Strona główna PIELĘGNACJA GDY CERA SIĘ PRZETŁUSZCZA…

GDY CERA SIĘ PRZETŁUSZCZA…

1

Można pomóc jej się „osuszyć”. Trzeba to jednak zrobić tak, aby nie zakłócić pracy gruczołów łojowych, a jedynie ją uregulować. Poznaj zasady pielęgnacji cery trądzikowej i tłustej oraz nowe kosmetyki do niej przeznaczone. Polecamy nie tylko nastolatkom;-)

Cera problematyczna – skłonna do przetłuszczania i wyprysków – wymaga szczególnej troski. Mimo że jest zwykle dosyć gruba i mało podatna na podrażnienia, nieprzemyślane zabiegi lub źle dobrane kosmetyki mogą jej zaszkodzić. Dlatego w codziennej pielęgnacji pamiętaj przede wszystkim o następujących zasadach – sprawdzą się zarówno w wypadku młodej skóry, jak i tzw. trądziku dorosłego, pojawiającego się głównie u kobiet po 25. roku życia (uważa się, że może on być efektem stresu i zanieczyszczeń oraz hormonalnych dodatków w żywności):

Nie wyciskaj krostek!

Podziała to jak płachtna na byka – opróżniony gruczoł łojowy dostaje sygnał, że jest pusty i trzeba nadrobić straty. A więc – zaczyna się wzmożona produkcja sebum. Rób to tylko naprawdę awaryjnie, z zachowaniem wszelkich zasad higieny. Jeśli nagle wyskoczy ci pryszcz, potraktuj go punktowo żelem antybakteryjnym (znajdziesz go w liniach przeciwtrądzikowych) lub preparatem o działaniu przeciwzapalnym, np. Benzacne z nadtlenkiem benzoilu. Skutecznym sposobem na szybkie „wchłonięcie się” pryszcza (jeszcze podskórnego, gdy widzisz lekki zgrubienie i zaczerwienienie skóry) jest też posmarowanie go rano antybiotykiem (np. dostępnym bez recepty Tribiotikiem), a wieczorem maścią ichtiolową.

Nawilżaj skórę

To mit, że skóra tłusta nie wymaga nawilżenia. Potrzebuje wilgoci tak jak każdy inny rodzaj cery! Dlatego nie nastawiaj się wyłącznie na jej osuszanie, codziennie nakładaj kremy nawilżające (nawet te o właściwościach matujących zawierają spore dawki „wilgoci”). Unikaj zbyt częstego stosowania dosyć agresywnie działających kosmetyków na bazie alkoholu (zwykle są one przeznaczone do młodej skóry) – bo mogą w efekcie prowadzić do przesuszenia i podrażnienia skóry.

Oczyszczaj ją regularnie

Nie poprzez wyciskanie (to ostateczność!), ale poprzez regularne złuszczanie. Oczywiście, wiele kosmetyczek nadal stosuje mechaniczne oczyszczanie skóry, jednak dermatolodzy od tego odchodzą. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że zawsze wiąże się to z ryzykiem pojawienia się podrażnienia i nasileniem tendencji do tworzenia się nowych krostek. Po drugie – efekt jest krótkotrwały, więc trudno traktować to jako metodę leczenia trądziku. Czasami takie mechaniczne oczyszczanie jest zalecane, nie powinno się go jednak wykonywać przy każdej wizycie u kosmetyczki, unikać go powinny zdecydowanie osoby z cerą naczynkową (zwłaszcza że stosuje się do niego vapozony).

Jeśli masz niedoskonałą cerę, unikaj oglądania jej w lustrze powiększającym. W nim nawet idealna skóra wydaje się straszna!

Myj i pielęgnuj

Do młodej cery wskazane będą kosmetyki ze specjalnych linii przeciwtrądzikowych (np. ciągle udoskonalanej, znanej od lat Clean & Clear). Coraz rzadziej zawierają one alkohol i substancje wysuszające, ale mimo łagodnego traktowania skóry świetnie radzą sobie z nadmiarem sebum, działają też antybakteryjnie. Można stosować je do codziennej pielęgnacji. Twój zestaw obowiązkowy to: żel myjący i peelingujący (demakijaż rób zaraz po przyjściu do domu, tak aby jak najszybciej oczyścić skórę z mogących zatykać pory resztek makijażu czy zanieczyszczeń) oraz krem nawilżający o jednoczesnym działaniu matującym. Dodatkowo warto używać maseczek oczyszczających i regulujących pracę sebum (raz w tygodniu). Zwróć też uwagę, aby dobrać kosmetyki do innych potrzeb cery, np. Oceanic ma linię trądzikową (a nawet dwie – oddzielnie dla dziewczyn i chłopaków), którą można stosować nawet przy skórze wrażliwej i skłonnej do alergii.

