Zabiegi są bolesne, mogą „uzależniać” skórę, przeznaczone są wyłącznie dla dojrzałych kobiet (i tylko kobiet). To tylko niektóre z mitów, jakie krążą na temat metod stosowanych we współczesnej medycynie estetycznej. Myślisz tak samo? Nasi eksperci: dr Katarzyna Dąbrowska, prowadząca gabinet medycyny estetycznej w Warszawie (www.medycyna-estetyczna.warszawa.pl), oraz dr Natalia Kulczyńska z kliniki Kluczyńska Medycyna Estetyczna w Katowicach (www.kulczynska.com) przekonają Cię, że w rzeczywistości jest inaczej! Poznaj 10 największych mitów i stereotypów na ten temat i zacznij świadomie planować pracę nad swoim pięknem.
1 # Są przeznaczone wyłącznie dla dojrzałych kobiet
Nie. – Przecież zmarszczki mogą pojawić się nawet na młodej skórze – radzi dr Natalia Kulczyńska. Dziś wyznacznikiem potrzeb cery jest jej aktualna kondycja, a nie wiek metrykalny. Często nawet młode osoby mają np. głęboką bruzdę na czole (wyostrza ona rysy, postarza) albo zmęczoną i przesuszoną skórę, która wymaga rewitalizacji (np. za pomocą preparatów Restylane skinboosters czy Emervel Touch). To właśnie młode kobiety często też korzystają z zabiegu modelowania i nawilżania ust za pomocą wypełniaczy z kwasem hialuronowym – pozwala on powiększyć zbyt wąskie usta, nadać ładne proporcje asymetrycznym czy głęboko nawilżyć mało elastyczną skórę wokół nich. Co ważne – efekt jest bardzo naturalny! To również doskonały zabieg profilaktyczny dla osób ceniących atrakcyjny wygląd – takiego efektu nie da żadna pomadka pielęgnacyjna!
2 # Zabiegi wypełniania, np. ust czy policzków, zawsze dają efekt sztuczności
Nie. Dr Katarzyna Dąbrowska podkreśla, że to kwestia ilości ich podania, jakości preparatu oraz doświadczenia i umiejętności lekarza. Nowoczesne preparaty na bazie kwasu hialuronowego (np. Emervel czy Restylane) pozwalają uzyskać bardzo naturalny efekt pięknych ust czy pełnych policzków. Dziś zasadą medycyny estetycznej jest naturalne podkreślanie urody bez efektu sztuczności – i takie wzory propagują najlepsze gabinety i specjaliści. Dobry lekarz woli czasami wstrzyknąć mniejszą dawkę preparatu i potem ewentualnie go dodać, niż przesadzić.
Dziś w medycynie estetycznej liczy się naturalność! Powiększone usta nie mogą wyglądać jak sztucznie napompowane. Zabieg polega na podaniu w dolną i górną wargę za pomocą igły lub kaniuli odpowiednio dobranej ilości kwasu hialuronowego. Lekki obrzęk po zabiegu znika w ciągu 2-3 dni. Na zdjęciach powyżej: efekty zabiegu z wypełniaczem Restylane.
3 # Wystarczy wykonać jeden zabieg
Nie. Efekty zabiegów utrzymują się zwykle kilka miesięcy (np. w wypadku preparatów na bazie kwasu hialuronowego – ok. 7-8 miesięcy). – Oczywiście, można je traktować jako środek „na ostatnią chwilę” lub „poprawę nastroju”, ale najlepszą metodą jest korzystanie z nich regularnie w przemyślany i świadomy sposób – radzi dr Dąbrowska. Z pomocą doświadczonego lekarza będziesz mogła zaplanować program zabiegów (dopasowany do potrzeb Twojej skóry, możliwości finansowych czy planów życiowych). Dzięki temu Twoja skóra odwdzięczy Ci się doskonałą kondycją – gładkością, nawilżeniem, elastycznością – przez długi czas.
