Strona główna FRYZURY STYLIZACJA I PIELĘGNACJA WŁOSÓW NA POMOC TRYCHOLOG, CZYLI JAK MIEĆ NAPRAWDĘ ZDROWE WŁOSY?

NA POMOC TRYCHOLOG, CZYLI JAK MIEĆ NAPRAWDĘ ZDROWE WŁOSY?

1
0007931163t-1920x1280

Włosy to bez wątpienia jeden z najważniejszych atrybutów kobiecości, dlatego chcemy, aby wyglądały pięknie i zdrowo. I na słowie zdrowie się skupmy, bo włosy pełnią nie tylko funkcję estetyczną, ale także są „czujnikiem”, który informuje nas, gdy w organizmie zaczyna dziać się coś niedobrego. Niestety w codziennej trosce o ciało często o nich zapominamy. O czym warto pamiętać w codziennej pielęgnacji włosów?

Anna Mackojć, trycholog i ekspert kampanii „Moja REGENeracja” odpowiada na najczęstsze pytania, jakie zadają jej pacjenci w gabinecie.

Jakie są pierwsze oznaki łysienia?

Pierwsze oznaki łysienia pojawiają się gdy obserwujemy zbyt duże ilości wypadających włosów, gdy zaczynamy obserwować zwiększoną liczbę włosów na szczotce po czesaniu lub po umyciu głowy. Jest to moment, kiedy należy natychmiast zareagować zgłaszając się do specjalisty. Pierwsze oznaki wypadania włosów nie są trudne do zatrzymania. Wizyta u trychologa lub dermatologa pozwoli nam holistycznie spojrzeć na przyczynę, która powoduje wypadanie włosów.

Jakie substancje powinny zawierać preparaty i suplementy hamujące wypadanie włosów?

Obecnie na rynku istnieje wiele preparatów, które mają odpowiednio dobrany skład. Do składników aktywnych hamujących wypadanie włosów można zaliczyć m.in. cynk, witaminy z grupy B, aminokwasy (takie jak – arginina, ornityna, cytrulina, metionina, cysteina). Ważną rolę odgrywają także molekuły (np. molekuła REGEN7), które wzmacniają mieszek włosowy, poprawiając jego odżywienie. Z kolei suplementy diety powinny być bogate w biotynę, cynk, witaminy z grupy B, witaminę PP, witaminy F, E oraz żelazo. Dobrze, jeśli są one dostosowane do naszego trybu życia. Terapię suplementacyjną można wspomagać preparatami ziołowymi, jak np. parzenie herbaty z pokrzywy czy melisy.

Jak na włosy wpływa dieta odchudzająca?

Stosunkowo częstym problemem pacjentek zgłaszających się do gabinetu trychologicznego jest tzw. telogenowe wypadanie włosów, które jest spowodowane m.in. restrykcyjnymi dietami odchudzającymi. W trakcie takiej diety bardzo często dochodzi do deficytu białka, witamin z grupy B oraz ubytku mikro- i makroelementów. W efekcie dochodzi do zatrzymania metabolizmów aminokwasów i podziałów komórkowych w mieszku włosowym. Konsekwencją tego procesu jest brak porostu włosów, ich suchość a także łamliwość. Dlatego też, niezwykle ważne jest aby w trakcie prowadzenia diety pamiętać o uzupełnianiu witamin z grupy B, A, C i H oraz minerałów żelaza i cynku. Warto spożywać takie pokarmy jak mięso, ryby, ostrygi, orzechy, pestki słonecznika czy wątróbka.

Jak często myć głowę?

Częstotliwość mycia głowy podyktowana jest rodzajem skóry głowy, pracą gruczołów łojowych i osobniczymi cechami organizmu (np. dieta, wiek, rodzaj wykonywanej pracy). Głowę powinniśmy myć tak często, jak tylko zauważymy taką potrzebę. W przypadku, gdy skóra głowy jest mocno przetłuszczona, powinniśmy stosować wodę letnią bądź chłodną, nie masować jej i nie suszyć gorącym powietrzem po umyciu. Takie zachowanie dodatkowo stymuluje gruczoły łojowe do produkcji sebum. Kiedy mamy do czynienia z przesuszoną skórą głowy, wówczas należy myć ją rzadziej, używając szamponów nawilżających.

