Strona główna DIETA I ZDROWIE ZDROWE ODŻYWIANIE FLORA PRO.ACTIV OBNIŻA CHOLESTEROL!

FLORA PRO.ACTIV OBNIŻA CHOLESTEROL!

0

Flora pro.activ o smaku masła to nowa odsłona znanego produktu do smarowania pieczywa. Jest to unikalna kompozycja olejów roślinnych wraz z dobroczynnymi sterolami roślinnymi, o udowodnionym klinicznie działaniu obniżającym cholesterol.

Flora pro.activ i Flora pro.activ o smaku masła to produkty skierowane do osób, które zetknęły się z problemem podwyższonego poziomu cholesterolu i chcą zmienić nawyki żywieniowe celem jego obniżenia. Udowodniono, że wprowadzenie do jadłospisu 3 porcji Flory pro.activ ze sterolami dziennie (ilość wystarczająca do posmarowania 3-4 kromek pieczywa) daje widoczne efekty już w ciągu 2-3 tygodni, w postaci obniżki poziomu cholesterolu o 7-10%.

 

Czym grozi zły cholesterol?

Cholesterol występuje w każdej komórce ciała i odgrywa niezwykle ważną rolę w funkcjonowaniu organizmu. Jednak jego nadmiar we krwi, zwłaszcza frakcji LDL – zwanej potocznie „złym” cholesterolem,  może prowadzić do gromadzenia się blaszki miażdżycowej w tętnicach powodując ich zwężenie, co z kolei może zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób serca. Szacuje się, że problem podwyższonego poziomu cholesterolu może dotyczyć aż połowy Polaków i wbrew potocznie spotykanym opiniom, nie dotyczy jedynie osób otyłych. Spożywanie zbyt dużej ilości tłuszczów nasyconych może być przyczyną powstawania podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi. Należy zatem ograniczyć ich spożywanie zastępując dobrymi tłuszczami nienasyconymi, co korzystnie wpływa na poziom cholesterolu i wprowadzić do diety bogate w sterole roślinne produkty, takie jak Flora pro.activ o smaku masła, które skutecznie obniżają poziom cholesterolu.

 

Jak działa Flora pro.activ?

Jest to produkt ukierunkowany na walkę z podwyższonym poziomem cholesterolu. Swoje dobroczynne działanie zawdzięcza sterolom roślinnym, które pomagają usuwać nadmiar cholesterolu z krwiobiegu. Sterole roślinne mają budowę chemiczną podobną do cholesterolu i częściowo blokują jego wchłanianie w przewodzie pokarmowym. Jednak działanie to jest czasowe i trwa tak długo, jak często dostarczamy sterole do organizmu. Licząc zatem na trwały efekt obniżki cholesterolu, należy włączyć produkty bogate w sterole roślinne, takie jak Flora pro.activ o smaku masła, na stałe do jadłospisu. 

Sterole roślinne są składnikiem naturalnie występującym w takich produktach spożywczych, jak orzechy, ziarna, oleje roślinne, produkty zbożowe, owoce i warzywa. Optymalna ilość steroli roślinnych przyczyniająca się istotnie do obniżenia poziomu cholesterolu wynosi 1,5-2,4 g dziennie. Taka ilość znajduje się np. w 425 pomidorach, 210 marchewkach czy 150 jabłkach. Łatwo obliczyć, że codzienna dieta składająca się ze zwykłych pokarmów nie jest w stanie zapewnić optymalnej ilości steroli roślinnych. Optymalną ilość steroli roślinnych dostarczą już 3 porcje Flory pro.activ 
o smaku masła, zawierające optymalną dzienną ilość steroli już w 30 g porcji.

 
Flora pro.activ
Flora Pro.activ (225 g, 8,99 zł)

Flora pro.activ jest rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Badań nad Miażdżycą, jako element codziennej diety mającej na celu obniżenie podwyższonego cholesterolu we krwi. Więcej informacji 
o produktach, a także porady i przepisy zdrowe dla serca można znaleźć na www.flora.pl.

 

Statystyki i prognozy 
dotyczące stanu zdrowia Polaków

Flora Pro.activPod koniec stycznia ruszył Ogólnopolski Program Walki z Cholesterolem pod patronatem Flory pro.activ oraz Polskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą. Podczas konferencji otwarcia, w której udział wzięli eksperci Programu, profesor Marek Naruszewicz oraz Iwonna Niegowska – specjalista do spraw żywienia marki Flora pro.activ przytoczyli przykłady z innych krajów, które poprzez edukację niemal całkowicie wyeliminowali społeczny problem, jakim jest potocznie zwany problem cholesterolowy.

