Strona główna PIELĘGNACJA 10 ZASAD BEZPIECZNEGO OPALANIA

10 ZASAD BEZPIECZNEGO OPALANIA

0

Kąpiele słoneczne są niezwykle przyjemne! Warto jednak wiedzieć, jak korzystać z nich w bezpieczny sposób. W końcu słońce, prócz pięknej opalenizny i dobrego samopoczucia, może być także czynnikiem powodującym problemy skórne.

Z pewnością znasz podstawowe zasady bezpiecznego opalania (stosujesz kremy z wysokimi filtrami, powtarzasz aplikacje co 2 godziny, używasz ich w dużych ilościach). W takim razie na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

1. Przegląd obowiązkowy!

Warto przejrzeć swoją kosmetyczkę – wyrzuć zeszłoroczne kosmetyki do opalania – wysokie temperatury, którym były poddawane, obniżyły ich skuteczność.

2. Gotowa na wszystko

Prócz kremów z filtrami UV do twarzy i ciała w twojej letniej kosmetyczce powinny także znaleźć się inne kosmetyki, takie jak nawilżający balsam po opalaniu, balsam utrwalający opaleniznę, balsam łagodzący oparzenia słoneczne, woda termalna w sprayu czy nawet kosmetyki z filtrami UV do włosów.

3. Między 11.00 a 15.00 unikaj kąpieli słonecznych

W tych godzinach słońce operuje najmocniej. Jeśli jednak będziesz wtedy na plaży, stosuj kremy z najwyższymi filtrami i nakładaj je grubą warstwą, schowaj się też w cieniu.

4. Posmaruj się przed wyjściem

SVR 50+ Ultra Max

Dermatolodzy radzą, aby było to co najmniej 20 minut przed ekspozycją słoneczną – wtedy krem zadziała skuteczniej i trudniej będzie go zetrzeć.

5. Dużo i często!

Nakładaj kremu jak najwięcej, a aplikację powtarzaj co 2-3 godziny i po każdym wyjściu z wody.

6. Kosmetyki z filtrami nakładaj na suchą i oczyszczoną skórę

Nie mieszaj kremów przeciwsłonecznych z innymi kosmetykami. Przykładowo kremy z retinolem pod wpływem promieniowania słonecznego mogą przebarwić twoją skórę. Z kolei perfumy są fotoalergiczne i mogą uczulać.

SVR 50+ Ultra Max Krem (50 ml, 54 zł, do kupienia w aptekach) zawiera system nowoczesnych fotostabilnych filtrów UVB/UVA. Poza tym zawiera kompleks biflawonoidów o udowodnionym działaniu antyoksydacyjnym – neutralizuje wolne rodniki, zapobiega degradacji włókien kolagenu i elastyny, ogranicza stan zapalny wywołany UV.

7. Chroń oczy i głowę!

Latem dobre okulary przeciwsłoneczne (koniecznie z filtrem UV) to podstawa! Nadmierna ekspozycja oczu na bezpośrednie promieniowanie słoneczne może spowodować odklejanie się siatkówki oka, a co za tym idzie – utratę wzroku. Osłaniaj też głowę, bo w gorący dzień o udar słoneczny nie trudno – warto założyć choćby jasną chustkę na głowę. Możesz ja zawiązać w fantazyjny sposób – nosząc dodatkowo okulary przeciwsłoneczne, będziesz wyglądać jak milion dolarów! 😉

8. Woda przyspiesza opalanie

Woda odbija promienie słoneczne, dlatego opalasz się szybciej. Jeśli podczas plażowania jesteś wielbicielką pływania i pluskania się w wodzie, koniecznie nałóż krem z filtrem, ale wodoodporny. Oczywiście powtarzaj jego aplikację.

9. Uważaj na cień

I tu nie jesteś bezpieczna! Promienie UV odbijają się od piasku, wody, budynków, więc „dopadną” cię także w zacienionym miejscu. Ubranie też nie stanowi należytej ochrony, gdyż przepuszcza promieniowanie. Dlatego nawet na spacer po mieście posmaruj ciało i twarz kosmetykami z filtrami.

10. Im wyżej, tym słońce mocniej działa

Pamiętaj o ochronie także w górach, gdyż co 1000 m natężenie promieniowania UV zwiększa się o 15%! To dlatego wędrując po górach tak łatwo się poparzyć.