Puszczanie latawców to wyjątkowo przyjemne zajęcie, które dla wielu osób przeradza się z czasem w pasję. Jak zbudować latawiec?
Są bardzo różne rodzaje latawców. Budowa latawca determinuje to, jak wysoko jest on w stanie ulecieć, jak długo i jak stabilnie utrzymuje się na wietrze. Poniżej przedstawiamy sposób na zrobienie podstawowego latawca w bardzo krótkim czasie.
Jak zrobić latawiec – instrukcja krok po kroku
Czego będziemy potrzebować?
- dwie proste, drewniane listwy,
- cienka żyłka, sznurek lub wstążka,
- taśma klejąca,
- mocny klej,
- klej w sprayu,
- bibuła lub arkusz bristolu,
- piła do drewna,
- pilnik lub nóż,
- nożyczki,
- do ozdoby: farbki, flamastry, kredki, brokat etc.
- Budowa latawca musi rozpocząć się od nadania mu kształtu. Nasze dwie listwy przycinamy na odpowiednią długość. Krótsza powinna być ¾ dłuższej listwy.
- Kilka milimetrów od zakończeń listewek wypiłuj rowki na sznurek.
- Wyznacz środek krótszej listewki i przywiąż ją w ⅔ wysokości drugiej listwy za pomocą żyłki tak, aby obie listwy tworzyły krzyż.
- Wiązanie możesz umocnić klejem. Pamiętaj, aby ramiona latawca tworzyły dokładny kąt 90 stopni. W przeciwnym wypadku latawiec nie pofrunie.
- Weź sznurek i poprowadź go przez wszystkie rowki latawca. Krzyż ma być wpisany w środek stworzonego w ten sposób rombu. Pamiętaj, żeby sznurek był naprężony, ale nie za mocno. W przeciwnym wypadku wygnie listewki.
- Kładziemy nasz latawiec na papierze lub bibule i odrysowujemy jego kształt. Następnie poszerzamy go o ok. 2-3 centymetry. Ten margines będzie nam potrzebny do stworzenia zagięcia.
- Wycinamy kształt z papieru i smarujemy go na krawędziach klejem. Przykładamy latawiec i zaginamy odpowiednio papier na sznurku.
- Utnij sznurek o wysokości latawca i przywiąż go do czubka latawca oraz jego „ogona”. Następnie utnij drugi fragment sznurka o szerokości ramienia poziomego i także go przywiąż. Sznurki powinny zwisać swobodnie i krzyżować się ze sobą.
- Długi fragment sznurka przywiąż do skrzyżowania zwisających swobodnie sznurków. Nie rób tego ciasno – będziesz mógł sterować swoim latawcem.
- Do ogona latawca możesz przyczepić nitkę z kokardkami z bibuły.
- Cały latawiec możesz pokolorować wedle swojego uznania i wyobraźni.
Gotowe! Teraz najlepiej udać się na łąkę, na której nie ma drzew i na której wieje wiatr.