Strona główna DIETA I ZDROWIE ZDROWE ODŻYWIANIE JAK SIĘ NAJEŚĆ I NIE PRZYTYĆ?

JAK SIĘ NAJEŚĆ I NIE PRZYTYĆ?

0

To, czy czujesz się najedzona, często nie zależy od rodzaju potraw, ale od sposobu ich jedzenia, pory dnia czy nawet towarzystwa! Z naszymi radami poczujesz się pełna, ale nie gruba 🙂 Sprawdź!

tekst: Kasia Kosieradzka

1. Skup się na jedzeniu

W trakcie oglądania telewizji lub towarzyskiego spotkania często jemy więcej, niż powinniśmy. Dzieje się tak dlatego, bo nie koncentrujemy się na tym, co i ile trafia do naszych ust. Dlatego staraj się spożywać posiłki w spokoju i powoli – poczujesz, kiedy powinnaś przestać jeść.

Dobra rada!

Odejdź od stołu, kiedy jeszcze czujesz lekki niedosyt – za chwilę do twojego mózgu i tak dojdzie informacja, że jesteś już najedzona 😉

2. Wysypiaj się

Kiedy niewystarczająco długo śpisz, twój organizm produkuje więcej ghreliny, a mniej leptyny. Są to hormony odpowiedzialne za regulację twojego apetytu. Ghrelina zwiększa uczucie łaknienia, a leptyna zmniejsza. Sama więc widzisz, dlaczego zdrowy sen jest ważny 🙂

3. Bezcukrowa guma do żucia

Żuj ją na przykład w trakcie gotowania – wtedy nie będziesz podjadać! 😉

jogurt pitny Jovi 0%

4. Wielkość talerza ma znaczenie

Im większy talerz, tym więcej na niego włożysz i najprawdopodobniej będziesz się starała wszystko zjeść. Dlatego wybieraj małe talerze – zjesz tyle, ile trzeba 🙂

5. Planuj z wyprzedzeniem

Jeśli w ciągu dnia pracy wiesz, że idziesz na przykład na konferencję, zjedz coś zanim wyjdziesz – wtedy po przybyciu na miejsce nie sięgniesz od razu po ciastko z talerza. Możesz przekąsić na przykład kanapkę lub odtłuszczony jogurt pitny (jest wygodny, bo możesz go zawsze mieć ze sobą w torebce).

6. Nawadniaj się

Codziennie powinno się pić około ośmiu szklanek wody, jednak wiele z nas tak nie robi – przez to możesz czuć się bardziej głodna i w konsekwencji zjeść więcej.

Dobra rada!

Przed posiłkiem pij jedną lub dwie szklanki wody – dzięki temu zjesz mniej.

7. Zaopatrz się w suszone owoce

Są niskotłuszczowe i zawierają sporo błonnika. Oczywiście nie przesadzaj z ilością – garść dziennie wystarczy.

8. Jedno jabłko przed posiłkiem

surówka

Zjedzenie tego owocu 20 minut przed innym daniem sprawi, że będziesz czuła się pełniej i skonsumujesz mniej – a to wszystko dzięki błonnikowi.

9. Wybieraj naturalne produkty

Im mniej przetworzone tym lepiej – najprawdopodobniej zawierają mniej kalorii. Jedząc na przykład surowe owoce i warzywa, musisz dłużej i więcej razy żuć – tym sposobem dajesz więcej czasu twojemu mózgowi, żeby poczuł się„najedzony”.

Dobra rada!

Sprawdzaj skład produktów, które kupujesz – jeśli mają więcej niż 5 składników, są najprawdopodobniej wysoko przetworzone.

10. Zmęcz się przy jedzeniu 😉

Jeśli już jesz, to trochę się postaraj! Świetnym pomysłem jest jedzenie pałeczkami – z pewnością będziesz jadła wolniej. Także ogryzanie kolby kukurydzy czy jedzenie ryby z ośćmi zajmie ci trochę czasu – a ty szybciej poczujesz, że jesteś już najedzona.

Zobacz też, jakie nawyki jedzeniowe warto zmienić – rozwiązując nasz QUIZ: CO WARTO ZMIENIĆ W SWOJEJ DIECIE?>>

Poprzedni artykułMAŁGORZATA KOŻUCHOWSKA AMBASADORKĄ BIOSILK
Następny artykułANGELICA L’OCCITANE