Strona główna PIELĘGNACJA TAJEMNICA DOBREGO KOSMETYKU

TAJEMNICA DOBREGO KOSMETYKU

1
Tajemnice dobrego kosmetyku

O tym, jakie składniki powinien zawierać dobry kosmetyk, opowiada ekspert marki Delawell.

Kiedy kupujemy kosmetyk, zwracamy uwagę na jego skład, który decyduje o jego jakości i skuteczności. Niektóre składniki możemy znaleźć w większości kosmetyków, a inne tylko w wybranych seriach. Warto zwrócić uwagę, czy dany produkt ma w swoim składzie surowce i substancje czynne, które będą spełniały nasze oczekiwania. Jakich substancji w takim razie szukać w kosmetyku? Wszystko będzie zależało od tego, z jakimi problemami zmaga się nasz skóra.

Substancje silnie nawilżające

Zachodzące w skórze procesy starzenia powodują zmniejszenie ilości i jakości kwasu hialuronowego, spadek syntezy ceramidów oraz spowolnienie metabolizmu fibroblastów. Włókna kolagenowe stają się twarde, sztywne i pofałdowane, natomiast włókna elastyny ulegają pofragmentowaniu i zniekształceniu. Takie zmiany powodują, że skóra staje się cieńsza, wysuszona, mało elastyczna i powstają zmarszczki.

Wybierając kosmetyk dla skóry suchej należy zwrócić uwagę, czy w swoim składzie zawiera substancje czynne, które działają silnie nawilżająco i przeciwstarzeniowo. Do takich substancji należy m.in. kwas hialuronowy, który jest jedną z najskuteczniejszych substancji nawilżających stosowanych w kosmetyce. Ma silne właściwości higroskopijne, czyli zdolność do przyłączania cząsteczki wody, dzięki czemu skutecznie chroni naskórek przed wysychaniem.

Inną substancją jest glucam. Jest to pochodna glukozy. Ze względu na wysoką skuteczność wiązania wody doskonale nawilża naskórek i utrzymuje właściwy poziom wilgoci. Tworzy na skórze delikatny film, czyli rodzaj filtru, który skutecznie chroni naskórek przed uczuciem napinania i ściągania skóry.

To tylko dwa przykłady spośród wielu substancji dających skórze nawilżenie. Należy pamiętać, że systematyczne stosowanie kosmetyków z zawartością substancji nawilżających chroni skórę przed utratą wody, powodując, iż staje się ona gładsza i elastyczniejsza. Ze względu na fakt, że całkowite efekty ich działania są krótkotrwałe, powinno stosować się je regularnie.

Witaminy

W składzie kremów min. in. do skór suchych i z widocznymi procesami starzenia powinny znaleźć się witaminy. Odgrywają one kluczową rolę w pielęgnacji naszej skóry. Działają nawilżająco, uelastyczniająco i regenerująco. Niezbędne w składzie kosmetyków są witaminy: A, E i C. Biorą one udział w procesach metabolicznych tkanek i tym samym odpowiadają za właściwe funkcjonowanie skóry i błon śluzowych. Jedną z ważnych cech np. witaminy E jest funkcja antyrodnikowa. Działa ona jak „zamiatacz wolnych rodników”, co zapobiega wielu niekorzystnym skutkom, do których zaliczamy niszczenie włókien strukturalnych skóry kolagenu i elastyny. Regularne stosowanie preparatów kosmetycznych z zawartością odpowiednio dobranych substancji czynnych pozwoli osiągnąć lepsze efekty w wyglądzie skóry.

Naturalne substancje czynne

Na rynku zauważamy duże zainteresowanie produktami naturalnymi, po które chętnie sięgamy, gdyż są one bezpieczne dla skóry i zdrowia. Kosmetyki te czerpią z natury to, co najlepsze, stąd też mają wielu zwolenników. Najczęściej zawierają aktywne substancje stymulujące skórę. Są to wyciągi z najróżniejszych owoców i ziół tworzące idealne kombinacje do pielęgnacji skóry całego ciała. Kosmetyki te pełnią niezwykle ważną rolę w utrzymywaniu skóry w jak najlepszej kondycji. Wspaniale regenerują, odżywiają naskórek, hamują procesy starzenia, a także działają profilaktycznie. W ofertach wielu firm można znaleźć całe linie kosmetyków pełne naturalnych składników. Niektóre z nich opierają się na dobroczynnym działaniu określonego składnika lub konkretnym problemie skóry.

Do najcenniejszych produktów naturalnych wykorzystywanych do produkcji preparatów kosmetycznych należy miód. W jego składzie znajdziemy cukry proste, które dostarczają energii wszystkim komórkom. Zawiera także enzymy, witaminy A, D, E, B, i C, a także sole mineralne i kwasy organiczne. Po kosmetyki z zawartością miodu warto sięgnąć w przypadku podrażnień, pęknięć, szorstkości i małej elastyczności naskórka. Preparaty takie świetnie sprawdzą się w przypadku skóry nadmiernie wysuszonej w wyniku działania szkodliwych czynników zewnętrznych, jak: mróz, wiatr, słońce, detergenty czy też złą pielęgnacją. Ostatnio wzrastającą popularnością w pielęgnacji dłoni i stóp cieszą się kosmetyki zawierające ekstrakty ze zbóż. Są one polecane dla osób z wrażliwą i kłopotliwą skórą. Zawierają wysoką zawartość witaminy E, NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe), lecytynę i fitosterole. Ekstrakt z pszenicy daje natychmiastowy efekt wygładzający zmarszczki, poprawia napięcie i jędrność skóry. Warto zastosować kosmetyki z zawartością np. ekstraktu pszenicy lub owsa w przypadku widocznych objawów starzenia się skóry dłoni. Oleje naturalne zawierają niektóre składniki, które występują w płaszczu hydrolipidowym skóry. Są one niezbędne w pielęgnacji skóry szorstkiej, uszkodzonej i z zaburzeniami rogowacenia. Znajdują zastosowanie w pielęgnacji pękającej skóry pięt powodując silną regenerację płaszcza hydrolipidowego.

