Strona główna DZIEJE SIĘ PORADY DOMOWE JAK ODETKAĆ NOS?

JAK ODETKAĆ NOS?

0
zatkanynos

Zatkane zatoki, zatkany nos – często idą ze sobą w parze. Nie tylko jest to uciążliwe, ponieważ trudno złapać oddech, ale także pojawiają się takie dolegliwości jak ból głowy, zmęczenie, gorączka. Czy istnieją domowe sposoby na zatoki? Jak odetkać zatkany nos?

Najczęstszą przyczyną zatkanych zatok i nosa, jest stan zapalny w obrębie górnych dróg oddechowych. Może być on spowodowany zakażeniem bakteryjnym lub alergią. W niektórych przypadkach także wirusowym zapaleniem zatok lub stanem zapalnym toczącym się w innym miejscu, np. dziąśle.

Bez wątpienia zatkane zatoki wymagają wizyty u lekarza. Jednak warto poznać domowe sposoby na zatkany nos, aby jeszcze przed wizytą przynieść sobie odrobinę ulgi.

Co na zatkany nos?

Inhalacje

Mogą być wykonywane w tradycyjny sposób – nad miednicą z ręcznikiem na głowie lub w wannie. Ten drugi sposób to świetny pomysł na zatkany nos u dziecka, które może nie mieć cierpliwości do kilkunastominutowego siedzenia w jednej pozycji nad miską. Do gorącej wody dodajmy olejku sosnowego, jodłowego lub specjalnej mieszanki na górne drogi oddechowe. Starajmy się oddychać przez nos.

Maści

W aptekach dostępnych jest wiele maści mentolowych, które rozgrzewają nasmarowane miejsce, jednocześnie uwalniając bardzo wibrujący w nosie zapach. Dodatkowa korzyść ze stosowania tych maści to jest przynoszenie ulgi w gorączce, która często towarzyszy katarowi. Zatkany nos u niemowlaka można leczyć właśnie w ten sposób.

Cebula

Syrop z cebuli ma wiele zastosowań. Przede wszystkim, cebula jest naturalnym antybiotykiem i pomaga w zwalczaniu wielu bakterii. Syrop przygotowany z cukru i cebuli jest świetnym sposobem na nieżyty gardła, ale wąchany przynosi kojące rezultaty w zatkanych zatokach.

Leki bez recepty

Na aptecznych półkach znajduje się wiele preparatów obkurczających naczynia krwionośne w nosie i zmniejszających opuchliznę błony wyścielającej wnętrze nosa i zatok. W skrajnych przypadkach można z nich korzystać, jednak nie powinniśmy tego robić dłużej, niż przez parę dni. Koniecznie zgłośmy się do lekarza celem stwierdzenia przyczyny naszych dolegliwości. Ciągle zatkany nos może świadczyć o poważniejszych schorzeniach, które wymagają leczenia laryngologicznego. Środki bez recepty łatwo uzależniają oraz powodują nadmierne przesuszenie śluzówki. A ta będzie bardziej podatna na działanie bakterii i wirusów.

Domowe leczenie zatok może przynieść doraźne rezultaty, jednak nie powinniśmy pozostawiać tej przypadłości samej sobie.