Strona główna DZIEJE SIĘ PORADY DOMOWE JAK ODPOWIETRZYĆ KALORYFER?

JAK ODPOWIETRZYĆ KALORYFER?

0
heater-1244926_960_720

Odpowietrzanie grzejnika jest teraz bardzo aktualnym problemem. W końcu mamy jesień i zależy nam, aby kaloryfer nie był zapowietrzony, ponieważ nie spełnia wtedy swojej roli, jaką jest ogrzewanie mieszkania.

Odpowietrzanie kaloryfera

Dobrze, zatem jak się zabrać do odpowietrzania kaloryfera? Całe szczęście zajęcie to nie należy do skomplikowanych, ani szczególnie wymagających. Wystarczy małe wiaderko lub miska oraz płaski śrubokręt lub klucz. Zaczynamy od zakręcenia zaworu z wodą by nie dopływała nowa gdy będziemy odkręcać odpowietrznik. Najlepiej bowiem odpowietrzać kaloryfer gdy ten jest zimny. Teraz pora na znalezienia odpowietrznika grzejnika. Znajduje się on w górnej partii kaloryfera. Pamiętajcie by podstawić pod kaloryfer miskę lub zawczasu przygotowane wiadro, ponieważ będzie ciekła woda! Gdy już znaleźliśmy odpowietrznik należy go odkręcić przy pomocy śrubokręta, ewentualnie klucza. Wraz ze ściekającą wodą zacznie uchodzić powietrze. By dobrze odpowietrzyć grzejnik dobrze jest go opukać w trakcie. To pomaga uwolnić uwięzione pęcherzyki powietrza. Gdy całe powietrze uleci a z otworu zacznie ciec woda to znak, że można zakręcić odpowietrznik i odkręcić termostat. By sprawdzić czy zabieg się udał należy nastawić termostat na maksymalną wartość i poczekać. Jeśli kaloryfer został poprawnie odpowietrzony to szybko zrobi się ciepły.

Odpowietrzanie grzejnika żeliwnego

Odpowietrzanie grzejnika żeliwnego wygląda trochę inaczej. Nie jest to wiele trudniejsze, ale żeliwne kaloryfery zwykle nie mają specjalnego odpowietrznika, co wiąże się z poluzowaniem śrubunku. Najlepiej by odpowietrzaniem żeliwnego grzejnika zajmowały się co najmniej dwie osoby. Potrzebne będą dwa płaskie klucze oraz ponownie naczynie na uciekającą wodę. Podobnie jak w poprzednim przypadku należy na wstępie zakręcić zawór termostatyczny a następnie przy pomocy dwóch kluczy delikatnie poruszyć śrubunkiem. Naprawdę delikatnie by woda nie trysnęła i nie zalała pokoju. Najlepiej przestać kręcić gdy tylko usłyszy się cichy syk powietrza. Reszta procesu wygląda tak samo jak odpowietrzanie zwykłego kaloryfera.

Odpowietrzanie ogrzewania podłogowego

Znacznie prostsze jest odpowietrzanie ogrzewania podłogowego, ponieważ z reguły przy rozdzielaczu zamontowany jest automatyczny zawór odpowietrzający. Trzeba włączyć pompą na najwyższe obroty a potem zakręcić zawór na belce powrotnej Może to być czasochłonne, każda pętla wymaga osobnego odpowietrzenia jednak nie powinno to trwać dłużej niż 10-15 minut dla jednej pętli.