Strona główna DZIEJE SIĘ PORADY DOMOWE JAK WYGLĄDA PORÓD?

JAK WYGLĄDA PORÓD?

0
nurse-748186_960_720

Rodzenie dziecka to niesamowite doświadczenie. Nieporównywalne z niczym innym. Wiele przyszłych mam, gdy zbliża się termin zaczyna się zastanawiać, jak wygląda poród naturalny.

Fazy porodu

Poród naturalny dzieli się na 4 okresy, zwane również etapami porodu.

  1. Rozwieranie szyjki macicy – ma miejsce pierwsze obskurczanie macicy. Zaczyna się od góry, rozluźniając się na u wylotu, przez co powstaje rozwarcie. Następuje przerwanie błon płodowych, a co za tym idzie, odejście płynów owodniowych. Kobiety przechodzą wtedy prawdziwy rollercoaster emocjonalny. Ten etap porodu może trwać od kilku do nawet kilkunastu godzin. Zależnie od naturalnych predyspozycji rodzącej i liczby porodów, które ma za sobą. Dziecko w tej fazie zaczyna się układać w odpowiedniej do porodu pozycji. By sobie pomóc w tym czasie dobrze pozostawać aktywnym najdłużej jak się da np. spacerować, ćwiczyć na piłce, trenować oddech.
  2. Wydalanie – skurcze macicy wraz z pracą przepony, czyli parciem powodują przesuwanie się dziecka wzdłuż kanału rodnego. Na tym etapie porodu lekarze często decydują się na nacięcie krocza, by wesprzeć proces porodu. Ten etap trwa zwykle między 0,5 a 2 godziny.
  3. Faza łożyskowa – gdy dziecko jest już na świecie przychodzi pora na urodzenie łożyska. Skurcze i parcie jest bezbolesne. Dziecko w tym czasie jest ważone, mierzone i oceniane w skali APGAR-a. Gdy jest w dobrym stanie ląduje u mamy na rękach, a kobieta jest opatrywana. Zaszywają krocze, wcześniej upewniając się, czy łożysko wyszło w całości, czy może niezbędne będzie łyżeczkowanie.
  4. Przebywanie z dzieckiem – mimo, że sam poród został już zakończony, wydziela się jeszcze 4 fazę porodu, zwykły pobyt matki z dzieckiem. Tu następuje pierwsze karmienie, wspólny odpoczynek. Personel szpitala pilnie obserwuje, czy dziecko i mama są w dobrym stanie. Ważne jest by kobieta nie wstawała, bo może się to nawet skończyć omdleniem.