Strona główna DIETA I ZDROWIE SKĄD SIĘ BIERZE NIEŚWIEŻY ODDECH?

SKĄD SIĘ BIERZE NIEŚWIEŻY ODDECH?

Kobieta jedząca jabłko

Halitoza to dosyć częsty problem. Aby pozbyć się nieświeżego oddechu nie wystarczy miętowy cukierek czy płukanka. Poznaj przyczyny problemu. 

Brudny język

Halitoza w zdecydowanej większości przypadków wynika z nieprawidłowej higieny jamy ustnej (to tzw. halitoza fizjologiczna). Dlatego zanim zaczniesz szukać przyczyn poza jamą ustną, idź do dentysty. Przy halitozie fizjologicznej za brzydki zapach z ust odpowiadają najczęściej bakterie, rozwijające się na tylnej, grzbietowej powierzchni języka. Rozkładają one nieusunięte resztki pożywienia i wydzielają m.in. związki lotne siarki. – Dlatego tak ważne jest regularne używanie skrobaczek do języka oraz płukanek bakteriobójczych, zmniejszających powstawanie osadu – mówi dr Iwona Gnach-Olejniczak, stomatolog kliniki Unident Union Dental Spa z Wrocławia. Ekspert dodaje, że cukierki odświeżające tylko maskują problem, a te zawierające cukier nasilają go, ponieważ zakwaszają środowisko jamy ustnej. W takich warunkach przybywa bakterii wywołujących brzydki zapach.

Złe plomby

Przykry zapach mogą wywoływać bakterie rozwijające się pod niedopasowanymi protezami, nieszczelnymi uzupełnieniami protetycznymi, a także w okolicach nawisających plomb. Wszystko, co utrudnia prawidłowe usuwanie płytki nazębnej oraz resztek jedzenia, staje się w jamie ustnej powodem kłopotów ze zdrowiem, do których należy także halitoza. Dlatego jeśli masz problem z usuwaniem płytki nazębnej, umów się do stomatologa na wymianę lub poprawę uzupełnienia protetycznego czy stomatologicznego.

Niechęć do nitki

Przykry zapach z ust pojawia się, gdy niedokładnie usuwasz resztki pokarmu oraz płytki bakteryjnej z przestrzeni międzyzębowych. Dlatego codzienne, prawidłowe nitkowanie zębów to konieczność. Jak stosować nić dentystyczną? To proste, wystarczy oderwać około 30 cm nici, owinąć wokół środkowych palców większość, a pomiędzy nimi pozostawić ok. 3-5 cm. Potem należy nitkę napiąć i przesuwać łagodnie w górę i dół między zębami. Szczególnie delikatnie trzeba nitkować zęby w okolicy dziąseł i zawsze używać czystego kawałka nici przy czyszczeniu kolejnego zęba.

Zła dieta

Dieta zakwaszająca organizm może prowokować halitozę. Utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej to warunek zdrowia jamy ustnej. Pamiętaj, że rozwój bakterii wydzielających związki lotne siarki potęguje dieta obfitująca m.in. w słodkie napoje gazowane, potrawy mączne, mięso. By zmienić pH w jamie ustnej, ogranicz ich spożywanie i wprowadź w zamian więcej surowych warzyw, owoców i kasz.

Za mało śliny

Gdy przykry zapach z ust jest objawem choroby, mówimy wtedy o halitozie patologicznej. Najczęściej dotyczy ona zaburzeń w wydzielaniu śliny. To normalne, że nieprzyjemny zapach z jamy ustnej pojawia się po przebudzeniu. W nocy produkcja śliny spada. – Jeśli po umyciu zębów dolegliwość nie znika i występuje permanentna suchość błony śluzowej jamy ustnej, warto skontrolować stan ślinianek – zaleca stomatolog. Zwłaszcza gdy odczuwasz ból podczas żucia i przełykania, masz zaburzenia smaku i trudności w mówieniu. Na początek zwiększ ilość przyjmowanych płynów, stosuj płukanki lub gumy do żucia z ksylitolem czy sorbitolem. – Zwiększają one wydzielanie śliny, a przez to spowalniają rozwój drobnoustrojów i normują pH jamy ustnej – wyjaśnia ekspert. Jeśli to nie pomoże, szukaj dalej. Kserostomia może być efektem przyjmowania leków (onkologicznych, moczopędnych, przeciwhistaminowych, przeciwdepresyjnych). Łączy się ją też z niewyrównaną cukrzycą, chorobami tarczycy, nerek, RZS, a także schorzeniami w obrębie ślinianek (kamica i stany zapalne ślinianek).

Schorzenia zębowe

Przykry zapach jest objawem wielu ostrych schorzeń stomatologicznych, w których jednak silniejszym sygnałem jest ból. Towarzyszy próchnicy, gdy w obrębie zęba lub zębów rozwija się stan zapalny miazgi. – Rozwiązaniem jest tylko szybka interwencja stomatologiczna, polegająca najczęściej na leczeniu kanałowym – mówi dr Gnach-Olejniczak. – Nieprzyjemny zapach towarzyszy również powikłaniom poekstrakcyjnym – występuje przy suchym zębodole, który jest zaburzeniem gojenia rany po usunięciu zęba. Także przetoki ustno-zatokowe objawiają się halitoza – wylicza ekspert. Wszystkie tego typu objawy wymagają pilnej wizyty u stomatologa i nie ma co się łudzić, same nie przejdą.

Choroby dziąseł

Nieświeży oddech to jeden z sygnałów bakteryjnych chorób przyzębia, w tym stanów zapalnych dziąseł. Inne znaki ostrzegawcze to: krwawienie dziąseł podczas szczotkowania, obrzęk, ból oraz zmieniona, ciemniejsza barwa dziąseł. Dentysta jest w stanie wykryć problem wcześnie, badając głębokość kieszonek dziąsłowych. – Przyczyną paradontopatii jest najczęściej zalegająca płytka nazębna i kamień, które wnikają pod dziąsła i prowadzą do powstania kieszonek dziąsłowych i kostnych. To tam rozwijają się beztlenowe bakterie, wywołujące stany zapalne – wyjaśnia dr Iwona Gnach-Olejniczak. I dodaje, że aby nie doprowadzić do zapalenia przyzębia, należy usuwać kamień 2 razy w roku (niektórzy pacjenci co 1-3 miesiące). W przypadku występowania choroby dentysta może zalecić wektorowanie. To nieinwazyjna metoda usuwania kamienia poddziąsłowego razem z biofilmem, która w 90% pozwala uniknąć chirurgicznego rozcinania dziąseł.

Halitoza o  źródle poza jamą ustną

Poza jamą ustną przykry oddech miewa swoje źródło w obrębie nosa, gardła i ucha. Prym wiodą tutaj stany zapalne zatok oraz ropne zapalenia migdałków, które wymagają wizyty u laryngologa. Nieprzyjemny zapach z ust towarzyszy także skrzywionej przegrodzie nosowej. Pamiętaj jednak, że halitoza o pochodzeniu ENT  (ang. ear-nose-and-throat) to tylko ok. 5-8% wszystkich przypadków. Rzadko ma również źródło w głębszych partiach ciała i jest wynikiem m.in. zapalenia oskrzeli, ropnia płuc, choroby wątroby, nerek, stanów nowotworowych i chorób przewodu pokarmowego, w tym zarzucania treści żołądka.

Poprzedni artykułBIAŁO-CZARNY PEDICURE OD SALLY HANSEN
Następny artykułSzablony do brwi Ardell Brow Perfection Stencils