Strona główna MODA JAK ZROBIĆ TATUAŻ Z HENNY?

JAK ZROBIĆ TATUAŻ Z HENNY?

0

Jeśli chciałabyś mieć tatuaż, boisz się bólu lub obawiasz się, że wzór może się szybko znudzić – wybierz tatuaż z henny.

Mehendi to sztuka zdobienia ciała przy pomocy pasty z henny. Wywodzi się on z czasów starożytnych i do tej pory stosowany jest w Indiach, Maroku, Egipcie i Pakistanie. Henną ozdabiają ciała zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Naturalna henna pozostaje na ciele od 1 do 3 tygodni. Kolor z czasem jaśnieje, po czym całkowicie zanika.

Kupuj hennę ze sprawdzonego źródła, np. w sklepach z artykułami orientalnymi.

Uwaga!

Zanim skusisz się na tatuaż z henny sprawdź dokładnie jej kolor ! Proszek powinien być zielonkawy ewentualnie brązowy.

Jeżeli zaś chcesz wykonać tatuaż u artysty, poproś o pokazanie henny – także powinna mieć ona kolor brązowy lub zielony. Jeśli będzie czarna – odpuść sobie, ponieważ czarnej henny w przyrodzie nie ma. Kolor czarny uzyskuje się poprzez dodanie PPD parafenylodwuaminy, barwnika, który wzmacnia kolor, a który jest silnym alergenem. Badania dowiodły także, że PPD jest substancją rakotwórczą i niebezpieczną toksyną, która nałożona wraz z henną, będzie wnikać w skórę.

Jak zrobić tatuaż z henny?

Henna, inaczej lawsonia bezbronna (Lawsonia inermis) , to proszek z ręcznie zbieranych liści henny. Aby uzyskać pastę, którą później będziemy rysować wzory na ciele, musimy zmieszać w ceramicznej miseczce proszek z henny wraz z sokiem z cytryny (musi powstać gęsta papka – mieszamy najlepiej plastikową łyżeczką, nigdy metalową!). Można dodać odrobinę miodu (aby pasta lepiej trzymała się skóry). Miseczkę z tak przygotowaną papką, przykrywamy folią i odstawiamy na noc w ciepłe miejsce. Naturalna henna ma kolor zielony, jeśli papka zmieni się na brązową to znak, że możemy już jej użyć. Do tworzenia wzorów potrzeba aplikatora. Idealne byłyby oczywiście oryginalne, jeśli nie mamy możemy użyć zastępczych – np. kupić mały rękaw cukierniczy (do zdobienia ciast) nałożyć końcówkę z jak najmniejszym otworkiem, lub nałożyć papkę do grubszego foliowego woreczka (zbyt cienka folia może sprawić, że woreczek pod naciskiem pęknie), odciąć jeden rożek i zgniatając, delikatnie wytłaczać hennę na skórę. Wzór będzie wypukły. Należy go zostawić na kilka godzin ( najlepiej na całą noc), po usunięciu wyschniętej henny, pozostaje odbarwiony wzór na skórze.

Możemy też kupić gotowy zestaw do mehendi – hennę w tubce z wymiennymi stożkowymi końcówkami (różnej wielkości), wraz  dołączonymi szablonami do tworzenia wzorów ( w sklepie helfy.pl).

 tekst:Adriana Marcinowska