań, cokolwiek mu serwujesz, zachowaj umiar i zdrowy rozsądek.