Strona główna DZIEJE SIĘ PORADY DOMOWE Ergonomiczna łazienka – gdzie umieścić najważniejsze sprzęty i dodatki?

Ergonomiczna łazienka – gdzie umieścić najważniejsze sprzęty i dodatki?

0
Łazienka ergonomiczna - jak ją zaaranżować?

Łazienka to niezwykle istotne pomieszczenie, które powinno być urządzone nie tylko pod kątem estetyki. Należy wziąć też pod uwagę ergonomię, dzięki temu wnętrze staje się bezpiecznie oraz wygodne w codziennym użytkowaniu. Podpowiadamy, jak stworzyć taką łazienkę. 

Ergonomia w łazience – dlaczego jest tak istotna? 

Niełatwo w to uwierzyć, ale nawet źle umiejscowiony biały stojak na papier toaletowy może mieć negatywny wpływ na ergonomiczność łazienki. Jest to pomieszczenie użytkowane przez wszystkich domowników, co najmniej kilka razy w ciągu dnia. Dlatego, należy zadbać, aby zostało dostosowane do ich liczebności oraz potrzeb. W tym celu należy montować urządzenia na wysokościach odpowiadającym wzrostowi użytkowników lub na takich, które będą stanowiły kompromis dla wszystkich mieszkańców. W przypadku niewielkich łazienek należy stawiać na wiszące meble oraz dodatki umieszczane na ścianach. Takie postępowanie pozwala uniknąć efektu nieestetycznego zagracenia. W przypadku osób niepełnosprawnych nie można zapominać o montażu barierek oraz krzesełek prysznicowych ułatwiających wykonywanie codziennych czynności higienicznych. 

Jak rozmieścić urządzenia sanitarne w łazience? 

Umiejętne rozmieszczenie urządzeń sanitarnych sprawia, że łazienka staje się wygodna w użytkowaniu, które nie stanowi zagrożenia dla osób z niej korzystających. Przy jej aranżacji należy wziąć pod uwagę takie elementy wyposażenia jak: 

  • Umywalka – w przypadku małych łazienek należy stawiać na modele zabudowane, wpuszczone w blat. Większe gabaryty pomieszczenia pozwalają na montaż umywalek wolnostojących. 
  • Miska ustępowa – powinna znajdować się na wysokości odpowiadającej wzrostowi mieszkańców danego domu. 
  • Wanna – to dobry wybór dla właścicieli dużych łazienek uwielbiających długie kąpiele. 
  • Prysznic – sprawdzi się w średnich i małych łazienkach. Modele bez brodzika to opcja polecana dla osób mających problemy z samodzielnym poruszaniem. 
  • Pralka – stanowi wyposażenie wielu polskich łazienek. W niewielkich wnętrzach tego typu sprawdzą się modele ładowane od góry, które cechują się niedużą szerokością. 

Jak urządzić ergonomiczną łazienkę? 

Nieumiejętnie rozmieszczone dodatki w łazienkach sprawiają, że pomieszczenie traci na swojej ergonomii. Dlatego, wiele osób decyduje się na ich umieszczanie na wysokościach. Przykładowo, stojak na papier toaletowy może zostać zastąpiony uchwytem. Takie rozwiązanie pozwala na zachowanie większej ilości przestrzeni, a poza tym ułatwia sprzątanie tego ważnego pomieszczenia. Ergonomiczna łazienka powinna posiadać posadzkę o właściwościach antypoślizgowych. Dzięki temu jej użytkowanie wiąże się z mniejszych ryzykiem poważnych kontuzji. Warto urządzać łazienki z dostępem do naturalnego światła. Jeżeli jest to niemożliwe to, należy stosować oświetlenie o mocy niepowodującej męczenia się wzroku. Kolejna kwestia to gniazdka elektryczne. Muszą być umiejscawiane jak najbliżej urządzeń pobierających prąd, na przykład pralki lub lustra wyposażonego w energooszczędne lampy.