Drobne przebarwienia na twarzy zwykle nie stanowią problemu. Jednak wraz z upływem czasu może pojawiać się ich więcej lub mogą też znacząco się powiększać. Charakterystyczne plamy powstają na skutek zmian hormonalnych, stanów zapalnych, czynników genetycznych lub nadmiernej ekspozycji na słońce. Sprawdź, jak skutecznie im zapobiegać i kiedy warto rozpocząć leczenie!
Przebarwienia na twarzy — poznaj możliwe przyczyny
Gdy na skórze twarzy pojawiają się pierwsze kropki i plamy, może być Ci trudno ustalić przyczynę problemu. Choć na niektóre czynniki nie masz wpływu, to jednak wielu zmian można uniknąć, jeśli będziesz odpowiednio dbać o swoją skórę. Od czego robią się przebarwienia na twarzy? Na Twoją skórę codziennie oddziałuje bardzo wiele czynników. Dużym błędem jest na przykład niestosowanie ochrony przeciwsłonecznej. Promieniowanie UV przyspiesza procesy starzenia się skóry i zwiększa też ryzyko zachorowania na czerniaka. Częsta ekspozycja na słońce sprawia, że skóra jest sucha, podatna na podrażnienia i występowanie przebarwień. Pozostałe czynniki ryzyka to:
- zaburzenia hormonalne,
- wiek,
- trądzik i inne choroby skóry,
- zażywanie niektórych leków,
- alergie skórne,
- uwarunkowania genetyczne,
- stosowanie silnie drażniących kosmetyków,
- nieprawidłowa pielęgnacja skóry.
Jak zlikwidować przebarwienia na twarzy?
Pierwsze przebarwienia na twarzy mogą pojawić się już po 25. roku życia, a nawet wcześniej. Aby je usunąć, musisz sięgnąć po dobrej jakości kosmetyki ze składnikami aktywnymi. W przypadku przebarwień i plam na twarzy doskonale sprawdzą się kremy o działaniu rozjaśniającym, złuszczającym i nawilżającym. Specjaliści polecają w szczególności produkty z wysokim stężeniem witaminy C, retinolu lub mocznika. W walce z przebarwieniami pomocne bywają peelingi enzymatyczne, które zawierają kwasy AHA lub kwas BHA. Te składniki mogą podrażnić skórę, dlatego podczas ich stosowania należy zachować szczególną ostrożność. Złuszczenie wierzchniej warstwy naskórka to świetny sposób na spłycenie zmian i pobudzenie procesów regeneracyjnych skóry. Takie zabiegi warto wykonywać regularnie, co najmniej 2 razy w tygodniu.
Skuteczne sposoby leczenia przebarwień
Duże i bardzo ciemne przebarwienia należy skonsultować z dermatologiem. Specjalista na podstawie badań ustali, jaki sposób leczenia będzie w Twoim przypadku najlepszy. W ramach kuracji lekarz może przepisać Ci maści i kremy aplikowane miejscowo lub leki doustne, aby zwalczyć stan zapalny skóry. Wśród skutecznych sposób leczenia przebarwień wymienia się także stosowanie domowych maseczek z dodatkiem:
- sody oczyszczonej,
- soku z cytryny,
- soku z ogórka,
- surowego ziemniaka,
- olejku migdałowego.
Bardzo pomocne mogą okazać się również wybrane zabiegi medycyny estetycznej. Do rozjaśnienia przebarwień na twarzy wykorzystuje się laseroterapię, dermabrazję, mezoterapię lub fotoodmładzanie.
Jak widzisz, istnieje wiele sposobów na leczenie przebarwień. To, który z nich wybierzesz, powinno być uzależnione od rodzaju przebarwień, kondycji skóry i Twojego stanu zdrowia. Niektórych zmian nie da się całkowicie usunąć, ale można je mocno rozjaśnić, dzięki czemu będą mniej widoczne.