Strona główna PIELĘGNACJA RATUNKU, SPIEKŁAM SIĘ!

RATUNKU, SPIEKŁAM SIĘ!

0

Jeśli masz to szczęście i możesz w pełni korzystać tego lata z uroków słońca, nie zapomnij o skutecznej ochronie anty-UV. Ale jeśli zdarzy ci się… zapomnieć i spiec skórę, bądź przygotowana! Sprawdź na wszelki wypadek już teraz, jak zniwelować skutki poparzeń słonecznych.

Nie jest trudno spiec się na słońcu. Wystarczy, że raz zapomnisz o ponowieniu aplikacji kremu z filtrem np. po kąpieli. Albo nałożysz go za mało. W dodatku słońce to podstępny wróg. Często pierwsze objawy poparzenia pojawiają się kilka godzin po zejściu z plaży, więc poczujesz je np. w nocy. Dlatego nie lekceważ nawet najmniejszych objawów. Gorąca skóra to już sygnał, że skórę warto po zejściu ze słońca silnie nawilżyć i posmarować kosmetykiem łagodzącym. Zresztą, taki balsam najlepiej zabrać na wakacje zamiast zwykłego i stosować, nie żałując ilości!

Poparzenie słoneczne może mieć kilka stopni – od mocnego zaczerwienienia i pieczenia aż po bąble, jak po oparzeniu wrzątkiem!

sos po opalaniu

1. Nawilżające mleczko z aloesem Nivea Sun po opalaniu, 2. Balsam po opalaniu ze złocistym pyłem Eveline Cosmetics, 3. Mleczko po opalaniu z witaminą E Sun Ozon, 4. Balsam do ciała po opalaniu Avene Sun, 5. Nawilżający lotion po opalaniu Lancaster After Sun, 6. Hydrolipidowy Łagodzący Balsam do Ciała Pharmaceris After Sun Protect

Łagodnie: czerwony raczek

Na tym etapie doszło do powierzchownego poparzenia skóry. To skutek działania promieni UVB, które powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych w wierzchniej warstwie skóry właściwej. Skóra piecze, a potem schodzi.

Co pomoże? Jak najszybciej zejdź ze słońca, umyj ciało (samą wodą lub delikatnym żelem myjącym, nie mydłem, które może wysuszać skórę!). Posmaruj skórę obficie balsamem posłonecznej i często ponawiaj aplikację. Nie zrywaj schodzącej skóry, bo mogą zostać ślady. Unikaj słońca, dopóki skóra się nie zagoi.

Mocne poparzenie: bąble!

Pojawiające się na skórze pęcherze oznaczają poparzenie II stopnia! Zdarzają się zwykle osobom o jasnej skórze, które nie stosują odpowiedniej ochrony UV.

Co pomoże? Nie ma żartów, idź do lekarza, który oceni stopień poparzenia i przepisze ci odpowiednie leki. Zwykle są to preparaty na bazie antybiotyków i sterydów. Uwaga! Nie przekłuwaj pęcherzy, nie zaklejaj ich i nie obwijaj bandażami. Skórę wokół możesz delikatnie posmarować maścią łagodzącą lub balsamem posłonecznym. Ekspozycja na słońce zakazana, dopóki pęcherze się nie zagoją. A potem – też ostrożnie i tylko z wysoką ochroną. Po pęcherzach mogą zostać ślady – usuniesz je specjalnymi preparatami wybielającymi i zabiegami złuszczającymi, ale to już po lecie!

Uwaga! Unikaj poparzeń słonecznych jak… ognia, bo zwiększają one ryzyko zachorowania na czerniaka (a na chorobę tę zapadają głównie osoby m. 25. a 35. rokiem życia!).

Poprzedni artykułHypnose Doll Eyes
Następny artykułTRWAŁY KOLOR W PIANCE!
O urodzie piszę od ponad 15 lat (byłam wicenaczelną magazynu URODA, pisałam dla dwutygodnika VIVA!, prowadzę wydania specjalne PARTY Medycyna Estetyczna). iBeauty.pl powstało z potrzeby „bycia na swoim” i robienia tego, co kocham, czyli… pisania o urodzie :-) Uwielbiam testować kosmetyki! Jestem też współzałożycielką i redaktor naczelną portalu www.WirtualnaKlinika.pl o medycynie estetycznej. Można się ze mną skontaktować mailowo: redakcja@ibeauty.pl.