Jednymi z najlepszych specyfików do pielęgnacji skóry dłoni, stóp i ciała są kosmetyki z wyciągami z owoców. W owocach znajduje się dużo witaminy C, która pobudza komórki do produkcji włókien kolagenowych, które odpowiadają za elastyczność i wytrzymałość skóry. Stosowanie naturalnych kosmetyków owocowych pomaga w leczeniu zaburzeń pigmentacyjnych skóry dłoni. Najcenniejsze są zarodki roślin, gdyż z nich wyrastają kiełki, które czerpią z zarodków niezbędne do wzrostu składniki odżywcze. Dużo cennych substancji uzyskuje się z pestek lub skórek. Olej z pestek winogron jest bogaty w kwasy tłuszczowe i fosfolipidy. Dzięki obecności witaminy E olej winogronowy hamuje proces starzenia się skóry, działa przeciwzapalnie i kojąco.

Dobre kosmetyki powinny wykorzystywać naturalne oleje, które regenerują płaszcz hydrolipidowy np. makadamia, annato, jojoba, olej migdałowy, winogronowy, wiesiołkowy, a także masła, np. shea czy masło kakaowe. Oleje zawierają skwalen, wyższe alkohole, kwasy tłuszczowe, fitosterole oraz witaminy np. E i F. Mają właściwości zmiękczające i nawilżające, pomagają odbudować uszkodzoną warstwę ochronną naskórka. Ogromne zastosowanie znalazły w pielęgnacji suchej skóry dłoni i pękającej skóry stóp. Oleje roślinne są podstawową formą podawania przez skórę substancji odżywczych i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Dobre, świeże oleje roślinne dają najlepszy efekt pielęgnacyjny i kosmetyczny. Mają one nie tylko wartość odżywczą, ale dzięki obecności nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz innych składników o działaniu biologicznie aktywnym nadają kosmetykom właściwości natłuszczające, wygładzające oraz odżywcze.

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe stosowane w preparatach kosmetycznych przywracają zakłóconą równowagę kwasowo-wodnolipidową skóry, nadając jej kwaśne pH (~5,5). Zapewniają skórze prawidłowe nawilżenie, przywracają funkcje ochronne, działają przeciwzapalnie i przeciwalergicznie.

Wielu producentów zastępuje oleje roślinne olejami mineralnymi lub silikonowymi. Są to np.: olej parafinowy i wazelinowy oraz parafina i wazelina. Ich właściwości fizyczne zbliżone są do właściwości tłuszczów roślinnych i zwierzęcych. W odróżnieniu jednak od nich surowce te charakteryzują się znacznie większą trwałością. Oleje mineralne tworzą na powierzchni skóry barierę okluzyjną, która hamuje utratę wody do otoczenia i zapobiega jej nadmiernemu przesuszeniu. Jest to substancja lepka, która łatwo przylega do skóry i trudno ją zmyć, ponieważ węglowodory są mało reaktywne chemicznie i bardzo stabilne. Skuteczność oraz niska cena powodują, że surowce wykorzystywane są w preparatach kosmetycznych. Ich wadą jest to, że stosowane na duże powierzchnie ciała mogą powodować zatykanie porów, co zakłóca gospodarkę cieplną organizmu.

Ważnymi preparatami do pielęgnacji dłoni, stóp i ciała są wszelkiego rodzaju peelingi. Powinno się w nich wykorzystywać naturalne składniki, które w sposób nieinwazyjny złuszczą martwy naskórek. Mogą zawierać kłącza bambusa, kryształki soli, czy cukru. Oprócz substancji ściernych zawierają olejki, witaminy oraz wyciągi z ziół, takich, jak: szałwia, które podczas złuszczania skóry zrogowaciałej dłoni i stóp nie tylko nawilżają i pielęgnują, ale działają grzybobójczo i antybakteryjnie. Rolą dobrych peelingów jest nie tylko złuszczyć martwy naskórek, ale także go nawilżyć lub lekko natłuścić.

Aromaty

Nie można zapominać o roli aromatu w kosmetologii. Orzeźwiające zapachy zabiegów na dłonie, stopy i ciało działają na nasze zmysły. Są sposobem na poprawienie nastroju, a zastosowanie w domu kupionego w gabinecie peelingu, kremu lub masła do ciała przedłuży te miłe doznania. Pamiętajmy, że także te ładnie pachnące i wyglądające kosmetyki mogą być równie skuteczne i doskonale radzić sobie z problemami skóry, jak te o „wyglądzie medycznym”. Czasy, w których zapachem tuszowało się niską jakość kosmetyku odchodzą powoli do lamusa. Teraz dobry kosmetyk musi działać i sprawiać przyjemność.

Warto sięgać po dobre kosmetyki, które pozwolą cieszyć się piękną skórą. Pomogą zachować prawidłowe nawilżenie niezależnie od wieku, poradzą sobie z problemami, takimi m.in. jak plamy starcze, popękane pięty i będą niezastąpionym źródłem cennych substancji w świecie, w którym zaczyna dominować chemia i różnego rodzaju syntetyki. Dlatego sięgając na półkę po preparat kosmetyczny, starajmy się wybierać te, które w swym składzie posiadają najcenniejsze dary natury.

1 KOMENTARZ