Możliwość zmiany koloru włosów, ich rozjaśnienia, pogłębienia naturalnych odcieni czy nawet stworzenia efektownych pasemek pozwala na wprowadzanie wielu zmian we własnym wyglądzie. Z tego powodu wiele osób, w tym nie tylko kobiet, regularnie sięga po produkty do koloryzacji. Należy jednak wiedzieć, że obciążają one włosy, a często również przesuszają. Jeśli farbujesz lub rozjaśniasz włosy, nie możesz zapomnieć o ich odpowiedniej regeneracji, najlepiej po każdym odświeżeniu koloru.

Trwała koloryzacja zawsze jest obciążeniem dla włosów

Najbardziej szkodliwym dla włosów składnikiem w produktach do trwałej koloryzacji jest amoniak, który ze względu na swoje silne działanie dziś jest już praktycznie niespotykany. Z tego powodu wiele farb jest reklamowanych jako produkty, które nie zawierają amoniaku, a więc nie szkodzą włosom, jednak nie zawsze jest to w pełni słuszny wniosek. Żeby koloryzacja była wyraźna i trwała, barwnik musi wniknąć w strukturę włosa. Kiedy do tego dochodzi, włosy mogą stać się osłabione i trudno tego całkowicie uniknąć.

Pamiętaj, by nie farbować ani nie rozjaśniać włosów częściej niż co 4 tygodnie, a najlepiej co najmniej 6 tygodni. Takie zabiegi zawsze mają swoje odzwierciedlenie w kondycji włosów, dlatego nie można wykonywać ich zbyt często. W czasie pomiędzy zabiegami zwróć szczególną uwagę na odżywienie włosów, by wróciły one do pełni zdrowia przed kolejną koloryzacją.

Po farbowaniu lub rozjaśnianiu zaplanuj zabiegi odżywcze

Po nałożeniu koloru na włosy znajdź czas na ich solidne odżywienie, by nieco je wzmocnić, nawilżyć i dodać zdrowego blasku. W tym celu zaopatrz się przede wszystkim we dwa podstawowe kosmetyki pielęgnacyjne – odżywkę i maskę. Wśród odżywek szukaj takiej, która ma jak najwyższą zawartość składników nawilżających, a zarazem lekką formułę. Stosuj odżywkę po każdym umyciu włosów, żeby zapewnić im regularne nawilżenie i wspomóc odbudowę.

Jaka maska do włosów rozjaśnianych lub farbowanych sprawdzi się najlepiej? Powinien to być produkt, który nawilży włosy, wspomoże ich regenerację, a zarazem wzmocni je i ochroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Pamiętaj, że maski do włosów mają mocniejszą formułę od odżywek i nie powinny być używane z nimi zamiennie. Po maskę sięgnij raz w tygodniu, uzupełniając w ten sposób pielęgnację włosów.

Jak dbać o zdrowie i piękny wygląd włosów farbowanych?

Dla zdrowia włosów farbowanych, rozjaśnianych, a także z pasemkami, warto zwrócić szczególną uwagę na ich regularne nawilżanie i stosowanie odpowiednio dobranych produktów. Poza odżywką i maską przydatne mogą być również spraye odżywcze stosowane bez spłukiwania oraz olejki wygładzające i zapobiegające puszeniu się fryzury.

Włosy farbowane pielęgnuje się również pod kątem jak najdłuższego utrzymania naniesionego na nie koloru i jego pełnej głębi. W sklepach i drogeriach znajdziesz całą masę produktów do włosów farbowanych, które zostały wzbogacone o składniki przedłużające trwałość koloru i subtelnie go podkreślające. Niektóre z nich, w tym na przykład szampony i odżywki z tonerem, są w stanie delikatnie odświeżać kolor fryzury. Korzystaj z nich regularnie, a unikniesz ponownego farbowania tuż po poprzednim zabiegu.