Każda z nas chciałaby mieć gęste i silne włosy. Niestety nie jest to takie proste, bo przyczyn ich wypadania jest bardzo wiele. Każda z nich jest istotna, by móc zastosować odpowiednie leczenie. W każdym przypadku warto skonsultować się z lekarzem i zaczerpnąć rady specjalisty. Nie zawsze jest to wynik choroby. Często jest to wina złego trybu życia lub pielęgnacji.
Wypadanie włosów – przyczyny
Uczesanie – unikaj końskich ogonów, kok i warkoczy, które mocno zbierają włosy. Takie fryzury nadwyrężają skórę głowy i powodują wypadanie mieszków włosowych. Rozczesywanie włosów „na siłę” również nie robi im dobrze.
Kosmetyki – zbyt częste farbowanie i trwała ondulacją osłabiają strukturę włosa, więc róbcie to rzadziej i pamiętajcie o stosowanie odpowiedniego szamponu.
Temperatura – włosy nie lubią wysokich temperatur, dlatego jeśli jest to możliwe nie używajcie zbyt często suszarek, lokówek i prostownic. Mycie włosów warto zakończyć chłodniejszą wodą, która zamknie łuski włosa.
Toksyny – wpadanie włosów trwa mniej więcej 2 tygodnie, od zatrucia np. rtęcią, arsenem lub talem. Powinny zacząć odrastać po niecałych 2 miesiącach.
Papierosy – ich palenie szkodzi też włosom, najpierw zauważalne jest matowienie włosa, a następnie wypada. Papierosy niszczą strukturę włosa zarówno od środka, jak i na zewnątrz.
Hormony – zaburzenie hormonalne może być wynikiem tarczycy, stresu, menopauzy lub zażywanymi tabletkami antykoncepcyjnymi. Struktura włosa jest słabsza i bardziej podatna na wypadanie, dlatego warto przeprowadzić odpowiednie badania, by móc odpowiednio zbalansować gospodarkę hormonalną.
Choroby – zakaźne, serca, psychiczne… Niekiedy jest to kwestia widocznych zmian na skórze, które powodują wymienione choroby, ale czasem jest to wynik działania ubocznego zażywanych leków albo stosowanej chemioterapii. Bywa, że wystarczy zmienić leki albo pogodzić się z łysieniem, aż do momentu wyleczenia choroby.
Wypadanie włosów a ciąża
Powodami wypadania włosów w trakcie ciąży, a także po niej jest inna aktywność hormonalna oraz złe odżywianie. Dlatego niezmiernie ważna jest zdrowa dieta, a także zalecane suplementy i witaminy. Nie wskazany jest też nadmierny stres. Nie tylko go unikajcie, ale pamiętajcie, również o odpoczynku. Inną przyczyną może być przewlekła infekcja, albo operacja niedługo przed ciążą. Porost włosów wspomaga cynk, żelazo, witaminy z grupy B, C, E, biotyna, inozytol, flawonoidy. Nie zapomnijcie o jedzeniu surowych warzyw oraz owoców.
Łysienie plackowate
Jest to przewlekła choroba zapalna, w wyniku, której uszkadzane są mieszki włosy i wypadają włosy całymi obszarami. Najczęściej choroba dotyczy osób w wieku 20-40 lat. Jaka jest przyczyna? Choroby autoimmunologiczne tak jak: atapowe zapalanie skóry, bielactwo, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty, cukrzyca oraz zapalenie tarczycy i jelita grubego. Po upływie 3-6 miesięcy włosy mogą samoistnie odrastać, najpierw w kolorze blond, a następnie w naturalnym. Jednakże, nieleczone schorzenie może powrócić. Z problemem należy zgłosić się do specjalisty, który doradzi odpowiednią terapię. Zazwyczaj zalecany jest roztwór minoksydylu, preparaty immunosupresyjne, fotochemioterapia, krioterapia lub immunoterapia miejscowa.
Łysienie androgenowe
W tym przypadku łysieje środek głowy tworząc pas od czubka głowy, aż po czoło. To choroba o podłożu genetycznym, spowodowana miniaturyzacją mieszków włosowych, wywołanych nieodpowiednimi proporcjami występowania testosteronu, który z kolei wchodzi w reakcję z jednostkami mieszkowo-włosowo-łojowymi. W leczeniu pomaga ustalenie stanu hormonalnego kobiety i przyjmowane tabletki antykoncepcyjne. Pełne wyleczenie jest możliwe w pierwszych stadiach choroby. Im dłużej zwlekamy, tym mniejsze na to szanse, a więc możliwe będzie tylko wstrzymanie postępowania przypadłości. Na ogół leczenie obejmuje regulację hormonalną oraz użycie minoksydylu.
w moim przypadku na osłabione włosy najlepiej sprawdził się skrzyp, ale
nie w tabletkach jak kiedyś brałam tylko w postaci soku Salus