Obok zaprzestania palenia tytoniu oraz ograniczenia stresu, dieta jest jedną z podstawowych elementów terapii wrzodów żołądka i dwunastnicy. Przeczytaj, co i jak jeść, by uchronić się przed bólem i dyskomfortem spowodowanym wrzodami.
Lekkostrawne, lecz pożywne menu
Praca żołądka i dwunastnicy jest teraz utrudniona, dlatego należy zadbać o to, by pokarm był możliwie jak najlżej strawny, a jednocześnie bogaty w składniki odżywcze. Podstawę diety powinny stanowić białka w postaci chudego nabiału, jaj, chudego mięsa i ryb. Ryby morskie są cenne także ze względu na prozdrowotne działanie zawartych w nich kwasów omega-3 (DHA i EPA). Tłuszcze te wspomagają regenerację błony śluzowej żołądka i jelit, wspomagają odporność i nieco spowalniają motorykę układu trawiennego. Dlatego warto jeść ryby 2-3 razy w tygodniu.
Antyoksydanty i mikroelementy
Najskuteczniej z wszelkimi stanami zapalnymi radzą sobie przeciwutleniacze, czyli witaminy A, E i C, znane głównie jako eliksiry młodości. Znajdziesz je w świeżych warzywach i owocach. Jednakże miej się na baczności i zasięgnij porady lekarza – może się okazać, że jarzyny spowodują nadprodukcję soków trawiennych które podrażniają błonę śluzową. W takim wypadku lepiej postawić na rozcieńczone świeże soki warzywno-owocowe, albo zastąpić „zieleninę” suplementami zawierającymi antyoksydanty.
Lecząco na wrzody wpływa także cynk – nie bez przyczyny nasze babcie kazały smarować ranki na skórze maścią cynkową. Ten cenny pierwiastek świetnie działa również od środka, dlatego koniecznie włącz do diety pokarmy go zawierające: pestki dyni, świeże owoce morza, chude mięso i warzywa strączkowe.
Czarna lista
Unikaj jedzenia, które karmi bakterie powodujące wrzody oraz wywołującego nadproudukcję soków żołądkowych. Wyklucz z menu:
– Słodycze, ciastka, słodkie bułki, słodkie przetwory mleczne, słodkie napoje – bakterie i stany zapalne karmią się cukrem. W warunkach dostatku cukru rosną w siłę i panoszą się w organizmie w najlepsze. Nie pozwól na to!
– Smażone, tłuste mięso, frytki, bliny – zwiększają wydzielanie kwasów żołądkowych, które podrażniają śluzówkę przewodu trawiennego. Podobnie działają:
– Potrawy pikantne, doprawiane sztucznymi polepszaczami (kostki rosołowe, maggi)
– Tłuste, słone przekąski typu chipsy, paluszki, słone orzeszki smażone lub w skorupce
– Wywary mięsne i zawiesiste sosy.
Triki na lepsze trawienie
Zastosuj sposoby, które uczynią Twoje posiłki maksymalnie lekkostrawne dla żołądka i jelit:
– Enzymy trawienne łatwiej rozłożą pokarm, gdy będzie on dobrze rozdrobniony i pogryziony. Dzięki długiemu przeżuwaniu ślina w ustach również wstępnie nawilży i rozpocznie trawienie, dzięki czemu przebiegnie ono łatwiej w dalszych etapach.
– Nie popijaj jedzenia wodą czy innymi napojami, gdyż może to niepotrzebnie rozcieńczyć soki trawienne i utrudnić proces trawienia. Pij najpóźniej pół godziny przed i najwcześniej pół godziny po odejściu od stołu.
– Staraj się zawsze jeść w spokoju, powoli, na siedząco. Pośpiech nie sprzyja dobremu trawieniu ani dokładnemu przeżuwaniu pokarmu. Za to stres może powodować nieprzyjemne skurcze w brzuchu i przyczynić się do połykania dużych, trudnych do przetrawienia, kęsów jedzenia.
– Aby dodatkowo spowolnić jedzenie i mieć większą kontrolę nad wielkością kęsów, zawsze używaj dwóch sztućców.
– Jedz częściej, za to mniejsze porcje. Duże posiłki są zbytnim obciążeniem dla Twojego, i tak już nadwyrężonego chorobą wrzodową, układu trawiennego.
Słuchaj siebie!
Możesz odnieść czasem wrażenie, że część uwag skierowanych do osób cierpiących na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, nie ma zastosowania w Twoim przypadku. To bardzo możliwe, gdyż wrzody „zachowują” się w każdym ciele nieco inaczej. Dlatego uważnie słuchaj tego, co podpowiada Ci Twoje własne ciało i intuicja. Spośród ogólnych zaleceń wybieraj te, które najlepiej sprawdzają się w Twoim przypadku. Pamiętaj – Twoje zdrowie leży głównie w Twoich rękach.