Burza to malownicze, ale i bardzo groźne zjawisko. Lepiej wtedy nie wychodzić na dwór. Chmury burzowe widać na niebie znacznie wcześniej… Dlatego zasadnicze pytanie brzmi: jak i czemu powstaję burze?
Powstawanie burzy – schemat:
Powietrze w wyższych partiach atmosfery jest zimniejsze niż to z niższych. Jednak ciepłe jest lżejsze, dlatego unosi się wyżej. Gdy jednak unosi się coraz wyżej, jego temperatura się zmniejsza, a ono się rozprężą. W sytuacji, gdy powietrze miało dużo pary wodnej, to podczas rozprężania owa para wodna się skrapla.
Gdy skroplona para zaczyna się kondensować w chmurę, ponownie podnosi się temperatura. Dlatego cumulonimbusy, chmury odpowiedzialne za burze, osiągają wysokość nawet do kilkunastu kilometrów! Dochodzi do sytuacji, gdy stosunkowo ciepła masa powietrza jest tak wysoko, że jej otoczenie ma temperaturę nawet do -60 stopni.
Zaczyna dochodzić do wyładowań, a masa wody rośnie na tyle, że w końcu następuje oberwanie chmury. Burze zwykle trwają ok. 30 minut, bo ich chmury szybko się zużywają. Zdarzają się sytuację, gdy komórka burzowa może przerodzić się w super komórkę, wtedy deszcze trwają godzinami. Jednak jest to uzależnione od szeregu bardzo specyficznych warunków atmosferycznych, jak wiatr, układ frontów, ciśnienie i inne.