Strona główna DIETA I ZDROWIE JAK ODETKAĆ UCHO – ZNANE DOMOWE SPOSOBY

JAK ODETKAĆ UCHO – ZNANE DOMOWE SPOSOBY

0
zatkaneucho

Uczucie zatkanego ucha może towarzyszyć poważnym problemom laryngologicznym, ale nimi zajmować się nie będziemy, bo to zadanie dla ekspertów. My mamy dla ciebie kilka sprawdzonych, domowych sposobów za ucho zatkane nazwijmy to incydentalnie. Jak choćby wtedy, gdy winda bardzo szybko jedzie wysoko w górę…

Masz zatkane ucho? Pewnie doskonale wiesz, z jakiego powodu. Zastanów się – może właśnie wysiadłaś z samolotu albo wyszłaś z basenu? Wtedy zadziałały odpowiednio różnica ciśnień i mechaniczny napływ płynu do ucha. A może masz katar? No to także masz odpowiedź – przytłumiony słuch, szmery w uszach i uczucia, jakby były pełne powietrza – to objawy często towarzyszące infekcjom przebiegającym z mocnym katarem.

Ponieważ żaden z tych powodów nie jest dosłownie laryngologiczny (to znaczy nie tam leży jego źródło), możesz spróbować pomóc sobie w domu bez lekarza, ale uwaga: jeśli po 3 dniach nie będzie poprawy, udaj się do laryngologa sama, bo prędzej czy później tam zawitasz. A ból ucha należy ponoć do najmniej przyjemnych… Jak więc odetkać zatkane ucho? Jak pozbyć się tego niekomfortowego uczucia?

Drożne drogi oddechowe to podstawa

A aby uszy nie sprawiały wrażenia zatkanych, nos musi być drożny. Do jego udrożnienia można użyć np. kropli do nosa obkurczających śluzówkę czy naparu z olejkami eterycznymi (warto wdychać m. in. napar z rumianku).

Nadmiar woskowiny jednym ze źródeł problemu

Woskowina to nie brud, tylko naturalna wydzielina ucha człowieka, które w ten sposób zabezpiecza się, by nie dostały się do niego niepożądane elementy. Innymi słowy ma działanie ochronne, a ponadto nawilżające i natłuszczające. No ale co za dużo, to niezdrowo, a nadmiar woskowiny to uczucie zatkanego ucha i przytłumiony słuch. Jak usunąć woskowinę? Nie patyczkiem – wtedy jeszcze bardziej ją wepchniemy do środka, tylko za pomocą dostępnych bez recepty kropli do jej rozpuszczania.

Przełykanie i ziewanie odtykają przewód słuchowy

Przełknij mocno ślinę. Słyszysz takie jakby klik? Jeśli zrobisz tak, gdy masz zatkane ucho, istnieje szansa, że się odetka. Raz nie działa? Possij cukierka – dużo śliny równa się częstsze przełykanie. Możesz także ziewać. Nie potrafisz tak za zawołanie? Ależ tak – jak udowodniono w badaniach, ziewanie naprawdę jest zaraźliwe 😉

Woda utleniona do przemycia

A dokładnie ciepła woda oraz woda utleniona w równych proporcjach. Wymieszaj je ze sobą i powstałym płynem napełnij stare opakowanie po kroplach do oczu czy strzykawkę (bez igły oczywiście!). Teraz połóż się na boku tak, by przytkane ucho było na górze, wlej do niego roztwór i wytrzymaj kwadrans. 2-3 zabieg w ciągu dnia z reguły rozwiązują kłopot.