Strona główna DZIEJE SIĘ TOKSYCZNY ZWIĄZEK – CZY ŁĄCZY WAS TOKSYCZNA MIŁOŚĆ?

TOKSYCZNY ZWIĄZEK – CZY ŁĄCZY WAS TOKSYCZNA MIŁOŚĆ?

0
TOKSYCZNY ZWIĄZEK

Jeśli czujesz się w związku wykorzystywana lub czujesz, że stale musisz coś udowadniać – z dużym prawdopodobieństwiem wasza relacja to związek toksyczny. Co można zrobić?

Największym problemem, z jakim borykają się osoby zaangażowane w toksyczne związki, jest uzależnienie od partnera. Może ono przybierać różne oblicza: uzależnienie emocjonalne, fizyczne, ale także materialne. Najczęściej wszystkie te kwestie są ze sobą wymieszane, a boimy się odejść od swojego toksycznego partnera z powodu własnego poczucia niskiej wartości.

Toksyczny partner – jak go rozpoznać?

Kiedy słyszymy o toksycznych związkach, od razu przed oczami staje nam „toksyczny facet”. Tymczasem jak się okazuje, toksyczna kobieta zdarza się równie często. Prawdopodobnie jednak odrobinę trudniej ją rozpoznać i mężczyźni rzadziej opowiadają o swoich problemach z partnerkami – stąd dyskurs toksycznych związków narzucony jest głównie przez partnerki toksycznych mężczyzn. Poniższe twierdzenia stosują się jednak do obu płci.

Czy Twój partner/partnerka:
• sprawia, że czujesz się bezwartościowy/a?
• bywa dla ciebie złośliwy i opryskliwy bez większego powodu?
• bywa o ciebie chorobliwie zazdrosny/a?
• przegląda twoje rzeczy osobiste i ingeruje w prywatność?
• notorycznie zapomina o ważnych dla ciebie wydarzeniach i okazjach?
• znęca się nad tobą psychicznie lub fizycznie?
• wykorzystuje wiedzę na temat twoich słabości do zadania ci bólu?
• obraża lub poniża cię przy innych osobach, np. wyjawiając twoje sekrety?

Jeżeli na więcej niż 3 pytania odpowiedziałaś/eś “tak” – niestety, ale twój związek jest toksyczny.

Jak zakończyć toksyczny związek?

Zdecydowanie nie będzie to proste. Jeśli jesteśmy zdecydowani co do tego kroku, to oczywiście większego problemu nie ma. Jednak w większości przypadków trudno jest podjąć taką decyzję. Pomocna w tym przypadku może się okazać terapia – większość z nas nie ma siły samodzielnie rozwiązywać tak skomplikowanego problemu jak toksyczny związek. Psychologia daje nam oparcie i perspektywę, której często nam brakuje. Dobry terapeuta nie będzie na nas wymuszał żadnych decyzji, a raczej pokaże nam ścieżki, jakimi możemy podążać do celu. Nauczy nas stanowczości i patrzenia na siebie bardziej przychylnym okiem. A kiedy zyskamy pewność siebie i poczucie własnej wartości, bez problemu będziemy w stanie ocenić, czy dalej chcemy trwać w toksycznej relacji, czy po prostu ją zakończyć. I wtedy, kiedy uzyskamy oparcie w samych sobie, nie będzie to wcale tak trudne.

Wiele osób, które przychodzą do terapeuty z pytaniem, jak naprawić związek, z czasem przekonują się, że nie jest to możliwe. Najczęściej powodem jest to, że toksyczny partner nie jest zainteresowany zmienianiem swojego podejścia do relacji oraz siebie samego. Chce trwać w tym samym miejscu i boi się zmian. Partner, który z premedytacją idzie na terapię, wykazuje wielką odwagę i ma szansę na odzyskanie równowagi.