Strona główna PIELĘGNACJA PRZEBARWIENIA NA TWARZY – JAK JE USUNĄĆ?

PRZEBARWIENIA NA TWARZY – JAK JE USUNĄĆ?

0

Plamy na twarzy to dość powszechny problem. Zobacz, jak sobie z nim poradzić.

W walce z przebarwieniami niezwykle istotne znaczenie ma określenie, a następnie wyeliminowanie czynnika przyczynowego. W powstawaniu wszystkich typów przebarwień istotne znaczenie ma promieniowanie słoneczne, stąd nie ma możliwości skutecznej walki z przebarwieniami bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej.

Wśród metod walki z przebarwieniami należy też wymienić zabiegi wykonywane w gabinetach dermatologicznych, takie jak peelingi chemiczne, laseroterapię czy mikrodermabrazję.

  • Peelingi chemiczne – polegają na nałożeniu odpowiedniego roztworu odpowiednio dobranego kwasu na twarz, ręce czy inne okolice objęte przebarwieniami.
     
  • Zabiegi laserowe – polegają na niszczeniu objętych przebarwieniem miejsc za pomocą światła o dużej energii.
     
  • Mikrodermabrazja – polega na powierzchownym ścieraniu zewnętrznych partii skóry, trzeba wykonać serię zabiegów (około 10), by efekt był zadowalający i trwały

Pharmaceris W WybielanieOczywiście warto też sięgnąć po kosmetyki dedykowane cerze z przebarwieniami, na przykład Eucerin Even Brighter czy Pharmaceris W Wybielanie.

Dermokosmetyki Pharmaceris W oprate są na działaniu trójaktywnego kompleksu wybieląjącego, który odpowiada za hamowanie poszczególnych etapów produkcji melaniny. W linii znajdziesz: Albucin SPF 50+ Trójaktywny Krem Wybielający do twarzy na dzień (39,90 zł/30 ml), Albucin-Intensive Intensywny Krem Wybielający do twarzy na noc (39,90 zł/30 ml)

Substancje wykorzystywane do walki z przebarwieniami w gabinetach dermatologicznych:

  • Hydrochinon – to najsilniejszy aktywny składnik do leczenia przebarwień, w krótkim okresie stosowania hamuje syntezę melaniny (jego stosowanie w dermokosmetykach  jest zabronione w UE  od 2001 roku, gdyż pojawiły się wątpliwości co do bezpieczeństwa jego stosowania)
     
  • Arbutyna – jest naturalnym źródłem hydrochinonu oraz jednym z głównych składników używanych w produktach do rozjaśniania skóry w Azji
     
  • Kwas kojowy – jest produktem ubocznym procesu fermentacji występującego przy produkcji japońskiego wina ryżowego, sake
  • pochodne witaminy C – są stosunkowo skuteczne w redukcji przebarwień, często stosowane są w połączeniu z innymi aktywnymi składnikami
     
  • Retinoidy (pochodne witaminy A) – skuteczne jako kuracja redukująca przebarwienia, ale mogą zarówno podrażniać skórę, jak i uwrażliwiać ją na działanie słońca
     
  • Kwas azelainowy – również wykazuje pośrednie działanie na produkcję melaniny i redukcję przebarwień.

Jakie wyróżniamy zaburzenia barwnikowe?

  • Piegi to małe, brązowe plamki, pojawiające się na odsłoniętych częściach skóry. Piegi obecne są głównie u osób z jasną karnacją (I i II fototyp), a ich wystąpienie jest uwarunkowane genetycznie. Piegi zmieniają barwę (ciemnieją) pod wpływem ekspozycji na słońce.
     
  • Ostuda inaczej chloasma, melasma, czy maska ciążowa to nieregularne plamy barwy od jasno do ciemnobrązowej, typowo występujące na twarzy: w okolicy czoła, skroni, policzków i wargi górnej. Ostuda jest nabytym zaburzeniem barwnikowym, występującym głównie u kobiet.
     
  • Plamy soczewicowate są to przebarwione plamki o zróżnicowanej barwie od jasnej opalenizny do ciemnego brązu, o rozmiarze zwykle większym niż piegi. Zmiany o charakterze plam soczewicowatych mogą być zupełnie płaskie lub lekko wyniosłe.
     
  • Innym rodzajem zmian barwnikowych skóry są zmiany związane z uprzednio toczącym się procesem zapalnym. Przebarwienia tego typu ograniczone są do miejsc gdzie wcześniej toczył się proces zapalny lub doszło do uszkodzenia skóry. Wśród najczęstszych przyczyn przebarwień pozapalnych wymienić należy: trądzik, urazy skóry i zabiegi medyczne (np. peelingi czy zabiegi laserowe).

Promieniowanie słoneczne a przebarwienia 

Na produkcję melaniny wpływ ma wiele czynników (np. poziom hormonów płciowych czy hormonów tarczycy), procesy zapalne i zmiany chorobowe dotyczące skóry, stosowane leki czy uwarunkowania genetyczne. Najistotniejszym czynnikiem regulującym produkcję barwnika jest jednak promieniowanie ultrafioletowe. Maksymalne nasilenie melanogenezy obserwuje się pod wpływem promieni UVB. Pod wpływem promieniowania słonecznego melanocyty wytwarzają większe ilości melaniny, która przekazywana jest do komórek naskórka, powodujące ciemne zabarwienie skóry. Proces ten określa się w medycynie pigmentacją późną. Zwiększoną produkcje melaniny obserwujemy 24-72 godziny po ekspozycji na słońce.

Murad na przebarwieniaDlatego każdy powyżej opisany rodzaj przebarwień może ulec nasileniu lub utrwaleniu w wyniku dalszej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. A każdy rodzaj leczenia przebarwien należy bezwzględnie zacząć od skutecznej ochrony przeciwsłonecznej.

Kosmetyki marki Murad z linii Environmental Shield poprawiające koloryt skóry:

  • Zaawansowane serum do twarzy z witaminą C (568 zł) – rozjaśnia i odbudowuje skórę już po pierwszym tygodniu stosowania, przywraca naturalny koloryt skóry, normalizuje teksturę i działa tonizująco
  • Krem do twarzy z witaminą C na dzień (606,99 zł) – odwraca uszkodzenia skóry powstałe w wyniku szkodliwych czynników środowiskowych, redukuje drobne zmarszczki tuż po aplikacji, niweluje zniszczenia posłoneczne, przywraca młodzieńczą jasność

Odpowiadała: Kasia Kosieradzka

opracowane na podstawie mat. pras marki Eucerin