Jak koloryzacja i ondulacja wpływają na włosy?

Oba procesy ingerują w strukturę łodygi włosa. Jeśli są wykonane poprawnie, nie wpływają na stan skóry głowy i nie niszczą mieszków włosowych. Wykonane nieprawidłowo mogą jednak doprowadzić zarówno do trwałego uszkodzenia mieszka włosowego owłosionej skóry głowy jak i zniszczyć strukturę włosa. Szczególnie w okresie wakacyjnym warto pamiętać aby nie wykonywać takich zabiegów minimum dwa tygodnie przed wyjazdem, podczas którego będziemy mieć stały kontakt ze słońcem. Nie zaleca się także wykonywania zabiegu koloryzacji podczas pierwszych trzech miesięcy ciąży. Wynika to z nieprzebadanych wpływów preparatów chemicznych na organogenezę płodu (rozwój narządów i organów dziecka). Efekty wykonywania zabiegów chemicznych na włosach w kolejnych miesiącach ciąży mogą różnić się od zamierzonych. Przyczyną są ciągłe zmiany hormonalne w organizmie kobiety.

Czy nakrycie głowy wpływa na ochronę włosów?

Nakrycie głowy jest szczególnie istotne zimą. Chroni ją przed niskimi temperaturami, które negatywnie wpływają na mieszki włosowe. Jeśli całą zimę nie będziemy nosić czapki, wówczas dojdzie do zwężenia się kapilarków odżywiających i dotleniających włosy. Ich skurczenie zwolni tempo podziałów komórkowych, a w niektórych przypadkach skróci nawet ich żywotność. Latem także powinniśmy pamiętać o nakryciu głowy. Ostre słońce i wiatr powodują łamliwość, szorstkość włosów i rozdwajanie się końcówek. Włosy stają się podatne na uszkodzenia mechaniczne, tracą kolor i połysk. Noszenie nakrycia głowy jest ważne zarówno w przypadku przetłuszczającej się jak i przesuszonej skóry głowy. W przypadku skóry tłustej, nadmiar słońca spowoduje jeszcze większą reaktywność gruczołów łojowych. Na przesuszonej skórze głowy, pod wpływem nadmiaru promieni słonecznych, mogą wystąpić zaczerwienienia i świąd.

Jak odpowiednio suszyć włosy?

Włosy należy suszyć zawsze zaczynając od nasady, przechodząc do ich końcówek. W przeciwnym razie, możemy narazić je na rozchylenie łusek, a nawet rozszczep podłużny (rozdwajanie się włosów po długości). W pierwszym etapie suszenia powinniśmy stosować zimny lub letni podmuch. Dopiero kiedy włosy są suche, możemy przechodzić do modelowania ich na szczotce.

Kiedy i jak podcinać włosy?

Włosy należy podcinać lub strzyc regularnie, za pomocą ostrych nożyczek. Nieodpowiednio naostrzone narzędzia szarpią końcówkę włosa, czego efektem mogą być rozdwajające się końcówki i łamliwe włosy. Istotne jest, aby podcinać włosy tuż po okresach letnim i zimowym. W tych porach roku nasze włosy są narażone na szkodliwe czynniki atmosferyczne, takie jak mróz, słońce i wiatr, a także czynniki fizyczne, jak klimatyzacja bądź ogrzewanie.

Więcej informacji na temat pielęgnacji włosów znajduje się na stronie www.mojaregeneracja.pl

1 KOMENTARZ

  1. Moje wypadające garściami włosy po ciąży i karmieniu piersią uratowało Vichy. Stosowałam kurację Dercos Aminexil Clinical 5 od Vichy – ampułki z kosmetykiem do regularnego stosowania dla kobiet (bo jest też wersja męska tej kuracji!), które zahamowały nadmierne wypadanie, wzmocniły moje włosy i zregenerowały skórę głowy.