Strona główna DIETA I ZDROWIE CYFROWY TEST CIĄŻOWY CLEARBLUE

CYFROWY TEST CIĄŻOWY CLEARBLUE

0

Badania opublikowane w 2008 roku pokazały, że 1 na 4 kobiety błędnie odczytuje wynik tradycyjnego domowego testu ciążowego. Aby nie dochodziło do pomyłek, firmy tworzą coraz bardziej dokładne testy – Clearblue Digital ma dokładność aż 99% w wykrywaniu ciąży, czyli tyle, ile badanie przeprowadzone przez lekarza! Zobacz, jak działa.

Clearblue to test strumieniowy – rodzaj najchętniej kupowany przez kobiety w krajach Europy Zachodniej. Wynik jest łatwy do odczytania, ponieważ pokazuje się na cyfrowym wyświetlaczu już w kilka minut od przeprowadzenia testu, więc nie ma niewyraźnych linii do interpretacji.

test ciążowy ClearblueGdy zapłodnione jajeczko zagnieżdża się w macicy kobiety, ciało zaczyna produkować hormon zwany gonadotropina kosmówkową (hCG). Jego poziom gwałtownie wzrasta we wczesnych tygodniach ciąży. To właśnie poziom tego hormonu mierzony jest przez test ciążowy Clearblue. Poprzez wystawienie końcówki testu Clearblue na kilka sekund na działanie moczu, w ciągu 3 minut otrzymuje się łatwy w odczycie cyfrowy wynik: „+” oznacza ciążę, a „–” jej brak. Poza tym wynik jest widoczny do 24 godzin (w tradycyjnym teście – kilka minut), więc możesz dobrą wiadomość nie tylko przekazać, ale i pokazać swojemu partnerowi, gdy tylko wróci z pracy do domu:-)

Test ciążowy Clearblue Digital (28,99 zł, w aptekach)

Marka Clearblue radzi, aby test przeprowadzać od pierwszego dnia spodziewanej miesiączki, gdyż w 99% wykrywa on ciążę właśnie od tego dnia. Ponieważ poziom hormonu ciążowego gwałtownie wzrasta we wczesnym etapie ciąży, test może być użyty już na 4 dni przed dniem spodziewanej miesiączki. W badaniach klinicznych z próbami wczesnej ciąży, Clearblue dał następujące wyniki:

  • 51% kobiet otrzymało wynik „W ciąży” 4 dni przed spodziewaną miesiączką,
  • 82% kobiet 3 dni wcześniej,
  • 90% kobiet 2 dni wcześniej,
  • 95% kobiet 1 dzień wcześniej.

Jeśli test przeprowadzony jest przed spodziewaną miesiączką i pokazuje wynik ”Brak ciąży”” możliwe jest, że poziom hormonu ciążowego może jeszcze nie być wystarczająco wysoki, aby został wykryty. Należy przeprowadzić test raz jeszcze w dniu spodziewanej miesiączki.

O testach ciążowych – jakie są ich rodzaje, jak działają i jak wybrać najlepszy – mówi specjalista ginekologii 
i położnictwa, dr n. med. Witold Rogiewicz.

Panie doktorze, na czym polega mechanizm działania testów ciążowych?

Wszystkie testy ciążowe działają w podobny sposób i polegają na wykrywaniu w moczu hormonu ciążowego zwanego gonadotropiną kosmówkową (hCG). Jest on produkowany przez komórki zarodka, a potem kosmówki. Stwierdzenie obecności w krwi lub moczu podwyższonego stężenia hCG uważamy najczęściej za potwierdzenie ciąży.

Czy mógłby Pan przybliżyć nam rozumienie pojęcia hCG?

Hormon hCG, inaczej zwany ludzką gonadotropiną kosmówkową, produkowany jest przez komórki zarodka oraz kosmki łożyska. Przede wszystkim odpowiada on za podtrzymanie działania wydzielania progesteronu przez ciałko żółte, czyli miejsce w jajniku, gdzie została uwolniona z pęcherzyka Graaffa komórka jajowa.

Po jakim czasie od chwili zapłodnienia można przeprowadzić test ciążowy, by uzyskać miarodajny wynik?

