Kalafior gotowany to zarówno pyszny dodatek, jak i baza do zdrowych potraw i doskonale zbilansowanej diety. Jesień zaś jest doskonałym sezonem, aby spróbować wprowadzić go do swojej diety.
Gotowanie kalafiora
Przygotowanie kalafiora zaczynamy od umycia go pod zimną wodą i podzielenia na mniejsze różyczki. Następnie musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czemu gotujemy kalafior?
- Jeśli chcemy, by jego smak i aromat przeszły do wywaru, to włóżmy kalafiora do małej ilości zimnej wody i doprowadźmy do gotowania.
- Jeśli kalafior sam w sobie ma być podstawą dania, to wrzucamy go do garnka dopiero, gdy woda zacznie wrzeć. Po wrzuceniu czekamy aż woda – tym razem już z kalafiorem – zacznie się gotować i od tego momentu liczymy od 10 do 15 minut. Zaraz po nastawieniu solimy (2 łyżeczki soli na litr wody) i słodzimy (1 łyżeczka cukru na litr wody). Przykrywamy pokrywką i czekamy. Gdy minie już ok. 7/8 minut, można dodać trochę mleka i uchylić przykrywkę, by olejki jakie wygotowują się z kalafiora ulotniły się z brzydkim zapachem. Czy jest gotowy sprawdzamy wbijając w niego widelec – jeśli gładko wchodzi tzn. że kalafior jest gotowy.
Kalafior z bułką tartą
Jest wiele popularnych przepisów na podanie kalafiora, ale chyba najsłynniejszym jest zaserwowanie go z bułką tartą. Oto co jest potrzebne do tego dania:
- kalafior
- bułka tarta
- masło
- sól, pieprz, cukier
Gotujemy kalafiora w sposób podany powyżej, odcedzamy go pod zimna wodą i odstawiamy na bok. Na patelni topimy masło i dodajemy do niego bułkę tartą, by stworzyć zasmażkę. Po uzyskaniu złocistego koloru nakładamy ją bezpośrednio na warzywo i gotowe.
Smacznego!