Strona główna DZIEJE SIĘ PORADY DOMOWE Mililitr ile to gram?

Mililitr ile to gram?

0
theme-water-water-spoon-black-and-white-79024

W wielu przepisach używają zamiennie określenia typu szklanka mąki a 250 gramów mąki. Może to być mylące. Odpowiemy dziś 1 ml ile to gram?

1 gram ile to ml?

Odpowiedź jest o tyle trudna, że pytamy o różne jednostki. Gramy są jednostką masy, podczas gdy mililitry objętości. Nie ma bezpośredniego przeliczenia gramów na mililitry, ponieważ zależy to od substancji, która odmierzamy a dokładnie jej gęstości. A więc w tym przypadku nie można podać uniwersalnej konwersji mililitrów na gramy, ponieważ wartość będzie inna zależnie od substancji.

Jedynie w przypadku wody, można założyć, że jeden mililitr jest równy jednemu gramowi substancji. Tak więc jedna szklanka wody, zwykle wynosząca 250 ml to 250 gramów wody.

Wzór na obliczenie gęstości

Jeśli potrzebujemy przeliczyć inne substancje z mililitrów na gramy i odwrotnie, możemy wykorzystać wzór znany z fizyki, czyli wzór na gęstość. Ta formuła to: P = m/V, gdzie: P – gęstość; m – masa; V – objętość.

Wzór można przekształcić tak, aby wyliczyć masę, czyli m = P x V, gdzie mnożymy gęstość substancji w gramach na mililitr (g/ml) przez objętość w mililitrach (ml) i wychodzi nam, jaka jest masa (g). Nie są to skomplikowane obliczenia, jednak mogą być bardziej uciążliwe, jeżeli zależy nam na czasie, lub nie przepadamy za matematyką.

Niestety konwersje pomiędzy jednostkami określającymi masę i objętość są trudniejsze niż na przykład takie pomiędzy metrami sześciennymi a mililitrami.