Wiśnie to najmocniejszy konkurent dla winogron w produkcji win. Ponieważ w naszych sadach rośnie ich dużo, warto dać im szansę i wykorzystać nie tylko do wyrobu pysznych konfitur, ale także tego trunku. W czasie wakacji zbierajmy więc świeże owoce i wypróbujmy przepis na aromatyczne wino wiśniowe, którym będziemy cieszyć się zimą, wspominając smaki lata.
Wino z wiśni – przepis
Składniki:
- 8 kg wiśni;
- 4 kg cukru;
- 4,2 l wody;
- 5 g pożywki;
- drożdże winiarskie.
Narzędzia:
- gąsior;
- korek z rurką fermentacyjną;
- wężyk do zlewania wina;
- butelki.
Jak zrobić wino z wiśni?
Owoce
Wiśnie na wino domowej roboty powinny być starannie dobrane. Spleśniałe mogą spowodować, że trunek skwaśnieje, a nawet się zepsuje. Dlatego domowy wyrób win najlepiej zacząć od zebrania świeżych owoców, które nadadzą mu ciemną barwę. Po zebraniu, wiśnie należy wypłukać i wydrylować, bo pestki owoców wydzielają szkodliwy dla zdrowia cyjanowodór.
Produkcja wina
1) Owoce miażdżymy i odstawiamy w szklanym naczyniu na 2-3 dni, by puściły sok. Naczynie przykrywamy gazą, chroniąc je przed owadami.
2) Po upływie podanego czasu dokładnie wyciskamy owoce, aby uzyskać z nich gęsty sok – moszcz. Przelewamy go do wcześniej umytego i wyparzonego gąsiora.
3) Moszcz rozcieńczamy z wcześniej ugotowanym, ostudzonym syropem z wody i cukru. Przepis na wino podaje, że przyrządza się go w proporcji litr cukru na litr wody. Na litr moszczu przypada nie więcej niż dwa litry cukru. Więcej cukru czyni trunek nie tylko słodszym, ale i mocniejszym.
4) Do butli dodajemy pożywkę, według instrukcji na opakowaniu.
5) Dołączamy wcześniej przygotowane drożdże, które należy dobrze wymieszać.
6) Gąsior z pełną miksturą zamykamy korkiem wyposażonym w rurkę fermentacyjną. Wlewamy do niej kilka kropel wody, które pozwolą na ulatnianie się z naczynia dwutlenku węgla i jednocześnie zapobiegną przedostaniu się powietrza do środka.
Fermentacja i leżakowanie
Pierwszy etap fermentacji trwa kilka tygodni. Po tym czasie wino warto przecedzić i pozostawić do kolejnej fermentacji, która trwa parę miesięcy. Na koniec procesu wskazuje brak baniek w rurce fermentacyjnej. Wino powinno być już klarowne, wtedy należy je odcedzić i przelać do butelek, w których będzie leżakowało w ciemnym i chłodnym miejscu.
Minimalny czas potrzebny do otrzymania dobrego wina to rok, ale im dłużej pozostanie ono nieotwarte, tym lepszy osiągnie smak.
Właściwości zdrowotne wina wiśniowego
Wiśnie to owoce stworzone do przyrządzania wina. Wina domowe dobrej jakości zawierają witaminy, garbniki, kwasy organiczne i pite w niewielkich ilościach pomagają osobom mającym problemy z nerkami, sercem, czy krążeniem.
A może wino wielosmakowe?
Wino wiśniowe można przygotować w połączeniu z innymi owocami, jak jagody, jeżyny, maliny, czy śliwki. Wystarczy wtedy dodać kwasu cytrynowego, regulującego poziom kwasowości moszczu.