Wspólne chwile spędzone przy wielkanocnym stole są pełne uroku. By były jeszcze bardziej wyjątkowe, dodajmy do menu coś zaskakującego.
Tradycyjny wielkanocny żurek z białą kiełbasą
- 25 dag białej surowej kiełbasy
- 15 dag wędzonych kości
- 1 szklanka gotowego żuru
- 1-2 łyżki masła lub smalcu
- Czosnek Appetita
- 1 liść laurowy Appetita
- 3-4 ziarna ziela angielskiego AppetitaKilka ziaren pieprzu czarnego ziarnistego Appetita
- 2 jajka ugotowane na twardo
- 5 plasterków korzenia chrzanu lub łyżka tartego chrzanu
- Sól
Przygotowanie
Białą kiełbasę i kości zalać 3 szklankami wody lub bulionu warzywnego. Dodać ziele angielskie, liść laurowy, pieprz czarny, gotować na średnim ogniu ok. 30 minut. Następnie wyjąć z wywaru kiełbasę i kości. Wywar przecedzić, kiełbasę pokroić w plasterki i podsmażyć na maśle z czosnkiem i majerankiem. Do wywaru wlać żur, dodać podsmażoną kiełbasę. Gotować jeszcze ok. 20 minut, przyprawić do smaku solą, chrzanem i przyprawą do żurku i barszczu białego. Zgodnie z tradycją, żurek warto podawać w chlebie, z białą kiełbaską i jajkiem na twardo, które podkreślają walory smakowe zupy. Aby „podkręcić” wizualnie danie, można na środku zupy położyć zawiązaną w kokardkę gałązkę szczypiorku.
Barszcz biały z ziemniakami – poleca Adam Chrząstowski – szef kuchni i ambasador marki Appetita
Na świątecznym stole barszcz biały pojawia się równie często, co żurek. Zgodnie z tradycją, żurek przygotowujemy na bazie maki żytniej, a barszcz biały – z maki pszennej.
Składniki
½ litra zakwasu do barszczu
- ½ bulionu warzywnego
- 100 ml śmietanki UHT,
- 50 g słoniny,
- 4 średnie ziemniaki,
- Sól
- Przyprawa do żurku i barszczu białego Appetita
Przygotowanie
Ziemniaki ugotować w osolonej wodzie i odcedzić. Wymieszać zakwas barszczu z bulionem oraz łyżką Przyprawy do żurku i barszczu białego Appetita. Zagotować i zaprawić śmietaną. Słoninę pokroić w kostkę i wytopić z niej skwarki. Do głębokich talerzy włożyć po jednym ziemniaku, okrasić skwarkami i zalać barszczem.
Podlaska babka ziemniaczana z serem żółtym
Podlaska babka ziemniaczana z żółtym serem
Babka ziemniaczana, choć być może nie każdy jej spróbował, to znane i tradycyjne danie. Największą popularnością cieszy się na Podlasiu, gdzie doczekała się nawet swojego święta! Ta prosta i niezwykle pyszna potrawa zachwyci każdego łasucha.
Składniki:
- 400 g sera Gouda MSM Mońki
- 1,5 kg ziemniaków
- 150 g boczku wędzonego parzonego
- 150 g kiełbasy wędzonej
- 3 jajka
- 3 ząbki czosnku
- 3 łyżki mąki ziemniaczanej
- 1 łyżeczka kurkumy
- sól, pieprz, majeranek do smaku
Wykonanie:
Ziemniaki obrać, umyć i zetrzeć na tarce na drobnym oczku. Odsączyć z nadmiaru wody.
Boczek pokroić w paseczki, kiełbasę w kostkę i podsmażyć na patelni na złoty kolor. Połączyć z ziemniakami, dodać jajka, wyciśnięty przez praskę czosnek, przyprawy, mąkę i kurkumę. Wszystko dokładnie wymieszać.
Blaszki „keksówki” wysmarować tłuszczem i posypać bułką tartą. Układać warstwami, na przemian masę ziemniaczaną i plastry sera. Wierzch babki udekorować paseczkami sera. Piec w piekarniku w temperaturze 180°C przez około 60 minut.
Krem chrzanowy z jabłkiem
Tradycyjnie już chrzan podkreśla smak wielkanocnego żurku z kiełbasą, pieczonych mięs, a w formie ćwikły dodaje się go do przystawek. W tym roku warto spróbować małej, ale jakże pysznej odmiany i zaserwować krem chrzanowy z jabłkiem. Prosto, zdrowo i oryginalnie! Z Zupą krem z białych warzyw Proste Historie, przygotowanie aksamitnego i aromatycznego kremu chrzanowego z jabłkiem staje się łatwe i przyjemne. Naturalne składniki, zioła, aromatyczny chrzan i słodko-kwaskowe jabłko – to proste i efektowne połączenie, które z pewnością zachwyci wszystkich miłośników wielkanocnych przysmaków.
