Najnowsze badania naukowe prowadzone przez Head & Shoulders wskazują, że stres oksydacyjny wywoływany przez czynniki zewnętrzne, takie jak ciepło, pot i zanieczyszczenia, może zwiększać stres oksydacyjny, wywierany na skórę głowy i nasilać łupież. Co jeszcze ma wpływ na jego występowanie? Jak skutecznie radzić sobie z problemem?
Łupież jest najpowszechniejszym schorzeniem skóry głowy. Kiedy się pojawia? To dosyć prosty mechanizm – sebum na głowie stanowi doskonałą pożywkę dla grzyba Malassezia globosa, który bytując na skórze (nosimy go wszyscy!), pozostawia na jej powierzchni produkty uboczne przemiany materii. Te z kolei mogą wywoływać różne reakcje skóry głowy. Około 50% populacji reaguje podrażnieniem oraz przyspieszeniem procesu łuszczenia skóry, co skutkuje pojawieniem się białych płatków. To właśnie łupież.
Oto najważniejsze fakty na jego temat – poznaj je, aby skutecznie pozbyć się problemu:
Stres nasila łupież
Zidentyfikowano 3 kluczowe czynniki stresogenne, wpływające na kondycję skóry głowy:
- Podstawowy czynnik stresogenny: Malassezia globossa, jeden z mikroorganizmów,
występujący naturalnie na skórze głowy, żywiący się sebum. - Czynnik wywołujący stres: sebum – mieszanka lipidów, występujących naturalnie
na skórze głowy i umożliwiających rozwój grzybów Malassezia. - Czynnik potęgujący stres: czynniki zewnętrzne, np. ciepło, pot, zanieczyszczenia,
które u osób wrażliwych na produkty uboczne przemiany materii grzyba Malassezia i sebum mogą wywoływać reakcje na powierzchni skóry głowy, co może nasilać łupież.
Oznacza to, że skóra na głowie jest nieustannie atakowana przez czynniki stresogenne – w tym przez niedawno odkryte czynniki oksydacyjne. Aby zatem zapewnić ochronę przeciwłupieżową, należy stosować proaktywne podejście, ukierunkowane na eliminowanie stresu oksydacyjnego. Tylko tak można chronić skórę głowy przed stresem i przerwać cykl jego oddziaływania.
ZOBACZ, JAK FORMUŁA HEAD & SHOULDERS CHRONI SKÓRĘ PRZED STRESOGENNYMI CZYNNIKAMI OKSYDACYJNYMI >>>
Łupież najczęściej pojawia się na tłustej skórze głowy
Prawda Malassesia żywi się kwasami tłuszczowymi występującymi na głowie, a tych najwięcej występuje właśnie na tłustej skórze – tutaj więc warunki do namnażania się tego drożdżaka są najlepsze. Uwolnione kwasy są przyczyną porażnienia i nadmiernego złuszczania naskórka. Nie oznacza to jednak, że łupież nie może pojawić się na suchej skórze – to dosyć typowe zwłaszcza dla kobiet, których skóra głowy i włosy są bardziej suche niż mężczyzn, co dodatkowo może potęgować nieprzyjemne uczucie swędzenia i podrażnienia towarzyszące łupieżowi.
Poza tym wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że sucha skóra głowy nie musi być taka z natury. Ona raczej staje się sucha w wyniku działania czynników powodujących łupież, które upośledzają jej zdolność do zatrzymywania wilgoci. Łuszczenie się jest więc w rzeczywistości procesem spowodowanym reakcją skóry na obecność grzyba Malassezia globosa.
Łupieżem nie można się zarazić
To oczywiste – skoro każdy z nas nosi na głowie drożdżaki Malassesia, nie można nabyć ich od kogoś innego. Ich nadaktywność powodują takie czynniki, jak stres, problemy neurologiczne, zaburzenia hormonalne czy niektóre choroby. Jego objawy mogą się też zaostrzać pod wpływem nadużywania alkoholu czy przegrzewania skóry głowy.
Nieodpowiednie kosmetyki mogą zaostrzać łupież
Dzieje się tak, bo źle dobrane preparaty kosmetyczne dodatkowo mogą podrażniać skórę głowy i naruszać barierę hydrolipidową. Trzeba uważać nie tylko na kosmetyki pielęgnacyjne, ale także stylizacyjne – wiele osób nakłada je zbyt blisko skóry głowy. Jeśli zauważysz oznaki łupieżu, jak najszybciej zastosuj dobry szampon przeciwłupieżowy.
Składniki odżywcze stosowanie w szamponach nie obniżają ich działania przeciwłupieżowego
Wręcz przeciwnie, nawilżając i odżywiając skórę, szybciej pozbędziesz się objawów łupieżu. Podrażniona skóra głowy często idzie w parze z uszkodzeniami jej powierzchni. Tymczasem skóra pełni dwie ważne funkcje: chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz umożliwia utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia. Gdy jest uszkodzona, utrata nawilżenia jest szybsza niż zwykle, a to w konsekwencji prowadzi do pogorszenia się jej stanu i dalszego wysuszania. Szampony head&shoulders idealnie odpowiadają potrzebom osób cierpiących z powodu suchej skóry głowy, bo wyraźnie redukują podrażnienie i swędzenie, a więc typowe objawy towarzyszące łupieżowi. Ponadto zapewniają piękny i atrakcyjny wygląd włosów – dzięki czemu chętniej i częściej ich używamy, co też gwarantuje lepsze efekty kuracji. Najlepiej stosować je razem z odżywką lub wybierające formułę 2 w 1.
Szampony przeciwłupieżowe można stosować codziennie
To zależy… Niektóre szampony dostępne w aptece nie są przeznaczone do codziennego stosowania – wyklucza to też ich konsystencja i zapach:-). Dlatego sięgnij po ulubiony szampon Roberta Lewandowskiego – head&shoulders. Szampony head&shoulders możesz stosować do codziennej pielęgnacji włosów i skóry głowy, aby zapewnić najlepszą ochronę przeciwłupieżową – najlepiej razem z odżywką. Po zakończonej kuracji sięgaj po swój ulubiony zestaw profilaktycznie, np. 1-2 razy w tygodniu, aby zapobiec nawrotom łupieżu.