1. Żel-peeling do codziennego mycia twarzy Clean Deeper (Nivea Visage Young, 150 ml, 15 zł)2. Shine Control Nawilżający krem do twarzy na dzień przeciw błyszczeniu się skóry (Clean & Clear, 100 ml, 15,99 zł)3. Matujący krem na dzień przeciw niedoskonałościom Skóra pod Kontrolą Girls (Oceanic, 50 ml, 22 zł)4. Sztyft SOS bye-bye Spot! (Nivea Visage Young, ok. 20 zł)
1. Żel-peeling do codziennego mycia twarzy Clean Deeper (Nivea Visage Young, 150 ml, 15 zł)2. Shine Control Nawilżający krem do twarzy na dzień przeciw błyszczeniu się skóry (Clean & Clear, 100 ml, 15,99 zł)3. Matujący krem na dzień przeciw niedoskonałościom AA Skóra pod Kontrolą Girls (Oceanic, 50 ml, 22 zł)4. Sztyft SOS bye-bye Spot! (Nivea Visage Young, ok. 20 zł)

Regularnie złuszczaj

O ile do młodej skóry stosuje się głównie peelingi mechaniczne (z granulkami ściernymi), o tyle dorosłe osoby mające problem z niedoskonałościami cery powinny sięgnąć przede wszystkim po kosmetyki na bazie kwasów owocowych w niskich stężeniach. Są one też świetne, jeśli masz przetłuszczającą się skórę z widocznymi zaskórnikami, można je wtedy stosować na noc nawet codziennie. Dobre efekty daje także dostępny bez recepty krem Skinoren z kwasem azelainowym.

Odwiedź dermatologa

Po pierwsze po to, aby wskazał ci odpowiedni program pielęgnacyjny (z włączeniem w to w razie potrzeby maści lub leków na receptę), po drugie – aby wykonać profesjonalny peeling chemiczny. Do skóry łojotokowej poleca się zwłaszcza peelingi kwasem pirogronowym (reguluje pracę sebum) i migdałowym (ma działanie antybakteryjne), ale to lekarz powinien dobrać zabieg najlepszy dla ciebie. Złuszczanie powinno stanowić integralną część kuracji. Oczywiście jeden zabieg nie wystarczy, ale regularne wizyty wpłyną znacząco na poprawę stanu skóry.

1. Krem nawilżający Normaderm Pro Mat o przedłużonym działaniu matującym (Vichy, 30 ml, ok. 60 zł)2. Nawilżający krem matujący do skóry tłustej i mieszanej Lysalpha Matifiante Creme (SVR, 40 ml, 50 zł)3. Kremowy żel matujący o właściwościach seboregulujących Sebium Mat (Bioderma, 40 ml, ok. 50 zł)4. Krem Effaclar Duo o podwójnym działaniu – redukuje zmiany zapalne i zmniejsza zaskórniki (La Roche-Posay, 40 ml, ok. 50 zł)
1. Krem nawilżający Normaderm Pro Mat o przedłużonym działaniu matującym (Vichy, 30 ml, ok. 60 zł)2. Nawilżający krem matujący do skóry tłustej i mieszanej Lysalpha Matifiante Creme (SVR, 40 ml, 50 zł)3. Kremowy żel matujący o właściwościach seboregulujących Sebium Mat (Bioderma, 40 ml, ok. 50 zł)4. Krem Effaclar Duo o podwójnym działaniu – redukuje zmiany zapalne i zmniejsza zaskórniki (La Roche-Posay, 40 ml, ok. 50 zł)
Poprzedni artykułFARBOWANIE BEZ WPADKI!
Następny artykułWIBRUJĄCE MASKARY
O urodzie piszę od ponad 15 lat (byłam wicenaczelną magazynu URODA, pisałam dla dwutygodnika VIVA!, prowadzę wydania specjalne PARTY Medycyna Estetyczna). iBeauty.pl powstało z potrzeby „bycia na swoim” i robienia tego, co kocham, czyli… pisania o urodzie :-) Uwielbiam testować kosmetyki! Jestem też współzałożycielką i redaktor naczelną portalu www.WirtualnaKlinika.pl o medycynie estetycznej. Można się ze mną skontaktować mailowo: redakcja@ibeauty.pl.

1 KOMENTARZ

  1. Jest jeszcze jeden ważny etap pielęgnacji cery tłustej z problemami trądzikowymi – wyrównanie kolorytu skór i ukrycie niedoskonałości. Moja recepta na ten problem to Effaclar Duo (+) od La Roche Posay. Nowy tonujący krem, który ukrywa niedoskonałości i jednocześnie pomaga je zwalczać oczyszczając pory, redukując błyszczenie skóry i przebarwienia.