Strona główna DZIEJE SIĘ PORADY DOMOWE NALEWKA Z WIŚNI

NALEWKA Z WIŚNI

0
wine-572233_960_720

Wiśniówka to jeden z tych alkoholów, który lubią wszyscy. Przepis na wiśniówkę nie jest trudny, ale kluczem do osiągnięcia sukcesu są dobrej jakości składniki i cierpliwość.

Nalewka wiśniowa uważana jest za królową nalewek polskich. Najlepiej wykonywać ją z drobnych, prawie czarnych owoców, które mają bardzo wyrazisty smak i zapach. Takich wiśni najlepiej poszukiwać na targach oraz – jeśli mamy szczęście – na własnych drzewkach wiśniowych.

Nalewka z wiśni na spirytusie spożywana w niewielkich ilościach poprawia krążenie i pracę serca oraz stabilizuje ciśnienie. Działa także uspokajająco i nasennie. Dobrze jest ją spożywać w okresie zimowym, ponieważ poprawia odporność.

W książkach kucharskich i internecie odnajdziemy wiele przepisów na nalewki. Poniżej prezentujemy przepis na nalewkę wiśniową, która zawsze się uda.

Nalewka wiśniowa – przepis idealny

Potrzebne będą:

  • 1,5 kg wiśni,
  • 500 ml spirytusu dobrej jakości o mocy 95%,
  • 200 ml przefiltrowanej i przegotowanej wody,
  • 0,5 kg drobnego cukru.
  1. Wiśnie dokładnie umyj i wydryluj. Drylownice ręczne dostępne są w sezonie w prawie każdym większym supermarkecie. Drylowanie nie jest trudne, ale trzeba na to poświęcić trochę czasu.
  2. Spirytus zmieszaj z wodą. Tym samym osiągniesz alkohol o mocy mniej więcej 70%.
  3. Wiśnie zalej alkoholem, pozostaw w zakręconym słoju na mniej więcej 5-6 tygodni. Pamiętaj, że słój musi stać w ciemnym miejscu i codziennie nim potrząsaj.
  4. Po tym czasie zlej alkohol do butelki, a pozostawione wiśnie zasyp drobnoziarnistym cukrem.
  5. Po kilku dniach cukier na wiśniach się całkowicie rozpuści, tworząc syrop. Ten syrop o pięknym, ciemnym kolorze i zapachu wiśni należy zlać do wcześniej odlanego do butelki nalewu.
  6. Po miesiącu możesz przelać do butelek zawartość większego pojemnika. Pamiętaj, że powstały na dnie osad jest naturalną pochodną wiśni. Niektórzy wolą bardziej klarowne nalewki – w takim wypadku możesz odfiltrować płyn przez gazę.
  7. Nalewka najlepiej smakuje po roku od nastawienia. Jednak do degustacji nadaje się już po 1,5 miesiąca.