Choroby przewlekłe, takie jak choroby układu krążenia, nowotwory, choroby układu oddechowego
i cukrzyca są podstawową przyczyną zgonów na całym świecie. Odpowiadają za 60% wszystkich zgonów. Głównymi czynnikami ryzyka tych zgonów są:

– nieprawidłowa dieta

– brak aktywności fizycznej

– palenie tytoniu

Jeśli główne czynniki ryzyka chorób przewlekłych są eliminowane, to 80% chorób układu krążenia 
i cukrzycy typu II może się nie pojawić w populacji ogólnej, a ponad 50% nowotworów może być wyeliminowanych.

 

Na co chorują Polacy?

Choroby układu krążenia to zabójca nr 1, który odpowiada za 45% zgonów. 9 milionów Polaków choruje na nadciśnienie, a 18 mln ma podwyższone stężenie cholesterolu. „To właśnie wadliwy sposób żywienia Polaków, którzy wciąż spożywają zbyt dużo tłuszczów zwierzęcych, soli i cukru, a zbyt mało ryb morskich, tłuszczów roślinnych, warzyw, produktów zbożowych oraz mlecznych, zwiększa ryzyko progresji zmian miażdżycowych w układzie krążenia”, podsumowuje prof. dr hab. n. farm. Marek Naruszewicz – honorowy Prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą. „Niestety prognozy na kolejne lata są złe, gdyż będzie zwiększała się liczba pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą oraz nadwagą i otyłością. Jednocześnie prognozy dotyczące występowania hipercholesterolemii nie wskazują na radykalne jej ograniczenie, dlatego w następnych latach możemy spodziewać się nowej fali chorych z ostrymi incydentami wieńcowymi. Nie ma już bowiem wątpliwości, że współistnienie nadciśnienia tętniczego 
z nawet nieznacznie podwyższonym stężeniem cholesterolu LDL przyspiesza progresję miażdżycy. Problem ten jest szczególnie istotny z punktu widzenia zdrowia publicznego, gdyż w Polsce w dalszym ciągu hipercholesterolemia jest wykrywana przypadkowo, co sprawia, że około 12 milionów rodaków nie zdaje sobie sprawy, że znajduje się w fazie podwyższonego ryzyka wystąpienia choroby niedokrwiennej serca.”

 

Proaktywnie dla serca, Pro.activ

Czy istnieje szansa na poprawę tak złych statystyk zdrowotnych?

Istnieją sprawdzone w innych krajach metody oddziaływania w sferze edukacji prozdrowotnej społeczeństwa. W 1972 roku w Finlandii wprowadzono pilotażowy ogólnonarodowy program.

Po ponad trzydziestu latach od jego wprowadzenia zanotowano spadek śmiertelności w populacji 
o 80%. Podstawą uzyskania tak pozytywnego wyniku było obniżenie średniego stężenia cholesterolu Finów o 40%. „Ten spektakularny sukces został osiągnięty dzięki konsekwentnemu wdrażaniu zasad prawidłowego żywienia, począwszy od wczesnego dzieciństwa do wieku podeszłego. Trwającej ponad trzydzieści lat akcji edukacyjnej towarzyszyły odpowiednie działania w postaci wprowadzenia na rynek produktów spożywczych o obniżonej zawartości tłuszczów nasyconych, co przyniosło zamierzone efekty. 
To właśnie w Finlandii po raz pierwszy na dużą skalę wprowadzono do codziennej diety fitosterole, dodając je do margaryn, jogurtów itp. W efekcie niezwykle popularne w tym kraju masło zastąpiła margaryna, dzięki czemu uzyskano podwójny efekt prozdrowotny, tj. zamianę nasyconych kwasów tłuszczowych 
na niezbędne wielonienasycone kwasy tłuszczowe, a dodanie fitosteroli zahamowało jelitowe wchłanianie cholesterolu” podsumowuje prof. Naruszewicz.

Podobne programy zostały już wdrożone w wielu innych krajach. Fitosterole stały się składnikiem produktów przeznaczonych dla osób z podwyższonym stężeniem cholesterolu. Program „Proaktywnie dla Serca” zawiera wszystkie niezbędne narzędzia i wskazówki, które mogą pomóc skutecznie obniżyć wysoki poziom stężenia cholesterolu LDL wszystkim Polakom, którzy borykają się z tym problemem.

 

Jak przystąpić do Programu „Proaktywnie dla Serca”?

Strona Programu www.proaktywniedlaserca.pl zawiera wszystkie niezbędne informacje o programie i cholesterolu. Ze strony można także zamówić sobie bezpłatny pakiet startowy do walki z cholesterolem, w którego skład wchodzi poradnik, kalendarz, książeczka z przepisami kulinarnymi oraz książeczka z przydatnymi codzienne poradami i wskazówkami dietetycznymi. Pakiet dostępny jest w wersji elektronicznej do pobrania lub w wersji papierowej, dostarczanej do domu.