Comfort food to trend dobrze znany głównie z mediów społecznościowych. Oznacza jedzenie na poprawę humoru i wiąże się z powrotem do znanych i lubianych przez nas smaków. Które dania można zaliczyć do comfort food? Czy posiłek na poprawę humoru nie zaburzy efektów zdrowej, odpowiednio zbilansowanej diety?

Koncepcja comfort food 

Pierwsze wzmianki o comfort food (inaczej nostalgia food) pojawiły się w literaturze w latach 70. XX wieku. Autorzy artykułu opublikowanego w amerykańskim czasopiśmie “Palm Beach Post” przedstawili hipotezę, że dorośli pod wpływem silnego stresu emocjonalnego sięgają po comfort food, czyli jedzenie, które kojarzy im się z bezpieczeństwem czasów dzieciństwa.

Współczesny trend na comfort food skorelowany jest z pozytywnymi emocjami. Dobrze znane smaki mają za zadanie poprawiać samopoczucie, przywoływać miłe wspomnienia i dawać uczucie błogości. Comfort food ma wymiar sentymentalny i nostalgiczny, może kojarzyć się na przykład z wakacjami u babci, spotkaniem z pierwszą miłością lub czasami studenckimi. 

Dania i przekąski z grupy comfort food

Każdy ma swoje comfort food. Koncepcja nostalgicznego jedzenia stała się jednak tak popularna, że powstała lista dań i przekąsek, które mają najlepiej poprawiać humor. Należą do nich między innymi: pizza, burgery, frytki, lody, czekolada i kakao. Nostalgic food ściśle połączone jest z kulturą. Polacy chętnie odtwarzają przepisy z kuchni swoich mam i babć (między innymi na gołąbki, rosół, pierogi i racuchy). Typowy Francuz na poprawę humoru ugotuje zupę cebulową, a Amerykanin sięgnie po pankejki lub makaron z serem.

Inne popularne dania z kategorii “polski comfort food”:

 • bigos,
 • kotlet schabowy z młodymi ziemniakami,
 • zupa pomidorowa,
 • zupa grzybowa, 
 • żurek,
 • kopytka z serem,
 • naleśniki z owocami,
 • ryż z jabłkami,
 • brownie z malinami,
 • szarlotka z lodami,
 • domowe drożdżówki z marmoladą i kruszonką.

Comfort food a zdrowa dieta  

Spoglądając na listę popularnych dań na poprawę humoru, można nabrać przekonania, że znajdują się na niej głównie produkty słodkie i wysoko przetworzone, czyli innymi słowy: niezdrowe. Warto jednak pamiętać, że za każdą zdrową, odpowiednio zbilansowaną dietą stoją rozsądne wybory żywieniowe  i umiar. Nie ma nic złego w zjedzeniu na deser szarlotki, której smak sprawi, że przypomnimy sobie beztroskie wakacje spędzane na wsi. A co jeśli naszym jedzeniem na poprawę humoru są dania z fast-foodu? Najlepiej stawiać na zdrowsze zamienniki. Frytki, pizzę czy burgera można przyrządzić w domu, ograniczając tym samym ilość szkodliwych substancji. 

Comfort food z cateringu dietetycznego 

Jedzenie z dostawą również może sprawiać radość. Dotyczy to głównie dobrych cateringów dietetycznych, które oferują różnorodne dania zarówno kuchni polskiej, jak i włoskiej, indyjskiej czy meksykańskiej. Jedzenie z dostawą ze sprawdzonego cateringu to dobry pomysł nie tylko na poprawę nastroju, ale również oszczędność czasu.