Dostępne na rynku testy ciążowe umożliwiają kobietom uzyskanie miarodajnych wyników już na 4 dni przed spodziewaną miesiączką. Należy pamiętać, że poziom hormonu hCG jest wtedy bardzo niski i może nie zostać wykryty. Im później od zapłodnienia wykonamy test ciążowy, tym jest on bardziej miarodajny. W celu uzyskania blisko 99% pewności, najlepiej przeprowadzać test w dniu spodziewanej miesiączki lub później. Wtedy poziom hormonu w moczu jest wystarczająco wysoki, by test dał dokładny wynik.

Panie doktorze na polskim rynku dostępnych jest wiele rodzajów testów ciążowych. Czy mógłby doktor wyjaśnić różnice pomiędzy nimi? 

Faktycznie w Polsce możemy kupić kilkanaście rodzajów testów ciążowych, które możemy podzielić na: paskowe, płytkowe i strumieniowe. Różnica pomiędzy nimi polega przede wszystkim na sposobie użycia. Pierwsze z nich stosujemy umieszczając pasek w naczyniu z próbką moczu. Testy płytkowe polegają na pobraniu odpowiedniej ilość moczu do pipety, a następnie umieszczeniu kilku kropel w płytce pomiarowej. Trzeci rodzaj to testy strumieniowe, którego przykładem jest Clearblue. 

To tak zwane flamastry, które wystarczy umieścić na kilka sekund pod strumieniem moczu. Są dużo łatwiejsze i praktyczniejsze w użyciu niż dwa poprzednie rodzaje oraz dają bardzo dokładne wyniki.

Jaka jest wiarygodność testów ciążowych, a zwłaszcza Clearblue?

Dokładność testu ciążowego Clearblue wynosi ponad 99%, gdy jest on przeprowadzony w dniu spodziewanej miesiączki lub w kolejnych dniach. Przeprowadzając test ciążowy Clearblue na 4 dni przed spodziewaną miesiączką, znajdziemy 51% rzeczywistych ciąż, na 3 dni – 83%, na 2 dni – 90% oraz na 1 dzień przed – 95%. Dane te stanowią najlepsze wyniki w dostępnych w Polsce testach ciążowych.

Czy test Clearblue powinien być wykonany o konkretnej porze?

Pora wykonania testu Clearblue nie ma większego znaczenia. Ważny jest natomiast czas, jaki upłynął od ostatniego oddania moczu oraz to, czy przed oddaniem moczu do testu wypiliśmy dużo płynów. Po całej nocy i ok. 8 godzinach snu mocz jest zagęszczony, dlatego szansa wykrycia hCG jest większa.

Panie doktorze, nie wszystkie kobiety mają regularne miesiączki. Jaka jest rada dla nich, kiedy powinny zastosować test Clearblue?

W takich przypadkach precyzyjne określenie dnia wykonania testu jest trudne. Zalecałbym wykonanie testu Clearblue w 14 dni po stosunku, w którym mogło dojść do zapłodnienia. 

Jakie są zalety testu Clearblue wyróżniające go spośród innych dostępnych na rynku?  

Ewidentną zaletą testu Clearblue jest wykrycie bardzo niewielkich stężeń hCG, czyli wykrywanie ciąży w jej bardzo wczesnym stadium. Kolejną jest łatwość stosowania oraz odczytania wyniku, który wyświetla się na cyfrowym wyświetlaczu już w kilka minut po przeprowadzeniu testu. Dzięki oznaczeniu „ +” i „ -” można w prosty sposób odczytać wynik i uniknąć pomyłek w interpretacji. Test Clearblue zapewnia także ponad 99% dokładność począwszy od pierwszego dnia przewidywanej miesiączki. 

Dziękujemy.

Poprzedni artykułBIOCLINIC ORIFLAME
Następny artykułMLECZNY START
O urodzie piszę od ponad 15 lat (byłam wicenaczelną magazynu URODA, pisałam dla dwutygodnika VIVA!, prowadzę wydania specjalne PARTY Medycyna Estetyczna). iBeauty.pl powstało z potrzeby „bycia na swoim” i robienia tego, co kocham, czyli… pisania o urodzie :-) Uwielbiam testować kosmetyki! Jestem też współzałożycielką i redaktor naczelną portalu www.WirtualnaKlinika.pl o medycynie estetycznej. Można się ze mną skontaktować mailowo: redakcja@ibeauty.pl.