Lokówka niejedno ma imię… Co prawda każda z założenie daje podobne efekty – loki lub fale, od delikatnych po sprężynki. Warto więc wybrać taką, która idealnie odpowiada naszym potrzebom zakręconych stylizacji. Jaka lokówka będzie zatem dla nas najlepsza – klasyczna czy stożkowa?
Jak wybrać rodzaj lokówki?
Sklepowe półki często wprost uginają się pod ciężarem przeróżnego sprzętu do stylizacji włosów. I nie mamy tu na myśli tego, że do wyboru mamy suszarki, prostownice czy lokówki, a to, że czeka na nas kilkanaście modeli tych urządzeń. Wybór zwłaszcza tych ostatnich powinien być bardzo przemyślany, ponieważ w zależności od tego, na jaką lokówkę się zdecydujemy, taki efekt stylizacyjny uzyskamy. Inną lokówkę powinniśmy kupić, gdy zależy nam na lekkich falach, a inną, gdy chcemy podkreślić naturalny bardzo gęsty skręt włosa.
Dlatego mamy dla Was ściągę z rodzajów lokówek tak, aby zwolenniczki wygodnej stylizacji wiedziały, że dla nich najlepsza będzie lokówka automatyczna, natomiast gadżeciary spokojnie mogą mieć w swojej kolekcji kilka lokówek bądź jedną, ale z wymiennymi nasadkami. Przy wyborze istotne jest także to, do jakiej temperatury lokówka się rozgrzewa. Ma to znaczenie, ponieważ cienkie i delikatne włosy są w dodatku porowate, czyli słabo nawilżone, nie powinny więc być nagrzewane do temperatury powyżej 160 stopni C, natomiast włosy mocne, twarde, grube i gęste mogą nie skręcić się, jeżeli nie ustawimy urządzenia co najmniej na 200 stopni C. Nie bez znaczenia jest także średnica samej lokówki – do 20 mm pozwoli uzyskać cienkie loki, powyżej 30 mm grube fale. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze lokówki?
- Regulacja i zakres temperatury – wielostopniowa regulacja temperatury pozwoli dostosować się do aktualnego stanu i potrzeb włosów, co znów przełoży się na bezpieczeństwo stosowania urządzenia.
- Jonizacja – funkcja jonizacji zapobiega elektryzowaniu się włosów i wygładza ich powierzchnię, przez co są bardziej lśniące.
- Ochronna rękawica (będąca w zestawie) – ochroni dłoń przed poparzeniem i jest niezbędna podczas kręcenia włosów lokówką stożkową lub tradycyjną.
- Ergonomiczna rączka powinna być pokryta termo ochroną oraz antypoślizgową powłoką, tak aby się nie nagrzewała oraz nie wypadała z rąk.
Rodzaje lokówek – wybierz najlepszą dla siebie
Lokówka tradycyjna
Z reguły wymiary wałka w lokówce w takim modelu wahają się między 15-25 mm. Lokówka posiada także z boku klips, który służy do przytrzymywania włosów. Jej największą zaletą jest fakt, że pozwala uzyskać loki o różnym kształcie oraz dowolnej grubości.
Lokówka gruba
Można ją nazwać grubszą siostrą lokówki tradycyjnej, ponieważ ma podobny kształt, ale średnica jej wałka jest większa i sięga do 38 mm. Doskonałym przykładem takiego urządzenia jest Lokówka PROluxe CI9132 Remington. Średnica 32 mm oznacza, iż możemy stworzyć imponujące loki, których nie powstydziłby się profesjonalny fryzjer. A wszystko to dzięki inteligentnej technologii OPTIHeat, która dostarcza ciepło do miejsc, w których jest rzeczywiście potrzebne – kieruje więcej ciepła w stronę grubych warstw na górze, a mniej w kierunku końcówek włosów. To gwarancja 24-godzinnej trwałości fryzury i idealne rozwiązanie dla aktywnych kobiet. Podobnie jak w innych lokówkach z tej serii, funkcja Pro+ automatycznie ustawia temperaturę na 185°C, dbając o zdrowie włosów, a dzięki antypoślizgowej powłoce mamy pewność, że włosy nie będą spadać z lokówki i żadne pasmo nie zostanie pominięte.
https://www.youtube.com/watch?v=SahN2nLhCQk
Lokówka stożkowa
Jak sama nazwa wskazuje, posiada charakterystyczny kształt stożka. Pozwala uzyskać charakterystyczne loki, które są grubsze u nasady i drobniejsze na końcach. Ponieważ nie posiada klipsa, którym możemy przytrzymać włosy, w zestawie znajduje się specjalna ochronna rękawica, która chroni dłoń przed poparzeniem.
