Zima to pora roku, która nie sprzyja włosom. Zimne, suche powietrze, nagłe zmiany temperatur, a także inna dieta sprawiają, że kosmyki stają się łamliwe, matowe i gorzej odżywione. Poza tym pojawiają się problemy ze skórą głowy czy z przetłuszczaniem się włosów. Jak sobie z nimi radzić? Przeczytaj 🙂
tekst: Kasia Kosieradzka
stylizacja Brocato
Co z tą dietą?
Zimą jemy zazwyczaj mniej owoców i warzyw. Nic dziwnego – w końcu nasz organizm potrzebuje bardziej kalorycznych posiłków. Niestety w związku z tym dostarczamy sobie mniej witamin (szczególnie ważne: witamina A, witaminy z grupy B, kwas foliowy) i mikroelementów (takich jak cynk, magnez i żelazo). Ma to negatywny wpływ na kondycję włosów – stają się bardziej kruche i matowe.
Aby wspomóc swój organizm, powinno się jeść:
- zielone warzywa (takie jak szpinak, brokuły, brukselki)
- czerwone oraz żółto-pomarańczowe owoce i warzywa (na przykład papryka, jabłka, marchewka)
- kiełki pszenicy, słonecznika, rzodkiewki, brokułów
- orzechy, galaretki
Warto także pamiętać, że dla włosów szkodliwy jest nadmiar produktów zbożowych oraz cukier. Jeśli masz problem z utrzymywaniem zbilansowanej diety, zawsze możesz zażywać preparaty wzmacniające włosy, dostępne bez recepty.
Silica Complex (Scandic, 13,99 zł/60 tabletek), Revalid (19,80 zł/30 kapsułek)
Albo za tłuste, albo pozbawione blasku…
Zimową porą nosimy czapkę – i dobrze, bo zdrowie jest najważniejsze. Jednak znajdujące się pod nią włosy po dwóch, trzech godzinach dziennie szybciej się przetłuszczają. Jak to się dzieje? Niewystarczająca cyrkulacja powietrza pod czapką, duże różnice temperatur sprawiają, że zdezorientowane gruczoły łojowe w skórze głowy zaczynają nadmiernie pracować.
Aby zredukować ten problem:
- staraj się myć włosy rano, a nie wieczorem, gdyż gruczoły łojowe pracują najintensywniej między 4.00 nad ranem a 10.00 do południa
- włosy możesz myć codziennie, stosując szampon do przetłuszczających się włosów – pamiętaj, aby używać ciepłej, ale nie gorącej wody
- możesz zafundować sobie profesjonalny zabieg w salonie fryzjerskim, na przykład Kérastase czy L'Oréal Professionnel
- warto delikatnie spryskać włosy suchym lakierem (lub oczyścić je suchym szamponem) – to trik fryzjerów, wtedy włosy mniej się przetłuszczają
- raz w tygodniu zrób sobie maseczkę z soku z cytryny – sok z dwóch świeżych cytryn nanieś tylko na skórę głowy i masuj, potem dokładnie spłucz letnią wodą (uwaga – im twoje włosy są bardziej suche, tym mniej soku używaj)
Szampon do tłustych włosów Seboravit (Farmona, ok. 7 zł/300 ml), Magiczne Serum-Spray Shea Cashmere Gliss Kur – odżywka do codziennego stosowania (Schwarzkopf, ok. 19 zł), kremowy szampon Ekstra Owocowa Pielęgnacja Schauma (Schwarzkopf, ok. 10 zł/400 ml)
Jeśli nie borykasz się z problemem przetłuszczania, za to twoje włosy są matowe i pozbawione blasku, oznacza to, że są one po prostu przesuszone. Przynajmniej raz w tygodniu zafunduj im kurację nawilżająco-odżywczą. Na umyte włosy nałóż dużą ilość maski do włosów (nakładaj na końce, a nie u nasady włosów, gdyż niepotrzebnie je obciążysz), zawiń w ręcznik i posiedź w cieple ok. 20 min. Potem dokładnie spłucz.
1-minutowa maska Moisture Care Treatment (Syoss, 15 zł/200 ml), Masło regeneracyjne Gliss Kur Oil Nutrive Anti-Split-Ends (Schwarzkopf, ok. 19 zł)
Susząc włosy, używaj chłodnego strumienia powietrza (przynajmniej na koniec) – dzięki temu włosy będą ładnie lśniły.
Pielęgnacja w domu
Na rynku dostępne są także naturalne produkty wspomagające włosy. Możesz skorzystać na przykład z preparatu z naftą oczyszczoną i pokrzywą Urt-Oil firmy PPH Anna. Produkt zapobiega wypadaniu włosów, wzmacnia cebulki włosowe oraz eliminuje problemy z łupieżem, dokładnie i bardzo delikatnie oczyszcza skórę głowy, zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów. Należy wcierać go w skórę głowy na 10 minut przed myciem.
