Retinol to składnik wielu produktów przeznaczonych do pielęgnacji cery trądzikowej, z przebarwieniami czy zmarszczkami. Znany jest ze swoich właściwości przeciwstarzeniowych. Może znacząco poprawić wygląd skóry, o ile odpowiednio go wprowadzisz do swojej pielęgnacji. Dowiedz się, jak wpływa na skórę i jak stosować retinol, by mieć najlepsze efekty.
Czym jest retinol i co dobrego robi dla skóry?
Retinol to jeden z popularniejszych składników aktywnych w ostatnich latach. Jest to pochodna witaminy A, czyli silnego antyoksydantu odpowiedzialnego m.in. za spowolnienie procesu starzenia się skóry czy eliminowania wolnych rodników tlenowych.
Retinol znany jest ze swoich właściwości przeciwstarzeniowych. Nie tylko redukuje widoczność zmarszczek, ale również poprawia strukturę skóry, pozytywnie wpływa na jej jędrność i elastyczność, a także koryguje owal twarzy. Retinol to również składnik, który sprawdzi się w pielęgnacji skóry z przebarwieniami. Ma działanie rozjaśniające, ujednolicające koloryt skóry, a także delikatnie złuszczające.
Zalety retinolu docenią także osoby posiadające cerę trądzikową, ponieważ reguluje on wydzielanie sebum, zmniejsza widoczność porów i redukuje blizny potrądzikowe. Stosowany regularnie może poprawić wygląd i kondycję skóry.
Jak bezpiecznie wprowadzić retinol do swojej pielęgnacji?
Zanim wprowadzisz kosmetyki z retinolem do swojej rutyny pielęgnacyjnej, musisz wiedzieć, jak zrobić to bezpiecznie. Skóra musi przyzwyczaić się do tego składnika, dlatego zbudowanie tolerancji na niego jest bardzo ważne. Początkowo podczas stosowania retinolu na Twojej twarzy może pojawić się zaczerwienienie, pieczenie, swędzenie czy nadmierne łuszczenie się. Te podrażnienia mijają z czasem, jednak możesz je samodzielnie zminimalizować już na początku swojej przygody z retinolem.
Podstawą jest zadbanie o barierę hydrolipidową skóry. Jeśli jest ona naruszona, poczekaj ze stosowaniem retinolu i postaw na mocną odbudowę i zregenerowanie skóry. Stosuj kosmetyki o właściwościach odżywczych i mocno nawilżających. Dopiero, jak znikną objawy podrażnienia, możesz ponownie rozpocząć wprowadzanie retinolu.
Swoją przygodę z tym składnikiem rozpocznij od najniższych stężeń. Jeśli sięgasz po niego pierwszy raz lub po dłuższej przerwie, poszukaj produktu o stężeniu 0,3% lub 0,5%. Wprowadź go stopniowo, rozpoczynając od nakładania raz na 4-5 dni przez dwa tygodnie. Jeśli w tym czasie nie pojawią się żadne podrażnienia skóry, możesz zwiększyć częstotliwość do 3 razy w tygodniu, a następnie do stosowania co drugi dzień. Retinol możesz nakładać nawet codziennie wieczorem, o ile czujesz taką potrzebę. O wiele lepszy rezultat osiągniesz, jeśli retinol na stale zagości w Twojej pielęgnacji, nawet jeśli miałby być stosowany raz na kilka dni.
Czy retinol można stosować latem?
Pochodna witaminy A uwrażliwia skórę na działanie promieni słonecznych, jednak nie jest zabronione stosowanie retinolu w wakacje. Nie wprowadzaj go do swojej pielęgnacji w letnie miesiące, jednak możesz kontynuować jego stosowanie, jeśli masz już zbudowaną tolerancję. Pamiętaj o codziennej ochronie przeciwsłonecznej. Stosuj kremy z wysokim filtrem, najlepiej SPF 50, które reaplikuj na skórę nawet co 2-3 godziny. Unikaj opalania w godzinach 11-15, a wybierając się na wakacje odstaw kosmetyk przynajmniej 4 tygodnie przed wyjazdem. Jeśli stosujesz wysokie stężenia, pamiętaj, aby schodzić z nich systematycznie, dlatego zaplanuj to odpowiednio wcześniej.