Strona główna DZIEJE SIĘ ŁÓŻKO Z PALET – JAK ZROBIĆ I ILE KOSZTUJE?

ŁÓŻKO Z PALET – JAK ZROBIĆ I ILE KOSZTUJE?

europaleta

Meble z europalet coraz częściej wykorzystywane są do aranżacji wnętrz. I nic dziwnego! Są modne(!), mają niepowtarzalny styl i nadają pomieszczeniu charakter. Mamy dla was „przepis” na łóżko z palet – szybki i niedrogi. No to palety w dłoń!

Jednym z czynników, a może nawet głównym czynnikiem, jaki bierzemy pod uwagę przy zakupie mebli, jest ich cena. To ona w dużej mierze decyduje o tym, jaki model kupimy. I jakiego nie kupimy. Może więc, skoro nie stać nas na wymarzone cudo, zrobić je samemu?

Oczywiście nikt nie bierze pod uwagę, że w każdym z nas tkwi ukryty talent do chałupniczego tapicerowania, ale już takie łóżko z palet wcale nie jest ponad siły nawet amatora w kategorii „złota rączka”. A meble z europalet doskonale komponują się z wnętrzami urządzonymi w stylu eko, skandynawskim, jak również industrialnym. Odnajdą się także w aranżacjach minimalistycznych, tradycyjnych i klasycznych lub rustykalnych czy prowansalskich, a nawet eklektycznych. Miłośnicy stylu nowoczesnego czy glamour europalety mogą zaś wykorzystać w ogrodzie czy na tarasie. Ale wróćmy do łózka 😉

Poniżej opis sposobu wykonania łóżka z europalet. Jego zbudowanie naprawdę nie jest ani trudne, ani drogie, a może się okazać świetną zabawą. Palety kupicie najwygodniej w skupie drewna lub w internecie. W zależności od stanu (nowe, używane, uszkodzone) kosztują średnio od 10 do 40 zł za sztukę. Uwaga: palety sprzedawane w stanie surowym należy zeszlifować papierem ściernym przed pomalowaniem. A jak pomalować? Tu granicą jest wyobraźnia. Można zdecydować się na wersję skandynawską, czyli poprzecieraną biel, a można na rajski turkus. Taka dowolność właśnie sprawia, że meble z europalet pasują do tak różnych aranżacji. I jeszcze jedna wskazówka – europaleta jest rodzajem palety, ale meble buduje się właśnie z rozmiaru równego europalecie, stąd możecie spotkać wymiennie te dwa słowa w ofercie sprzedaży.

Jak zbudować łóżko z palet – krok po kroku:

Wybór palet

Oczywiście najlepiej jest wybrać nowe i kupić je np. w skupie drewna – wtedy mamy pewność jakości i najniższej ceny. Wygodny jest jednak także zakup online z dostawą do domu. Z reguły koszt zakupu palet na zbudowanie łóżka zamyka się w kwocie 100 zł.

Szlifowanie

Najwygodniej jest oczywiście robić to szlifierką, ale papier ścierny też da radę – tylko zajmie mu to o wiele więcej czasu. Uwaga na brzegi i krawędzie – niezeszlifowane będą „rozdawać” drzazgi.

Zagłówek

Można go wykonać, ale nie trzeba. Wtedy paleta stoi pionowo, od strony śpiącego oklejona pianką tapicerską. Cena takiej pianki w sieci to średnio 30 zł. Piankę warto obić tkaniną obiciową i ozdobić tak, aby łóżko wpisywało się w stylistykę pomieszczenia.

paleta

Malowanie

Obowiązuje pełna dowolność! A że średni koszt puszki farby to ok. 25 zł, to pomalowanie całego łóżka (żmudne – co prawda, to prawda) nie powinno kosztować więcej.

Budowanie

W zależności od planowanej wielkości łóżka, wystarczą już 3 palety – dwie do położenia na podłodze, na których będzie spoczywał materac i jedna do postawienia w roli zagłówka. Oczywiście wszystko ze sobą należy połączyć za pomocą wkrętów/śrub (wkrętarka mile widziana), stojący element dodatkowo od tyłu podeprzeć lub do czegoś umocować (dla bezpieczeństwa).
Jeśli dodamy do tego wspomnianą piankę, farbę i tkaninę obiciową, cena takiego łóżka (bez materaca!) to 150-200 zł. Jeśli ma być większe, koszt odpowiednio rośnie. Czas: wliczając schnięcie – farby dwa dni, bez tego – kilka godzin. Palety oczywiście można położyć dwie – jedna na drugiej (i połączyć) – i wtedy dolna może tworzyć całkiem nieoczekiwany mebel… Po wymontowaniu niektórych desek powstaną całkiem pojemne schowki, np. na książki.

Poprzedni artykułMOLE SPOŻYWCZE – JAK WYTĘPIĆ MOLE W KUCHNI?
Następny artykułJAK ODETKAĆ UCHO – ZNANE DOMOWE SPOSOBY