Sposób przygotowania:
Rozpuść w garnku 2 łyżki zimnego masła. Wyciągnij saszetkę z grzankami z opakowania i dodaj zamrożoną Zupę krem z białych warzyw Proste Historie. Po 3 minutach zalej 1,2 l warzywnego bulionu i szklanką tłustego mleka. Dopraw zupę solą i cukrem. Gotuj pod przykryciem przez 20 minut do miękkości składników. Zmiksuj dodając 150 g serka mascarpone i 1 czubatą łyżkę śmietankowego chrzanu. Zetrzyj odrobinę gałki muszkatołowej. Podgrzej zupę krem i serwuj posypaną czerwonym jabłkiem pokrojonym w zapałki.
Kaczka marynowana w nalewce majerankowej, pieczona z jabłkami
Składniki:
- 2-3 łyżki majeranku oraz do nacierania
- łyżeczka cukru
- Kaczka Zagrodowa
- 4 duże jabłka
- 200 ml wódki
- sól, pieprz
Sposób przygotowania:
Majeranek i cukier zalać wódką, odstawić na minimum 12 godzin. Następnie umytą i osuszoną Kaczkę Zagrodową zalać nalewką, wcierając dodatkowo trochę majeranku. Marynować minimum 6 godzin, obracając kaczkę, co godzinę. Następnie wyciągnąć z marynaty, natrzeć solą i pieprzem (również wewnątrz), przełożyć do naczynia żaroodpornego. Jabłka pokroić w ćwiartki, nadziać nimi kaczkę, jeśli zostaną jakieś kawałki, obłożyć kaczkę w naczyniu. Naczynie przykryć folią aluminiową i wstawić do piekarnika. Piec 2 godziny w 190 st. C, przy czym po pierwszej godzinie ściągnąć folię by kaczka ładnie się zrumieniła i polać wytworzonymi sokami. Po upieczeniu odstawić na chwilę, po czym podzielić na porcje i podawać, np. z tłuczonymi ziemniakami lub kaszą gryczaną niepaloną.
Schab faszerowany chlebem z suszonymi pomidorami i ziołami – przepis Pascala Brodnickiego
Składniki:
- 1,5 kg schabu do pieczenia
- 50 g Ramy Smaż jak szef kuchni – wariant z oliwą z oliwek
- 1 posiekana cebula
- 1 marchewka pokrojona w kostkę
- 1 łodyga selera naciowego pokrojona w kostkę
- 50 g suszonych pomidorów pokrojonych w kostkę
- 2 łyżki posiekanego świeżego tymianku
- pieprz i szczypta soli
- 100 g pokruszonego miąższu ze świeżego chleba
- 2 łyżki posiekanej natki pietruszki
- 1 rozmącone jajko
Przygotowanie:
- Na patelni rozgrzej na średnim ogniu Ramę Smaż jak szef kuchni. Poczekaj, aż z tłuszczu znikną bąbelki – będzie to znak, że uzyskał odpowiednią temperaturę do smażenia. Następnie wrzuć na patelnię cebulę, marchew, seler i tymianek. Dopraw pieprzem i szczyptą soli. Smaż przez 10 minut często mieszając, aż warzywa staną się miękkie.
- Dodaj wówczas miąższ chleba, natkę pietruszki i suszone pomidory. Wszystko dokładnie wymieszaj. Odstaw na kilka minut, by przestygło, po czym dodaj jajko i wymieszaj ponownie.
- Rozgrzej piekarnik do 180°C.
- Rozkrój schab wzdłuż, ale w taki sposób, by mięso było połączone na spodzie i „rozłóż je jak książkę”. Wypełnij wnętrze farszem z warzyw i chleba, pozostawiając po 2 cm „zapasu” na brzegach.
- Dłuższy bok mięsa zwiń ściskając sznurkiem do pieczeni.
- Połóż mięso na ruszcie i piecz przez 90-120 minut (w zależności od wielkości pieczeni). Po wyjęciu z piekarnika nakryj je folią aluminiową.
- Przed podaniem usuń sznurek. Pokrój schab w plastry i serwuj z ziemniakami. Jako dodatek, polecam sałatę z sosem winegret.