Strona główna PIELĘGNACJA JAK POZBYĆ SIĘ ROZSTĘPÓW?

JAK POZBYĆ SIĘ ROZSTĘPÓW?

0

Zobacz jak szybko usunąć rozstępy! Przedstawiamy kilka sposobów – mniej i bardziej inwazyjnych.

Rozstępy to przebiegające równolegle, wrzecionowate pasma ścieńczałej, pomarszczonej skóry, początkowo wyniosłe, obrzękowe, następnie ulegające zanikowi. Ich pojawienie się jest z reguły bezobjawowe, ale może być połączone z delikatnym odczuciem świądu, rzadziej pieczenia i bólu.

Jak powstają rozstępy?

Rozstępy tworzą się na poziomie skóry właściwej, a ich powstawanie wiąże się z upośledzeniem fibroblastów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję 2 rodzajów białek: kolagenu i elastyny. Białka te nadają skórze elastyczność, jędrność, sprężystość oraz odpowiednie napięcie.

Rozstępy często pojawiają się w ciąży, ale nie tylko. Mogą też powstać na skutek drastycznego i nagłego schudnięcia. W fazie początkowej (tzw. wczesne rozstępy) zazwyczaj mają blady kolor i mogą być swędzące. Skóra wokół rozstępów może wyglądać na zwiotczałą i cienką. Stopniowo zaczynają się one powiększać (są dłuższe i głębsze), stają się ciemniejsze i bardziej wyraźne. Kiedy skóra przestaje być napięta, powstałe rozstępy stają się jaśniejsze i mniej widoczne. Mogą także przybierać nieregularne kształty na całej długości.

Kto  jest narażony na rozstępy?

  • ludzie otyli
  • nastolatki w okresie dojrzewania
  • kobiety w okresie ciąży, menopauzy
  • kulturyści
  • osoby o częstych wahaniach wagi
  • osoby będące wielokrotnie na dietach niskokalorycznych
  • osoby przyjmujące leki steroidowe
  • osoby z predyspozycjami genetycznymi.

Gdzie pojawiają się rozstępy?

Najczęściej na brzuchu, jednakże mogą się pojawić także na piersiach, udach, biodrach, dolnej części pleców oraz pośladkach. Zdarza się, że rozstępy pojawiają się też na innych częściach ciała, szczególnie takich, gdzie odkłada się więcej tkanki tłuszczowej.

Jak się pozbyć rozstępów?

Najlepszą metodą jest zapewnienie skórze maksymalnej elastyczności. Należy też zadbać o prawidłowe odżywianie oraz nawilżenie naskórka.

  • Wskazane jest spożywanie pokarmów bogatych w witaminy E i C, cynk oraz krzem, które pomagają w tworzeniu kolagenu. Witamina C jest także skutecznym antyoksydantem, który pomaga chronić tkanki przed uszkodzeniem, natomiast witaminy B2 (ryboflawina) i B3 (niacyna) pomagają utrzymać skórę w dobrej kondycji. Dodatkowo picie odpowiedniej ilości wody (minimum 2 litry dziennie) sprzyja wzmocnieniu i regeneracji skóry. Możesz także wzmocnić skórę, spożywając produkty bogate w kwasy tłuszczowe, takie jak omega 3, 6 i 9 – działają nawilżająco od środka!
  • Ćwiczenia fizyczne nie tylko zwiększają poziom energii i zmniejszają wahania nastroju, ale wpływają także na poprawę jakości snu oraz ogólnego samopoczucia. Ćwiczenia poprawiają krążenie, dzięki czemu skóra jest bardziej elastyczna i mniej podatna na powstawanie rozstępów. Na rozstępy dobrze wpływa pływanie, jogging, marsz, joga czy jazda na rowerze stacjonarnym (świetnie zmniejsza rozstępy na udach).
  • Na rynku znajdziesz dużo produktów przeciw rozstępom (np. olejek Bio-Oil). Używaj ich w dużych ilościach, by skóra cały czas była dobrze nawilżona i natłuszczona (elastycznie będzie bardziej odporna na rozstępy).

Co na rozstępy zadziała najlepiej?

Możesz też poddać się specjalistycznym zabiegom. Klinika medycyny estetycznej Esteticmed.pl proponuje na przykład:

  • laser Mosaic eCO2 Plus (10600nm) – wtym mechanizmie dochodzi do efektu kontrolowanej i natychmiastowej wymiany skóry starej i zmęczonej na nową i zdrową
  • laser Fraxel re:store (1550nm) – laser frakcyjny wykonuje w skórze objętej leczeniem tysiące drobnych, głębokich mikrouszkodzeń termicznych – tak zwanych stref mikrotermalnych, komórki skóry (mostki) wokół tych stref pozostają nietknięte i aktywnie uczestniczą w procesach szybkiej odnowy, a po zabiegu nie są widoczne żadne uszkodzenia czy rany
  • plazma fraksyjna – służy do małoinwazyjnego usuwania rozstępów, stanowi połączenie technologii radiofrekwencji i lasera fraksyjnego w jednym
  • pole radiowe Accent XL – powoduje stopniowe pogrubienie i odbudowę skóry właściwej, wzrost napięcia i elastyczności oraz poprawę jakości i wyglądu skóry.

Odpowiadała: Kasia Kosieradzka

na podst. mat. pras. Bio-Oil i Esteticmed.pl