Bardzo dobrym zabiegiem do stosowania jako profilaktyka anti-aging jest np. nawilżanie delikatnej i cienkiej skóry okolic oczu. Zabiegi rewitalizujące na bazie kwasu hialuronowego (Restylane skinboosters i Emervel Touch) nawilżą ją, wygładzą, ujędrnią, a także pobudzą produkcję kolagenu – efektem będzie młodszy wygląd o kilka lat. Takiego efektu nie da żaden krem pod oczy.
Wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego mają wszechstronne zastosowanie, pozwalając odmłodzić całą twarz o kilka lat! Warto powtarzać je regularnie, bo oprócz natychmiastowego efektu stymulują produkcję kwasu hialuronowego w skórze.
4 # Skóra „uzależnia się” od zabiegów
Nie! – Tak samo jak nie może rozleniwić się pod wpływem kremów (to też mit) – przypomina dr Kulczyńska. Nie obawiaj się, gdy przestaniesz robić zabiegi, skóra nadal zachowa dobrą formę! Wręcz przeciwnie, zauważono, że u osób przez wiele lat regularnie stosujących zabiegi medycyny estetycznej – po ich zaprzestaniu – skóra przez dłuższy jeszcze czas utrzymuje się w lepszej kondycji.
5 # Efekty są nieodwracalne, trzeba czekać, aż same ustąpią
Nie. Dr Dąbrowska podkreśa, że lekarze dysponują neutralizatorem kwasu hialuronowego – który natychmiast „rozpuszcza” wstrzyknięty preparat i niweluje niechciany efekt. Pamiętaj jednak, że im bardziej świadomie korzystasz z zabiegów medycyny estetycznej i wybierasz do nich sprawdzone preparaty oraz doświadczonych specjalistów – tym mniejsze ryzyko nieprzewidywalnego rezultatu.
6 # Zabiegi wypełniania byłyby lepsze, gdyby były trwalsze
Nie! Zdecydowanie lepiej, że są nietrwałe! To zdanie dr Natalii Kulczyńskiej. Po pierwsze, to kwestia bezpieczeństwa. Trwałe wypełniacze starej generacji niosły większe ryzyko pojawienia się z czasem zgrubień i guzków podskórnych, poza tym jedynym sposobem ich usunięcia był zabieg chirurgiczny (też mogący dawać efekty uboczne). Po drugie, dzięki powtarzalności zabiegów możesz liczyć na dodatkowe korzyści – kwas hialuronowy, podawany podskórnie cienką igłą lub kaniulą, pobudza do produkcji nowy kolagen, który wypycha od środka zmarszczki i bruzdy, wygładzając skórę. Ma też wspaniałe działanie nawilżające i rewitalizujące.
7 # Zabiegi medycyny estetycznej stosuje się głównie na twarz
Nie. – Choć głównie kojarzą się nam z wygładzaniem zmarszczek na twarzy, dziś z ich dobrodziejstw może korzystać całe ciało – wskazuje na dodatkowe możliwości dr Kulczyńska. Wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego to wyjątkowo wszechstronne preparaty. Kwasem hialuronowym można ostrzyknąć szyję (tutaj świetnie sprawdzają się preparaty rewitalizujące, takie jak Restylane skinboosters czy Emervel Touch), dekolt czy dłonie (często nawet młode osoby mają „stare” dłonie – tutaj po ostrzyknięciu skóry kwasem hialuronowym możesz też liczyć na likwidację fotuszkodzeń, lekkie rozjaśnienie przebarwień i ujednolicenie koloru skóry).
8 # Nieinwazyjne zabiegi nie mogą zmienić owalu twarzy
Mogą! Coś, co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe, nabrało realnego kształtu. Nowoczesne wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego pozwalają w widoczny sposób poprawić owal twarzy w kierunku „trójkąta młodości” – zgodnie z jego modelem piękna i młoda twarz charakteryzuje się wyraźnie zarysowanymi wypukłościami policzków, dobrze zaznaczoną linią żuchwy i podbródka. Przypomina trójkąt odwrócony wierzchołkiem do dołu i należy do typowych cech urody młodych osób. Wraz z wiekiem skóra traci elastyczność i zmieniają się proporcje twarzy. Owal traci swoje łagodne linie, rysy wyostrzają się, powstają bruzdy, zmarszczki, a twarz w dolnej części powiększa się na skutek opadających policzków. Trójkąt młodości „odwraca” się.
