Strona główna DZIEJE SIĘ NAJMNIEJSZY PIES ŚWIATA – 5 PSICH MINIATUREK

NAJMNIEJSZY PIES ŚWIATA – 5 PSICH MINIATUREK

0
chihuahua

Czy wiecie, że najmniejszy piesek świata waży mniej niż paczka cukru i ma niewiele ponad 10 cm? Gdy weźmiemy po uwagę, że największy pies może ważyć ponad 100 kg, wymiary pokazują, jaka to kruszynka. Jesteście ciekawi, co to za rasa?

Za najmniejszego pieska na świecie uważany jest mały (bardzo dosłownie!) podopieczny hodowcy z Wrocławia. Mowa o przedstawicielu rasy chihuahua o imieniu Toudi. W wieku 3 miesięcy ważył zaledwie 0,3 kg i miał 6 cm wzrostu. Tak, tak – całe 6 cm! Żeby jednak mógł zostać wpisany do księgi rekordów Guinnessa, musiał poczekać aż podrośnie i będzie mógł zostać oficjalnie uznany za dorosłego psa. W księdze brak miejsca dla dzieciaków 😉 Obecnie jego rywalem jest inny chihuahua – Boo Boo, ważący ponad pół kilograma (dokładnie 680 g) i mający 10,16 cm wzrostu. Cóż za wymiary, nieprawdaż? Znawcy tematu wiedzą biorą jeszcze pod uwagę długowłosego chihuahua – Dancera – który podobno waży 510 g i ma równe 10 cm. Jak widać wyścig o tytuł najmniejszego psa na świecie jak widać trwa, a Polak jest w czołówce!

A oto 5 najmniejszych ras psów na świecie. Pieski w dorosłym wieku wyglądają jak miniaturki. I są naprawdę urocze!

Shit Tzu, Tybet

Dorosły Shit Tzu osiąga „spektakularną” wielkość od 23-27 cm i wagę w 4-7 kg. Piesek pochodzi z Tybetu i żyje przeciętnie od 12-17 lat. To dobry przyjaciel alergików z racji posiadania włosów zamiast sierści.

Biszon kędzierzawy (Bichon Frise)

Mały, bialutki piesek, pochodzący najlepiej (tam są najlepsze hodowle) Belgii lub Francji. W dorosłym wieku ma maksymalnie 28 cm i waży do 5 kg. Żyje do 15 lat.

Pekińczyk

Pochodzi z Chin i jest nieco podobny do Shit Tzu. Wymiary dorosłego psa to całe 20 cm i 5,5 kg. Żyje do 15 lat.

Australian silky terier

Jak już nazwa wskazuje, rasa ta pochodzi z Australii. Dorosły Silky Terier ma długość do 23 cm i waży przeciętnie 4 kg. Żyje w granicach 12-15 lat.

Chihuahua

Ten pochodzący z Meksyku piesek – gwiazda teledysków i ulubieniec celebrytów – osiąga maksymalnie od 15 do 22 cm długości. Przy tym maksymalnie może ważyć do 3 kg. To obecnie rasa, której przedstawiciele są uznawani za najmniejsze psy świata! Chihuahua występuje w dwóch odmianach: krótkowłosej i długowłosej. Ale…

Są jeszcze miniaturowe yorki. Prawie trzy razy mniejsze od tych standardowych. Miniaturki mają całe 17 cm i ważą do półtora kilograma. Czemu nie brane w wielu rankingach pod uwagę? Tu warto pytanie skierować do kynologów 😉

I na koniec – dla kontrastu – rekordziści:

bernardyn

  • Bernardyn – Pies św. Barnarda – może ważyć nawet 100 kg!
  • Mastif – to 68-110 kilo żywej wagi!
  • Mastif Neapolitański – waży do 74 kg
  • Nowofundland – to ok. 68 kg przyjaciela
  • Dog z Bordeaux – może osiągnąć wagę 54-65 kg