Strona główna DZIEJE SIĘ PORADY DOMOWE SŁONECZNY KOD – JAK ODCZYTYWAĆ INFORMACJE NA OPAKOWANIACH KREMÓW DO OPALANIA?

SŁONECZNY KOD – JAK ODCZYTYWAĆ INFORMACJE NA OPAKOWANIACH KREMÓW DO OPALANIA?

0
kremy do opalania Soraya

Jakie są rodzaje filtrów? Co mówią nam oznaczenia stosowane na opakowaniach kremów do opalania? Jakie składniki powinien zawierać dobry krem do opalania? Poniżej słoneczna ściągawka!

W 2006 roku Komisja Europejska zaleciła wszystkim krajom Unii Europejskiej ujednolicenie systemu oznaczeń kremów z filtrami – po to, aby ułatwić wybór konsumentom, a markom kosmetycznym produkcję bezpiecznych preparatów.

Znany nam doskonale współczynnik SPF (ang. Sun Protection Factor) określa ochronę przed promieniowaniem UVB – to jedyny standaryzowany wskaźnik stosowany w skali międzynarodowej określający stopień, w jakim dany filtr ogranicza promienie UV. Jest to współczynnik energii UV wymaganej do spowodowania minimalnej dawki wywołującej rumień (MED) na skórze chronionej filtrami do energii UV wymaganej na skórze niechronionej. Ponieważ za rumień są odpowiedzialne promienie UVB, ten faktor nie mówi nic o wysokości UVA – jednak zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej stopień ochrony przed UVA dla kosmetyku ochrony przeciwsłonecznej musi być równy co najmniej 1/3 ochrony UVB. Nie ma wymogu oznaczania wysokości filtrów UVA na opakowaniu, ale możesz się spotkać z oznaczeniem PPD (nie jest to jednak współczynnik ustandaryzowany).

Wysokość filtrów

krem do opalania SorayaWedług zaleceń Komisji Europejskiej krem do opalania powinien zawierać obydwa rodzaje filtrów UVA/UVB – przy czym najniższy wskazany faktor to SPF 6, a najwyższy SPF 50+.

Kosmetyki do opalania dzielą się na 4 poziomy ochrony:
• Niska ochrona: faktory 6 i 10
• Średnia ochrona: faktory – 15, 20 i 25
• Wysoka ochrona – faktory 30 i 50
• Bardzo wysoka ochrona – faktor 50+

Dlaczego zniknęły tzw. blokery? Naukowcy zbadali, że faktor SPF 50 jest wystarczający do ochrony jasnej skóry w krajach wysokiego nasłonecznienia (pod warunkiem że stosuje się go w odpowiednich ilościach i z dużą częstotliwością). Poza tym Komisja Europejska zaleciła wycofanie z oznakowań określeń w stylu „bloker” albo „chroniący w 100%”, bo ludzie często traktowali jednorazowe nałożenie takiego kremu jako wystarczającą ochronę na cały dzień (tymczasem faktyczna ochrona była porównywalna do SPF 50). Paradoksalnie, osoby te częściej – niż stosujące niższe filtry – narażali skórę na poparzenia.

Ile promieniowania UV blokują filtry?

Wbrew pozorom od SPF 30 wzwyż różnica nie jest już taka wielka:
SPF 10 – 85%
SPF 15 –  95-96% (wg niektórych danych 93 %)
SPF 25 – 96%
SPF 30 – 98 %
SPF 50 – 98,5 %

Podwójna tarcza

Sama obecność filtrów UV w kosmetyku oraz deklarowane wartości SPF i PPD nie powiedzą nam, w jakim stopniu nasza skóra jest chroniona przed zewnątrzpochodnym powstawaniem wolnych rodników, a tym samym fotostarzeniem. Konieczne jest zastosowanie odpowiedniego układu wszystkich składników receptury oraz każdorazowe potwierdzenie poziomu ochrony w badaniach aparaturowych. Współczynnik RSF wyraża stosunek ilości wolnych rodników generowanych pod wpływem UV w skórze niechronionej do ilości wolnych rodników generowanych w tych samych warunkach w skórze chronionej kosmetykiem. Taką ochronę znajdziesz w kosmetykach słonecznych marki Soraya.

CZYTAJ WIĘCEJ O RSF I DZIAŁANIU WOLNYCH RODNIKÓW NA SKÓRĘ >>>

Rodzaje filtrów

Warto też przypomnieć, że zawarte w kosmetykach do opalania filtry UV dzielimy na fizyczne i chemiczne.

  • Filtry fizyczne (mineralne) – działają niczym mikrolustra umieszczone na powierzchni skóry, odbijając i rozpraszając padające na nią promienie słoneczne. Filtry te stosuje się przede wszystkim w kosmetykach do opalania dla dzieci i dla osób ze skórą wrażliwą. Dzięki nowoczesnym technikom mikronizacji kremy te są łatwe w aplikacji i nie zostawiają na skórze białego nalotu.
  • Filtry chemiczne – mają zdolność pochłaniania energii promieniowania słonecznego i przekształcania jej w nieszkodliwe ciepło.

W nowoczesnych preparatach do opalania często stosuje się obydwa rodzaje filtrów.

Więcej na: www.soraya.pl
POLUB MARKĘ SORAYA NA FACEBOOKU >>>

LOGO SORAYA

Soraya Sun, kosmetyki do opalania