– Aby przywrócić mu ładny kształt, stosuje się preparaty tzw. wolumetryczne (np. Restylane Perlane, Emervel Deep, Emervel Classic), w których kwas hialuronowy ma większą gęstość niż w tych przeznaczonych do redukcji zmarszczek – tłumaczy dr Katarzyna Dąbrowska. Podaje się je w te obszary twarzy, które najbardziej narażone są na utratę objętości, a odpowiedzialne są za młody, piękny wygląd. W efekcie odbudowana zostaje objętość skóry w okolicach skroni, policzków, doliny łez ust, brody i żuchwy. Znikają nieestetyczne „chomiki”, a wiotka i wykazująca tendencję do opadania skóra zyskuje sprężystość. Efekty utrzymują się do 7-8 miesięcy i są widoczne już po pierwszym zabiegu. Najnowszą techniką podawania kwasu jest soft lifting (miękki lifting), polegający na wprowadzeniu kwasu hialuronowego za pomocą mikrokaniuli wzdłuż kierunku działania mięśni mimicznych – dzięki temu powstaje dodatkowa siatka, która wypełnia zmarszczki, stymuluje produkcję kolagenu, nawilża i pozwala modelować owal twarzy.
9 # Są bardzo drogie!
Nie. Pod warunkiem że przełożysz koszty na efekty. Medycyna estetyczna dociera do najgłębszych warstw skóry – tam, gdzie nie sięga nawet najlepszy krem. Dzięki temu efekty są spektakularne i utrzymują się wiele miesięcy. Oczywiście, w codziennej pielęgnacji nie możesz zapominać o stosowaniu kosmetyków dobranych do potrzeb skóry, ale pamiętaj, że nigdy nie dadzą one tak widocznych i głębokich zmian w strukturze skóry, jak odpowiednio dobrane i zaplanowane zabiegi – przypomina dr Katarzyna Dąbrowska.
10 # Zabiegi estetyczne są tylko dla kobiet
Nie! Panowie też mogą z nich korzystać i robią to coraz chętniej. Cenią sobie ich bezpieczeństwo, skuteczność (efekty zwykle są widoczne od razu), naturalność rezultatu i komfort stosowania – od razu po zabiegu mogą wrócić do codziennej aktywności – mówi dr Natalia Kulczyńska.
Poznaj nasze ekspertki:
Dr Katarzyna Dąbrowska – członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging przy Polskim Towarzystwie Lekarskim w Warszawie oraz Światowego Towarzystwa Medycyny Anti-Aging (WOSAAM). Medycyną estetyczną i przeciwstarzeniową zajmuje się od 2006 roku, oferując pełną gamę bezpiecznych zabiegów na najwyższym poziomie. Jest wykładowcą Europejskiego Centrum Szkoleniowego Fenice. Prowadzi gabinet w Warszawie. (www.medycyna-estetyczna.warszawa.pl)
Dr Natalia Kulczyńska – członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej I Anti-Aging, członek WOSIAM (World Society of Anti-Aging Medicine), lekarz kosmetolog Podyplomowej Szkoły Kosmetologii Lekarskiej w Krakowie, prowadzi w Katowicach gabinet Kulczyńska Medycyna Estetyczna. (www.kulczynska.com)
Jeśli chcesz świadomie zaplanować pielęgnację swojej urody, wejdź na www.swiadomepiekno.pl/program i dowiedz się więcej na temat najlepszych dla Ciebie zabiegów medycyny estetycznej!
Zostań fanką programu na www.facebook.com/swiadomepiekno
Uwaga! Weź też udział w naszej ankiecie: Polki a nieinwazyjne zabiegi medycyny estetycznej. Chcemy poznać Wasze opinie i nawyki! Na uczestniczki czekają kosmetyczne niespodzianki.