Urt-Oil z naftą oczyszczoną (PPH Anna, ok. 25 zł/100 g), Henna Treatment Wax (Beauty Formulas, 22 zł/500 ml)
Możesz również zastosować odżywiający wosk do włosów Henna Treatment Wax, zawierający naturalny ekstrakt ze zmielonych liści henny. Wosk (nie zmienia koloru włosów) należy wmasować w umyte, wysuszone ręcznikiem włosy, nie zapominając o skórze głowy. Preparat pozostawiamy na ok. 10 minut. Jeśli włosy są mocno zniszczone wosk można pozostawić na dłużej. Następnie należy go dokładnie spłukać.
Godne polecenia są także octowe płukanki do włosów. Stosuje się je przed ostatnim płukaniem. Dzięki nim łuski włosów zamykają się, a co za tym idzie kosmyki stają się lśniące i odporniejsze na działanie negatywnych czynników zewnętrznych. Teraz możesz już kupić naprawdę świetnie działające gotowe płukanki albo przygotować taki specyfik sama (mieszając szklankę wody z 2-3 łyżkami octu winnego lub jabłkowego albo z sokiem z cytryny).
Octowa płukanka z rumiankiem do włosów blond (Kolorane, ok. 30 zł/200 ml), octowa płukanka Fioravanti (Rene Furterer, 70 zł/250 ml), płukanka octowa z malin (Yves Rocher, 24,90 zł/150 ml)
Łupież i swędzenie
W czasie zimy utrapieniem mogą stać się łupież i swędzenie skóry głowy. Nadmierna praca gruczołów łojowych, martwy naskórek, a do tego ciepło-wilgotne klimaty pod czapką stanowią idelane warunki dla rozwoju bakterii, a w efekcie pojawienie się łupieżu. Jeśli masz z tym problem sezonowo, nie jest to powód do zmartwień. Możesz używać szamponów przeciwłupieżowych – na rynku jest ich ogromny wybór, a także kapsułek przeciwłupieżowych, które kupisz bez recepty.
Przeciwłupieżowy szampon upiększający Elseve Total Repair 5 (L'Oréal Paris, ok.11 zł/250 ml), szampon przeciwłupieżowy dla niej (Head&Shoulders, 11,99 zł/200 ml), Inneov Zdrowie Włosów DS – uzupełnienie kuracji przeciwłupieżowej (ok. 65 zł/30 kapsułek)
Niezastąpione są też domowe sposoby. Raz w tygodniu możesz wykonać masaż skóry głowy oliwą z dodatkiem olejku herbacianego, który ma działanie odkażające, przeciwgrzybiczne oraz wyrównuje florę bakteryjną.
Elektryzowanie się włosów
Noszona zimą czapka, złe warunki atmosferyczne powodują nie tylko niszczenie włosów – sprawiają również, że bardziej się one elektryzują. Wysuszone włosy mają więcej ładunków ujemnych, które się odpychają – stąd ten problem!
Krem prostujący włosy Wellaflex stylizacja na gorąco (Wella, 12,99 zł), Cloud 9 Hotshapes Miracle Repair Flat Iron & Curling Spray – termoaktywny spray do włosów zniszczonych (Brocato, 69 zł/250 ml), szczotka Satin Hair Brush z systemem jonizacji – wygładza włosy i nadaje im połysk (Braun, 149 zł), suszarka HD-074 z systemem jonizacji (MDM Product, 71 zł)
Aby go rozwiązać, do stylizacji włosów możesz używać urządzeń z jonizacją, na przykład suszarki, prostownicy czy specjalnej szczotki. Proces przepływu jonów do wnętrza włosów powoduje, że ładunki elektryczne neutralizują się i fryzura przestaje się stroszyć. Pamiętaj o ochronie włosów podczas stylizacji na gorąco i zaopatrz się w odpowiednie kosmetyki do tego przeznaczone.
Poza tym elektryzujące się włosy można przygładzić wodą termalną w sprayu, roztartą w dłoniach małą ilością jedwabiu do włosów lub olejku arganowego.
REF.550 olejek arganowy (Reference of Sweden, 50 ml, ok. 80 zł), jedwab do włosów Delia HF Fashion (Delia, 16,60 zł/100 ml), Aqua Light – lekka dwufazowa odżywka w sprayu (Pantene Pro-V, ok. 10 zł)
A objętość?
Zimą włosy są oklapnięte i niepodatne na układanie. Jak sobie radzić z tym kłopotem? Oto kilka rad:
- używaj szamponu zwiększającego objętość fryzury
- nie zakładaj czapki lub kaptura na wilgotne włosy
- susz je chłodnym strumieniem (najlepiej z pochyloną głową) i nigdy nie wychodź na dwór z niedosuszonymi włosami
- używaj kosmetyków do stylizacji włosów, ale w małych ilościach – aby poprawić fryzurę, po zdjęciu czapki możesz przeczesać włosy palcami i delikatnie spryskać je lakierem
- staraj się ograniczać odżywki bez spłukiwania lub najlepiej zrezygnuj z nich, gdyż nadmiernie obciążają włosy
Szampon Wymarzona Objętość (Timotei (6,49 zł/250 ml), pianka zwiększająca objetość Studio Indestructible (L'Oréal Paris, ok. 18 zł/200 ml)
Powodzenia 😉