Strona główna DIETA I ZDROWIE SOK, NEKTAR, NAPÓJ – JAKA JEST RÓŻNICA?

SOK, NEKTAR, NAPÓJ – JAKA JEST RÓŻNICA?

0

SOK, NEKTAR, NAPÓJ
– JAKA JEST RÓŻNICA?

Nawet jeśli dla przeciętnego konsumenta każdy sok z owoców to po prostu sok, w praktyce możliwość posługiwania się określeniami typu sok, nektar czy napój jest uregulowana prawnie. Zobacz, czym się różnią i co warto wybierać, jeśli zależy ci na zdrowej diecie.  

100% sok

To sok otrzymywany ze świeżych lub schłodzonych owoców, które powinny być oczywiście zdrowe i dojrzałe. Mianem soku oznaczane mogą być także produkty, które powstają z koncentratów owocowych, pod warunkiem jednak, że ilość dodanej wody równa się wodzie usuniętej w procesie koncentracji. Sok owocowy, zgodnie z przepisami prawa, nie może zawierać żadnych dodatków smakowych, zapachowych ani konserwantów.  

Nektar

Produkowany jest z mniejszej ilości owoców niż soki. Minimalna zawartość wsadu owocowego uzależniona jest od rodzaju owoców, z których są pozyskiwane. Nektary mogą być również wzbogacane cukrem, miodem czy substancjami słodzącymi, nie powinny jednakże zawierać sztucznych barwników i aromatów. 

Napój

W tym wypadku brak jest ściśle oznaczonej, minimalnej zawartości soku w produkcie, dlatego pod pojęciem napoju rozumiemy połączenie soku owocowego, wody oraz cukru/syropu glukozowo-fruktozowego/substancji słodzących (lub ich mieszanin). W napojach znaleźć możemy ponadto kwas cytrynowy, barwniki, aromaty oraz dodatki dopuszczone do spożycia. W hierarchii owocowych ambrozji, napoje zajmują najniższą pozycję.

Co wybierać?

W praktyce, aby sok owocowy spełniał swoją, wysoce pożądaną przez konsumentów funkcję, czyli oprócz gaszenia pragnienia dostarczał odpowiedniej ilości witamin i mikroelementów, powinien wyróżniać się zawartością naturalnych składników i brakiem konserwantów. Dodatkowo powinien powstawać w procesach, które w minimalnym stopniu, powodują utratę cennej witaminowej zawartości. Tego typu sok najpewniej i najlepiej przygotować samemu w domu przy użyciu wyciskarek do soków, które gwarantują, że powstały płyn nie nagrzewa się ani nie natlenia, a zawarte w nim składniki odżywcze nie niszczą się w procesie wyciskania. Mimo że przygotowanie soku nie jest szczególnie trudne, nie każdy dysponuje odpowiednim sprzętem i nie każdy ma chęć lub możliwość poświęcić odpowiednią ilość czasu na domowe obieranie, oczyszczanie owoców oraz ich wyciskanie czy przecieranie. Nie każdemu chce się także sprzątać po domowej produkcji soku, więc dla wszystkich osób, które wolą gotowe produkty oczekując przy tym najwyższej jakości oraz naturalnego smaku, odpowiednią propozycją mogą być dostępne na rynku soki które nie zostały wyprodukowane z koncentratu, tylko powstały poprzez tłoczenie na zimno, prosto ze świeżych owoców i butelkowane zaraz po produkcji.

Sok napój nektar

Tłoczenie owoców na zimno pozwala na zachowanie maksymalnej ilości witamin i składników odżywczych, dzięki czemu szklanka tego typu soku z powodzeniem zastępować może zalecaną do spożycia przez dietetyków jedną z pięciu porcji owoców i warzyw – mówi Katarzyna Barwińska General Manager marki Rabonhorst w Polsce, od 200 lat produkującej naturalne soki i przeciery owocowe głównie jakości BIO. Wysokojakościowe soki tłoczone na zimno prosto z owoców charakteryzują się porównywalną do świeżo wyciskanych soków zawartością substancji odżywczych, brakiem jakichkolwiek konserwantów czy wzmacniaczy smaku.  Bardzo ważne jest, aby zawsze upewnić się o „czystości” składu wnikliwie czytając etykietę każdego produktu – dodaje Katarzyna Barwińska.  Warto wybierać także soki BIO, daje to pewność, że znajdujące się w nich warzywa i owoce dojrzewały powoli bez udziału środków przyspieszających wzrost czy sztucznych nawozów, nie były również poddawane genetycznym modyfikacjom. Produkty takie mogą być z powodzeniem podawane dzieciom jako składnik zbilansowanej diety. Nasze soki Rabenhorst nie tylko są tłoczone ze świeżych owoców na zimno i głównie występują w jakości bio, ale dodatkowo nie zawierają także cukru ani sztucznych słodzików.

Wysokojakościowe, świeże soki jednoowocowe, wieloowocowe oraz te funkcjonalne, które komponowane są w wyważony sposób z odpowiednio dobranych składników, posiadające przez to odpowiednie przeznaczenie, są wartościowym składnikiem zbilansowanej diety zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. To takie naturalne „suplementy diety” w płynie, które poza wysoką zawartością substancji odżywczych wyróżniają się także bogatym, naturalnym smakiem, który sprawia, że każdy, kto ich zasmakuje, chętnie do nich wraca.