CZY MAM NADWAGĘ?

CZY MAM NADWAGĘ?

453
0
PODZIEL SIĘ

Czy mam nadwagę, czy grozi mi otyłość? Sprawdź, obliczając swoje BMI!

BMI to skrót od angielskiej nazwy: Body Mass Index. Oznacza współczynnik masy ciała opracowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). BMI pozwala obliczyć optymalną wagę dla każdej osoby, zależnie od jej wzrostu. Służy również ocenie ryzyka wystąpienia chorób układu krwionośnego i cukrzycy, które często towarzyszą otyłości. Podwyższona wartość wskaźnika BMI wiąże się z większym prawdopodobieństwem wystąpienia nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca, a także niektórych nowotworów.

Jak obliczyć swoje BMI i sprawdzić, czy nasza waga mieści się w normie? 
Podziel masę ciała podaną w kilogramach przez swój wzrost podany w metrach i podniesiony do kwadratu. Następnie otrzymany wynik odnieś do ustalonych przez WHO przedziałów:

Wynik:

  • poniżej 18 – niedowaga
  • 18,5–24,99 – waga w normie
  • 25,0–29,99 – nadwaga
  • 30,0–34,99 – otyłość

Przykład dla osoby ważącej 58 kilogramów, o wzroście 1,64 m:

58 : 1,642 = 58 : 2,6896 = 21,56 – waga prawidłowa.

Pamiętaj – powyższe przedziały ustalono dla osób dorosłych. BMI nie może być stosowane w odniesieniu do dzieci, kobiet w ciąży, sportowców wyczynowych oraz nastolatków w okresie dojrzewania.

Odpowiedziała: Kasia Mężyk 

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJAK MOŻNA SZYBKO SCHUDNĄĆ?
Następny artykułJAK PRZYSPIESZYĆ METABOLIZM?
O urodzie piszę od ponad 15 lat (byłam wicenaczelną magazynu URODA, pisałam dla dwutygodnika VIVA!, prowadzę wydania specjalne PARTY Medycyna Estetyczna). iBeauty.pl powstało z potrzeby „bycia na swoim” i robienia tego, co kocham, czyli… pisania o urodzie :-) Uwielbiam testować kosmetyki! Jestem też współzałożycielką i redaktor naczelną portalu www.WirtualnaKlinika.pl o medycynie estetycznej. Można się ze mną skontaktować mailowo: redakcja@ibeauty.pl.