Przykład? Lokówka PROluxe CI91X1 marki Remington. Co ją wyróżnia? Inteligentna technologia OPTIHeat dostarcza ciepło do miejsc, w których jest rzeczywiście potrzebne, a korpus o średnicy 25-38 mm umożliwia tworzenie loków i fal o dużej objętości. Funkcja Pro+ automatycznie ustawia temperaturę na 185°C, dbając o zdrowie włosów, a cyfrowy wyświetlacz pokazuje temperaturę w zakresie 120°C – 210°C. Co istotne, lokówka posiada powłokę, która zapobiega ześlizgiwaniu się włosów.
Lokówka automatyczna
Jest chyba najwygodniejsza w życiu, ponieważ sama nawija włosy na wałek, w efekcie czego nie musimy obawiać się poparzenia rąk czy skóry głowy. Co więcej, każde pasmo będzie nawinięte w dokładnie taki sam sposób, a zatem loki czy fale będą również identyczne. Ale jesteś pewien minus – niesprawne używanie takiej lokówki może skończyć się skręceniem włosów.
Lokówka spiralna
Pozwala na uzyskanie niezwykle precyzyjnych loków. Może mieć wałek różnej grubości, od 15 do 38 mm, również w kształcie stożka.
Lokówka wielofunkcyjna
To najlepszy wybór dla fanek różnorodnych stylizacji. W zależności od tego, na jaki model się zdecydujemy, w zestawie będziemy miały różne nasadki, np. spiralną, płaską, trójkątną, stożkową czy tradycyjną o różnych średnicach. W efekcie takie sprzęt pozwala nie tylko skręcać włosy, ale także je prostować.
Lokówko-suszarka
Mimo że w nazwie tego urządzenia pada wyraz lokówka, to za pomocą tego sprzętu nie uzyskamy typowych loków. Pozwala ona na jednoczesne suszenie i układanie włosów, a zatem tworzenie dużych, lekkich fal, podkręcanie końcówek, a w efekcie nadanie włosom objętości. W zależności od producenta, lokówko-suszarki różnią się nie tylko średnicą, ale także choćby rodzajem włosia, które zostało w nich zastosowane.
Lokówka trójkątna
Rzadko występuje jako osobny sprzęt, raczej trójkątną nasadkę znajdziemy w zestawie z lokówką wielofunkcyjną. Co ją wyróżnia? Pozwala na uzyskanie nietypowych, kanciastych, jakby zagiętych, a nie zakręconych loków.
Lokówka płaska
Działa na podobnej zasadzie, jak lokówka trójkątna, a zatem pozwala uzyskać geometryczne loki, lekko kwadratowe. Równie rzadko występuje jako osobny model, więc ją także spotkamy raczej jako nakładkę w zestawie dołączonym do lokówki wielofunkcyjnej.
Ja mam w posiadaniu lokówkę REMINGTON stożkową i jest rewelacyjna lecz trudno nią uzyskać fale na głowie!! Wzięłam udział w konkursie i może uda się wygrać lokóweczkę, by stworzyć piękne fale
Automatyczna lokówka Babyliss C1300E dla mnie najlepsza. Zwykle loki wychodziły mi nierówne, szybko traciłam cierpliwość, ręce mnie bolały, a tutaj wszystko dzieje się samo 🙂 ładne równe loki i samo się nawija. No i naprawdę długo mi się utrzymuje taki efekt.
ha, ja właśnie kupiłam nową curl secret i dostałam jeszcze bon do douglasa na 100 zł za zwykłe zarejestrowanie paragonu. przez przypadek trafiłam na stronie babyliss na tę akcję a tak to bym pewnie dalej zwlekała z zakupem, chociaż już od dawna planowałam ją mieć, bo mega mi się marzyła. jest cudowna, o wiele lepsza niż moja stara stożkowa.
ja ostatnio przerzuciłam się na lokówkę babyliss curl secret. Jak dla mnie te automatyczne są o wiele lepsze bo dużo szybciej robi się loki, a dodatkowo każdy lok jest tak jakby tak samo nagrzany i będzie miał tak samo mocny skręt. 🙂
a czy ta curl secret będzie dobra do grubych i długich włosów, takich za łopatki? rozglądam się za nową bo jestem już 2 tyg bez lokówki i chcę coś porządnego i żeby móc właśnie na szybko robić loki…
Metodą prób i błędów wybrałam sobie
średnicę 25 mm z babyliss creative. Idealne fale 🙂 No i ma powłokę
ceramiczną, dużo delikatniejszą dla włosów niż te metalowe. Mam ją od
niedawna, ale jestem bardzo zadowolona.