Strona główna DIETA I ZDROWIE ZDROWIE WITAMINY NA SKÓRĘ – JAKICH WITAMIN POTRZEBUJE SKÓRA?

WITAMINY NA SKÓRĘ – JAKICH WITAMIN POTRZEBUJE SKÓRA?

0
witaminy

Nie od dziś wiadomo, że witaminy mają nieoceniony wpływ na nasze zdrowie – nie tylko wzmacniają naszą odporność i zapobiegają chorobom, ale i stymulują wszystkie procesy zachodzące w naszym organizmie. Ale to nie koniec zbawiennego wpływu witamin, bowiem mają one korzystny wpływ także na naszą skórę. A w haśle „jesteś tym czy jesz” jest naprawdę dużo prawdy…

Skóra to jeden z ważniejszych narządów organizmu każdego człowieka. Odgrywa bardzo istotną rolę, gdyż chroni narządy wewnętrzne, uczestniczy w procesach termoregulacji i jest pierwszą linią obrony przed wszelkimi drobnoustrojami. Wiele procesów chorobowych i zmian zapalnych objawia się na skórze, gdy witamin jest za mało. Takimi zmianami może być sucha skóra, łuszczenie, czerwone lub białe plamy, pękająca skóra na palcach, a także zmiany w postaci krostek, wysypek lub trądziku. Dlatego witaminy na skórę warto aplikować nie tylko w postaci kosmetyków, ale należy je także dostarczać za sprawą codziennej diety lub poprzez przyjmowanie suplementów.

talerzWpływ witamin na skórę

Najważniejszą rolę w kontekście skóry odgrywają witaminy o działaniu antyoksydacyjnym, a należą do nich:

  • monoderma cWitamina A (retinol) – jej niedobór to przyczyna suchej łuszczącej się skóry. Prekursorem witaminy A jest β-karoten. Największe jej ilości występują w tłuszczach rybich (tran), wątrobie, pełnotłustym mleku, maśle, śmietanie, serach, żółtkach oraz warzywach i owocach o żółtej, pomarańczowej i zielonej barwie, np. marchew, dynia, groszek zielony, fasolka szparagowa, koperek, morele, wiśnie.
  • Witamina E (tokoferol) – potocznie nazywana witaminą młodości, gdyż przeciwdziała starzeniu się komórek, a ponadto zapobiega utlenianiu witaminy A. Bogatym źródłem witaminy E są tłuszcze roślinne (oleje, oliwa z oliwek), a także nasiona słonecznika, orzechy, migdały, produkty zbożowe pełnoziarniste.
  • Witamina C (kwas askorbinowy) – jakie jest jej działanie na skórę? Zmiata wolne rodniki, które uszkadzają komórki skóry, przyspieszając jej starzenie. Jest niezbędna w wytwarzaniu kolagenu (podstawowego białka skóry) oraz substancji uszczelniającej śródbłonek naczyń włosowatych, zapobiega także przebarwieniom skóry, gdyż uczestniczy w syntezie melaniny.
  • Witamina B2 (ryboflawina) – niedobór tej witaminy powoduje pękanie kącików ust oraz łojotok. Duże jej ilości zawiera pieczywo pełnoziarniste, drożdże i mleko.
  • Biotyna – jej niedobór sprzyja powstawaniu łupieżu, łojotoku oraz łuszczeniu się skóry. Bogatym źródłem biotyny są żółtko jaja oraz warzywa strączkowe (soja, fasola, soczewica).

Innymi witaminami, które wpływają pośrednio na stan skóry są np. niacyna, witamina D oraz witamina B6.

witaminyWitaminy a występowanie trądziku

Zależność między tymi dwoma aspektami jest niezwykle istotna. Jeżeli nasz organizm ma niedobór witamin, na skórze mogą pojawić się wykwity. W takiej sytuacji może pojawić się łojotokowe zapalenie skóry, a następnie zatkanie porów, czego konsekwencją jest trądzik.

Witaminy na trądzik

Lirene Witaminowa maska intensywnie nawilżającaTrądzik to nic innego jakm zapalne zmiany w powierzchownych komórkach skóry oraz w głębiej położonych tkankach skóry właściwej. Za przemiany komórkowe odpowiada witamina B2, a jej niedobór lub brak nasila objawy. Podobną rolę pełni witamina PP. To właśnie dzięki niej tkanki są lepiej ukrwione i nawodnione. Zmiany skórne są również wynikiem niedoborów witamin D i E, które powodują, że pogarsza się absorpcja nienasyconych kwasów tłuszczowych. Obecnie jedynym z najbardziej liczących się leków na trądzik są retinoidy, które są pochodnymi witaminy A. Działanie retinoidów polega na normalizacji procesów złuszczania się w obrębie gruczołów łojowych.

Autor: Martyna Szkaradek