Masz mole spożywcze? Spokojnie, nikt nie posądzi cię o konieczność porządków na miarę kuchennych rewolucji, bo mole łatwo przynieść chociażby z zakupami. A jak się zagnieżdżą i zaczną rozmnażać, szybko je zauważysz. Dlatego mamy dla ciebie sprawdzone wskazówki, jak pozbyć się namolnych moli.
Otwierasz szafkę, sięgasz dłonią po makaron, a na drodze Twoje ręki „stają” brązowo-szare lub brązowo-żółte motylki? A gdy już sięgniesz do opakowania, twoim oczom ukazują się larwy? Tak – tak wyglądają mole. Tak – masz mole. Tak – musisz się ich pozbyć. I tak – jak najszybciej. A jak? Wcale nie potrzebujesz do tego specjalnych preparatów czy groźnych dla dla otoczenia środków – w końcu to mole spożywcze mają się wynieść z mieszkania, a nie ty, prawda?!
Co musisz wiedzieć o molach?
- Łatwo je przynieść do domu jako niechciany bonus z zakupami.
- Rozmnażają się głównie w suchych składnikach, jak kasza, płatki, ziarna, herbata, suszone owoce etc.
- Przepoczwarzające się larwy moli można znaleźć także za szafkami kuchennymi, w szczelinach, pod brzegiem pokrywek zamkniętych słoików itp.
- Mole spożywcze nie rozmnażają się w niskich temperaturach i na zewnątrz pomieszczeń
Jak zapobiec zagnieżdżeniu się moli?
To nic trudnego i nie wymaga żadnej wiedzy ani specjalnych środków. Po prostu:
- Uważnie oglądaj opakowania kupowanych produktów, zwracając uwagę zwłaszcza na wygryzione dziurki.
- Nie rób dużych zapasów suchych produktów spożywczych ani suchej karmy dla pupili.
- Jeśli masz wątpliwości, czy aby na pewno kupione pożywienie jest wolne od moli, takie produkty jak płatki, orzechy czy migdały przed przełożeniem do szczelnych pojemników możesz wygrzać w piekarniku w temperaturze 100 stopni. W ten sposób zabijesz niewidoczne w pożywieniu jaja.
- Wnętrze szafek raz na miesiąc umyj wodą z mydłem.
Nie martw się! Zjedzenie larwy mola spożywczego nie jest groźne dla zdrowia! Mole nie roznoszą żadnych chorób, ani Nie wywołują dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Sposoby na mole spożywcze
Jak walczyć z molami spożywczymi i skutecznie wytępić te szkodniki? To nic trudnego, więc można się za to zabrać od ręki. Zatem „co na mole”?
Sposób nr 1 – wyrzuć zainfekowane produkty
Co więcej, wyrzuć nie tylko produkty, w których są obecne mole i ich larwy, lecz także wszystkie inne, z którymi mogły mieć kontakt. Praktycznie nie ma szans, by wydawałoby się „czysty”, ale otwarty wcześniej produkt sąsiadujący z takim, w które mole odkryłaś, był od nich wolny.
Sposób nr 2 – umyj dokładnie szafki
Zwłaszcza szczeliny i zakamarki. Mole uwielbiają się w nich kryć. Wystarczy ci ciepła woda z mydłem. Szmatki wyrzuć – do kosza, nie prania!
Sposób nr 3 – szklane słoiki
Przesypuj do nich sypkie produkty, jak kasze czy płatki i szczelnie zamykaj. Mole nie potrafią przenikać prze szkło. Jeszcze…
Sposób nr 4 – moskitiera
W oknach możesz zmontować moskitiery, a przy wylocie wentylacji siateczki. W ten sposób nie złapiesz moli np. od sąsiadów.
Sposób nr 5 – zamrażalnik
Jeśli naprawdę boisz się moli, możesz przed włożeniem kaszy czy ryżu do szklanego słoika, wstawić je w oryginalnych opakowaniach na kilka dni do zamrażalnika. Znajdujące się w nich larwy z pewnością zginą.
SPA dla szafek?
I to antymolowe! Jak je zrobić? Po prostu po umyciu szafek (z każdej strony!):
- przetrzyj je octem winnym lub roztworem wody z octem 1:1, z dodatkiem olejku cytrusowego lub goździkowego – mole ich nie lubią!
- albo ponabijaj na ususzoną pomarańczę (ewentualnie w skórkę pomarańczy lub cytryny) goździki i pozostaw ją na półce kuchennej – będą przy okazji ozdobą,
- możesz też wykorzystać aromat waniliowy – tak, jak nie lubią go komary, tak i dla moli jest odpychający. Co nas dziwi 😉