Strona główna DZIEJE SIĘ PORADY DOMOWE JAK USZYĆ CZAPKĘ?

JAK USZYĆ CZAPKĘ?

0
pexels-photo-48696

Zimą bez nakrycia głowy i rękawiczek ani rusz! Można je kupić, można poprosić o wydzierganie babcię, a można zrobić samemu. Pytanie dnia zatem brzmi: jak zrobić czapkę?

Jak uszyć czapkę dla dziecka?

To bardzo proste. Internet jest pełen odpowiednich wykrojów od klasycznej beanie do takiej przypominającej pajacyka. Wystarczy wybrać taki, który nam się najbardziej podoba i wydrukować.

Następnie wycinamy wykrój i układamy na materiale. Świetnie się sprawdzi polar, który jet dostępny w wielu fajnych wzorach i kolorach. Składamy czapeczkę na lewą stronę i zszywamy. Potem wywracamy na prawą stronę i szwem krytym wykańczamy pracę.

Można jeszcze ozdobić ciekawą naszywką lub pomponem 🙂

Jak zrobić czapkę na drutach?

Czapkę na drutach można wykonać z każdego rodzaju włóczki. Zanim się jednak zabierzemy do pracy, musimy wiedzieć jak przeliczyć centymetry na ilość oczek. Wygodną metodą jest zrobienie tak zwanej próby obliczeniowej. Jak? Robimy kwadracik 10 cm x 10 cm i liczymy ile rzędów, po ile oczek nam to zajęło. Gdy już to wiemy, ściągamy wymiary z głowy, która zamierzamy obdarować 😉

Czapka składa się z korony, części środkowej oraz ściągacza. Pozostaje tylko nabierać oczka zgodnie ze sztuką i pamiętać o przeliczeniach. Jeśli ściągacz ma być podwójny, to musimy liczbę oczek co rząd dzielić przez 4, jeśli pojedynczy to przez 2. Tak, by czapka się nie zsunęła. Dobrym dzielnikiem na koronę jest 8.